15 Май 2024сряда21:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И в Турция бежанците мизерстват

/ брой: 290

visibility 11

Дойче веле

 

Близо един милион сирийски бежанци е приела Турция до този момент. Страната проявява солидарност към страданието на хората отвъд границата, но не винаги успява да им осигури приличен подслон и медицинска помощ.
Повече от 400 000 са сирийските бежанци само в района на Газиантеп, а в цялата страна броят им скоро ще достигне 1 милион. Турция е отворила границата си със Сирия и всеки, който има валиден паспорт, може да я пресече. Въпреки това някои продължават да преминават границата незаконно, поради което статистиката за броя на бежанците не винаги е точна.
Който пристигне легално на турска територия и се регистрира като бежанец, може да разчита на безплатна медицинска помощ и място в някой от бежанските лагери, стига капацитетът им да не е запълнен. Преминалите нелегално турската граница също получават медицинска помощ. Има сирийци, които се възползват от това положение и постоянно пътуват до Турция, за да бъдат прегледани безплатно от лекар.

Сирийски деца на училище в Турция


Анкара се нуждае от чужда помощ

Елизабет Уитакър от хуманитарната организация "Велтхунгерхилфе", която оказва помощ на гладуващите по света, смята, че част от сегашните проблеми се дължат на поведението на турските власти в миналото. Международните неправителствени организации доскоро нямаха право да работят в Турция.
"Първоначално турското правителство беше решило, че няма нужда от външна помощ, и едва преди няколко седмици ни позволи да започнем работа", казва тя. Миналия месец турските власти издадоха лиценз за работа в страната на "Велтхунгерхилфе" и още 10 други хуманитарни организации. Тяхната помощ е много необходима, особено през зимните месеци - в страната има много хора, които не разполагат с никакви средства и са принудени да спят на открито.

Експлоатация на евтин труд

Повечето сирийски бежанци не могат да си позволят жилище под наем. Много от собствениците се опитват да извличат печалби от нещастието на бежанците. "Предлагат ни наем, който е 4 пъти по-висок от нормалния", казва за Дойче Веле 40-годишният Амак Файдалалх, избягал с бременната си жена и трите си деца от Алепо и намерил подслон при приятел, в чието жилище живеят с още 16 души.
Към жилищния проблем се прибавят и други, свързани с неизяснените трудови отношения на сирийските бежанци. Като цяло на сирийците не им забраняват да работят, но никой не ги осигурява, а те и не знаят какви права имат на този непознат за тях трудов пазар. Практика е да им се предлага нископлатена работа, т.е. да бъдат използвани единствено като евтина работна ръка.
В това е убеден и Мухамад, бивш сирийски военен, сражавал се на страната на правителствените войски. В Турция първоначално си намерил работа в обущарски цех, където работел всеки ден, включително в събота и неделя, по 12 часа на ден, срещу 200 евро месечно. Неговият турски колега, с когото работели заедно на същата машина, получавал тройно повече пари.

Цяло поколение деца без перспектива

Хайтхам Вилио преподава информатика в училището на малкото градче Килиш, на 1 час път с кола от Газиантеп. Преди година и половина той и няколко негови колеги решили да направят нещо за образованието на бежанските деца. Инициативата била подкрепена от кметската управа, а турското правителство дарило сграда и учебни пособия, чинове и дъски за писане. През първата година се записали 1500 деца в училището, а междувременно са назначени 47 учители, които работят на смени.
"Има и по-агресивни деца, което се дължи отчасти на преживените от тях драматични събития през войната. Затова сме разделили по-големите ученици в паралелки за момчета и за момичета", казва Вилио. Такива деца, а те са повечето, получават и експертна помощ от психолози.
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ