02 Май 2024четвъртък14:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Образование

Иде месецът на изпитите

Няма промяна в тестовете и оценяването спрямо миналата година

/ брой: 91

автор:Велиана Христова

visibility 63

Свършва месец април и неговият край е начало на традиционния изпитен маратон в края на учебната година. В медиите по това време изобилстват гръмки заглавия от типа "Идва кошмарът за родители и деца" или "Настъпва големият стрес". А всъщност идва нещо съвсем нормално за образователната система във всяка страна - оценяването на онова, което децата са научили по време на учебната година. И май че само в България нормалното проверяване на знанията, което далеч не е най-тежкото в международен мащаб, се нарича "стрес". Просветното министерство от години го украси с неразбираемия за хората етикет "национално външно оценяване", който незнайно защо подмени простичкото "държавно оценяване" в средното образование. Просто задачите в тестовете се дават не от училището, а от МОН и са еднакви за всички ученици в страната. И тази година то ще бъде след ІV, VІІ и ХІІ клас и в него няма промени спрямо предишната година. Графикът за тези изпити се определя със заповед на просветния министър преди всяка учебна година, затова за учебната година 2014/2015 той бе определен от служебния министър Румяна Коларова в края на август миналата година.
   
Тестовете след ІV клас

Първи поред са най-малките - завършващите началното училище. За тях това са всъщност първите сериозни изпити в живота им, и макар че оценките от тях се ползват единствено от педагозите като мерило за ефективността на самото обучение, не се вписват в бележниците и не влияят върху годишния успех на децата, малчуганите вече са научени, че трябва да се вълнуват. Ако съдим по международните изследвания за ученическата грамотност, които отредиха на 15-годишните българчета незавидното последно място в Европа, качеството на началното образование у нас все още не се е сринало, макар че и при четвъртокласниците през 2011 г. бе отбелязан спад в четивните умения. Следващото изследване за тях (PIRLS) ще е през пролетта на 2016 г. и у нас ще обхване около 5000 деца, които сега са в трети клас. Резултатите от него ще покажат има ли спад и в началния етап на образованието ни в последните 5 години. Ще покажат и доколко резултатите от външното оценяване у нас са завишени спрямо международните...
Изпитите за четвъртокласниците са по четири предмета - Български език и литература (БЕЛ), Математика, Човекът и обществото и Човекът и природата. Първият от тях по традиция е БЕЛ и ще бъде на 7 май - веднага след майските празници и Гергьовден. Тестът включва диктовка и текст за четене, към който има 11 въпроса, те трябва да покажат доколко децата разбират това, което четат. Графикът на изпитите е:

БЕЛ    -    7 май
Математика    -    8 май
Човекът и обществото    -    12 май
Човекът и природата        -    13 май


Тестовете за трите предмета извън БЕЛ съдържат по 16 въпроса, част от които са с един верен от няколко посочени отговора, а друга част са с т.нар. отворени отговори - т.е. децата трябва да ги дадат сами, без готова подсказка. Изпита държат едновременно четвъртокласниците от всички паралелки в дадено училище, като обаче при тях не се допускат учители, които им преподават. Резултатите се съобщават на децата от директора на съответното училище.  

Изпитите след VІІ клас

Тук нещата са по-сериозни, защото от няколко години изпитът след VІІ клас има двойно предназначение. Тестът за всеки от двата изпита - по БЕЛ и по математика, се дели на две части, като първата служи за целите на външното оценяване, а втората част се решава от учениците, които искат да кандидатстват за гимназия, и за тях оценката от двете части се използва като бал при приемането.     
За явяване на този изпит седмокласниците трябва да подадат заявление в срок от 7 до 13 май. След това се обявяват списъци с разпределението на учениците по училища и зали за полагането на изпита, за което учениците трябва да бъдат уведомени до 15 май. Датите за изпитите тази година са:

БЕЛ    -    20 май
Математика    -    22 май


Обявяването на резултатите от изпитите става до 3 юни. За учениците, които кандидатстват за профили изобразително изкуство, музика и хореография и спорт, изпитите за проверка на способностите са на:

Изобразително изкуство    -    4 юни
Музика    -    5 юни
Хореография    -    8 юни
Спорт    -    1 - 6 юни

Резултатите от тези изпити се обявяват до 9 юни.
За седмокласниците първата част на теста по български език и литература включва 25 въпроса с избиран или отворен отговор, времето за решаването му е 60 минути. Максималният брой точки от тази част е 65. Вторият модул представлява преразказ на предоставен текст от името на герой и времето за него е 90 минути. Максималният брой точки от втората част е 35, като общо за двата модула най-добрият резултат е общо 100 точки. Специалистите отдавна настояват и двете части на теста да са задължителни за учениците, понеже сега те може да получат достатъчна оценка и без да напишат сами нито едно изречение във втория модул. А от резултатите на теста в последните години е пределно ясно, че най-голямото затруднение за българските ученици е да изразят собствена мисъл писмено. Засега обаче промяна в изпита няма.
По подобен начин е структуриран и тестът по математика - той съдържа 20 задачи, от които 16 са с един верен отговор от четири посочени предварително. Тези задачи се решават за 60 минути и са за целите на външното оценяване. Другите 4 задачи са за кандидатстване в гимназия, те са по-сложни и отпуснатото време за тях е 90 минути. Броят точки е същият като при БЕЛ - 65 точки за първите 16 задачи и 35 за вторите четири, общо 100 точки.
Точките се превръщат в оценки по щестобалната система по определена скала. Резултатите от изпитите се съобщават до 3 юни, а седмокласниците, които кандидатстват за гимназия, от 10 юни до 14 юни получават служебна бележка с оценките си от двата изпита, която от 16 до 19 юни подават с документите си за участие в първото класиране в определени за целта училища гнезда.
Седмокласниците се явяват на още три теста, оценките от които обаче не се използват при кандидатстване в гимназия, а само за външното оценяване. Изпитът по обществени науки, гражданско образование и религия е на 26 май, като тестът съдържа 16 задачи по история и 16 по география. На 27 май е тестът по чужди езици, а на 28 май - по природни науки и екология.
В кампанията има и отделен изпит по чужд език (английски, немски, испански, френски, руски и италиански) за учениците от езиковите гимназии и паралелки след VІІІ клас. Националното външно оценяване за тях ще е на 19 юни. Пак след VІІІ клас (след завършено основно образование) се провеждат и приемни изпити за професионалните училища по изобразително изкуство (16 юни), по хореография (17 юни), по музика (18 юни) и за спорт (16-19 юни). От тях резултатите се обявяват до 2 юли.

 Задължителните зрелостни изпити след ХІІ клас

Двете задължителни за всички ученици държавни матури са по български език и литература и по предмет по избор, като има възможност абитуриентите да се явят по желание и на трети държавен зрелостен изпит (ДЗИ) - по избран предмет. Зрелостниците подаваха заявления за явяване на тях до директора на своето училище. Графикът за провеждането им тази година е:

БЕЛ    -    20 май
ДЗИ по избран предмет    -    22 май
ДЗИ по желание     -    26 май - 5 юни


Зрелостници, които не се явят на тези дати, имат възможност да държат ДЗЕ и на втора сесия, която тази година е изтеглена по-рано (вероятно за да успеят и по-слабите ученици да се вредят с диплома за средно образование за последните класирания във висшите училища през септември). Датите за явяване във втората сесия са съответно 27 и 28 август и 31 август до 4 септември за третия ДЗИ по желание.  
 До 19 май в училищата се обявяват списъци с разпределението на зрелостниците по училища и зали, тъй като те държат матурата не в своето училище. Учениците получават от училището, в което са подали заявление, служебна бележка за допускане до ДЗИ, в която се посочват датата, часът и мястото за явяване на съответния изпит. От МОН обявиха, че тази година във всички изпитни зали ще има видеокамери, за да може лесно да се прави проверка по записите, ако има сигнали за нередности.
 Матурата по БЕЛ е структурирана по сходен начин като изпита след VІІ клас. Първият модул е тест с 40 въпроса, от които максималният брой точки е 70. Вторият е създаване на аргументативен текст, свързан с литературно произведение или откъс от него. Той носи максимално 30 точки, като общият брой точки е 100 и също се превръща в оценка по шестобалната система чрез специална скала. Тази година скалата остава същата като миналата и по-миналата година, макар че тя сама по себе си продължава да бъде порочно съставена - не според това какви знания се изискват за  съответната оценка, а според средното ниво на тогавашните випуски. Резултатите от ДЗИ ще бъдат обявени до 9 юни.    

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ