17 Юли 2025четвъртък00:34 ч.

Медии

Идея за новини на ромски скандализира ефира

Лидерът на "Евророма" предпочита ромски образователни програми вместо емисии на някой диалект

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 251

Преди седмица премиерът Бойко Борисов подхвърли идеята за излъчването на новини на ромски език. Обратно на очакванията именно хората, към които подобни емисии би трябвало да са насочени, се оказаха резервирани по въпроса.
Излъчването на новини на ромски е добра идея, но тя не е осъществима, коментира председателят на "Евророма" Цветелин Кънчев. Той се аргументира с факта, че за разлика от турскоговорящите в България ромите говорят четири основни диалекта, които са твърде отдалечени един от друг. Кънчев подчерта, че основното, от което се нуждаят ромите, е образование, съобразено с ромския манталитет.
Кънчев смята, че държавата, не само ромите, има по-важни проблеми, а подобна новинарска емисия допълнително би настроила обществото срещу малцинството.
Ромските организации подчертаха, че липсата на подобни новини не е основният проблем на малцинството, а националистическите партии изцяло отказаха дебат по темата.
В БНТ запитаха има ли изобщо официално регистриран подобен език, с което стана ясно, че не приемат особено добре идеята. В парламента представителите на различните партии също показаха, че по темата няма консенсус. Някои от управляващите дори заявиха, че обществените нагласи не са достатъчно узрели. Според проф. Андрей Пантев проблемът идва от това, че чуждоезиковите новини са поднесени от националната телевизия и "хората от Белоградчик или Видин с недоумение гледат защо се говори по централен ефирен канал на турски език". Той подкрепи излъчването на чуждоезикови новинарски емисии, но добави, че българите са много чувствителни на тази тема, "защото на Балканите една национална принадлежност се индикира по езика".

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ