27 Юли 2024събота03:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И високите технологии навлизат в Рамазана

/ брой: 185

автор:Дума

visibility 1082

Саманта Хенри,
Асошиейтед прес

Най-древните традиции на исляма навлизат във високите технологии. Желаещите да спазват свещения месец Рамазан, който започна тази седмица, могат да избират между цял куп модерни предложения. Приложения за мобилни телефони като "АйПрей" (iPray), или "АйКоран" (iQuran) напомнят с писукаща аларма, когато стане време за някоя от задължителните дневни молитви, а програмите "Открий Мека" (Find Mecca) и "Търсач на джамии" (Mosque Finder) помагат на пътуващите мюсюлмани да открият най-близкото място за молитва в чужд град.
"Когато за първи път видях тези приложения, си помислих: това е изумително", коментира Джеймс Отун, който ползва няколко ислямски приложения на своите АйФон (iPhone) и АйПад (iPad). "На когото и да е хрумнала тази идея, Аллах да го поживи!"
Приложенията не са само за Рамазана. Има програми с ислямска тематика, които помагат на потребителите да открият най-близкия магазин "Костко" (Costco), в който се предлага храна, приготвена съобразно с ислямските правила за хранене. Те могат също да научат правилното произношение на арабски на дневните молитви, или да проверят колко страници от Корана са прочели за един ден - всичко това с помощта на един мобилен телефон.
Съществуват и приложения за свещените книги на още няколко религии - от католическата Библия до свещения хиндуистки епос Бхагавад Гита. Когато за пръв път чула адхана (призива за молитва) през колоните към нейния АйФон, Сумейе Кълънджу била обзета от носталгия по родната й Турция. Тези приложения са особено популярни в САЩ, отбелязва тя, тъй като от американските джамии не звучат призиви за молитва по високоговорители, както в мюсюлманските страни.
"Това са традиции, които са част от живота ни открай време - от почти 15 века, затова изглеждат много стари", коментира Кълънджу. "Това е като да комбинираш технологиите с нещата, които правим всеки ден." Кълънджу използва приложение за АйФоун, наречено "АйПрей лайт", което отбелязва времето за задължителните молитви и имитира тракащия звук на броениците, или на въртящото се колелце на металния брояч, който мюсюлманите използват, за да отброяват колко пъти са повторили молитвата. С помощта на слушалки тя може да изпълнява ежедневните си духовни задължения, като отброява молитви на своя АйФоун в автобуса, с който се прибира от работа в Манхатън към дома си в Еджуотър.
Говорителката на "Епъл" (Apple) Труди Мълър казва, че компанията следи не повече от 225 000 приложения на категория за своите телефони, така че не може да каже колко от тях са свързани с исляма. Не само "Епъл" предлага такива програми. "Нокия" има пакет "Рамазан", съвместим с всичките й телефони, който включва всичко, което молещите се трябва да знаят, за да спазват правилата на най-свещения месец, в който мюсюлманите по целия свят постят всеки ден до мръкване. Някои приложения са безплатни. Останалите обикновено варират от един до три долара, въпреки че някои са по-скъпи.
Ислямът никога не е бил против нововъведенията, коментира Зинур Табакджъ, който държи магазин за ислямски религиозни книги и сувенири в Патерсън, Ню Джърси. "Ислямът не е против технологиите. Сега неговите предписания могат да се спазват по-лесно и по-бързо", казва той. Джамията, която посещава Табакджъ в Патерсън, наречена "Улу Джами" (Голямата джамия), също е прегърнала високите технологии. След като били инсталирани 16 камери от съображения за сигурност, един предприемчив посетител започнал да ги използва, за да предава религиозните служби на живо по интернет, за да могат старите, болните, или възпрепятстваните по други причини мюсюлмани да гледат отвъд океана същите молитви, които посещават техните обични хора в Ню Джърси.
Отун, който е запален по технологиите, твърди, че приложенията за АйФоун и АйПад, които ползва, са го направили по-съвестен мюсюлманин. От алармата, която му напомня да прекъсне за малко натоварения си график в компания за лимузини и да отправи молитва, до приложение, което му показва кои заведения в околността предлагат храна, приготвена според ислямските предписания, всички тези нововъведения правят така, че той вече няма извинение, за да не спазва заръките на исляма, признава Отун.
"Ако забравиш да се помолиш, може и да не си виновен, защото все пак си човек. Можеш да забравиш една молитва и после да наваксаш", коментира Отун, според когото, след като имаш тези екстри, нещата може да се променят.
Любимото приложение на Отун се нарича "Открий Мека" - програма, наподобяваща компас с електронен индикатор, който си променя цвета от червено в зелено, когато собственикът застане на 58 градуса на североизток, така че да гледа към Мека - задължително изискване за всички мюсюлмани, когато се молят.
Отун споделя, че е бил удивен, когато за първи път видял изображение на Мека на дисплея на своя телефон и когато осъзнал, че може да носи навсякъде със себе си цяла библиотека с религиозни текстове. "АйФоун ме разчувства. Няма как да нося наведнъж книги с 10 000 страници, но сега телефонът ми вече го позволява. Това е безценно", възхищава се той.
 

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 141

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 539

/ брой: 141

Душевна нищета

visibility 515

/ брой: 141

Блед символ

автор:Евгени Гаврилов

visibility 532

/ брой: 141

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1208

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ