Предложение за спешна среща на ЕС и руския президент Владимир Путин породи разногласия между европейските лидери в Брюксел. Френският президент Емануел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел лансираха идея за подновяване на срещите с руския лидер. Останалите държавни ръководители отхвърлиха предложението.
"Не беше възможно да се договорим днес, дали трябва да се срещнем незабавно на най-високо ниво", каза Меркел след разговори между лидерите на блока в Брюксел.
Около десет държави от Европейския съюз се противопоставиха на инициативата на лидерите на Германия и Франция, съобщи агенция Блумбърг, позовавайки се на дипломатически източници в Брюксел, предаде БГНЕС.
По-рано "Financial Times" написа, че Меркел и Макрон искат ЕС да обмисли възможността Путин да бъде поканен на среща на върха. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков потвърди, че тази инициатива е на Меркел и е подкрепена от Макрон. Президентът Владимир Путин е "привърженик" на предложение от Германия и Франция. Той е привърженик на създаването на механизми за диалог и контакти между Брюксел и Москва, каза пред журналисти Песков.
ЕС трябва да намери начини да започне пряк диалог с Русия, заяви канцлерът на Германия Ангела Меркел преди срещата на високо равнище в Брюксел.
Според френския президент Еманюел Макрон дискусии с Русия са необходими за стабилността на Европа, но не трябва да се правят отстъпки от европейските ценности и интереси.
Географски ние сме по-близо до Русия, отколкото са САЩ, не можем просто да стоим настрани и да наблюдаваме диалога между САЩ и Русия, докато много въпроси като Украйна ни засягат повече, отколкото САЩ, смята австрийският канцлер Себастиан Курц, цитиран от БиТиВи.
Другата гореща тема, която раздели евролидерите бе Унгария. Редица държави-членки открито критикуваха страната заради неспазване на основни ценности и демократични принципи на ЕС.
Новият унгарски закон за хората с различна сексуалност неочаквано влезе в дневния ред на Съвета. Преди няколко дни 17 от държавите-членки подкрепиха писмо с критики за дискриминационната политика на Будапеща, която, според тях, не отговоря на европейските ценности. Останалите 10, сред които и България, не споделят критиките.
Част от евролидери заявиха, че сънародниците им не желаят вече да плащат за държави, които не спазват демократичните принципи на ЕС. Унгария отвърна, че въпросният закон е единствено в защита на децата.
Днес срещата на евролидерите продължава и днес, когато те ще обсъдят разпределянето на рекордния Фонд за възстановяване от корона-кризата.