12 Септември 2024четвъртък13:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И в общината потресени от съхранението на паметника на Цар Освободител

Не е изключено парче да бъде откъртено и изнесено към пункт за вторични суровини, заяви главният архитект на София Петър Диков

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 110

Аз също бях потресен от снимките на мястото, на което се намира сега скулптурата на Цар Освободител. Основателна е бележката за сигурността на паметника. Това заяви вчера главният архитект на София Петър Диков. Според него ситуацията със съхранението на паметника е сериозен проблем и той ще бъде подробно обсъден. Ще се мисли и за охраната, и за начина, по който се реставрира.
ДУМА припомня, че в неделя скулпторът проф. Велислав Минеков сигнализира, че от месец паметникът стои зарязан в селски двор без охрана и никой не го реставрира. Професорът нарече ситуацията "вандализъм, причинен от държавата".
Арх. Диков допусна, че не е изключено някое парче да бъде откъртено и изнесено към пункт за вторични суровини например. Той припомни, че подобно нещо е станало с паметника на Владимир Димитров-Майстора.
Съмненията отхвърля обаче Марин Марков, скулптор и собственик на леярната в Требич, където се намира паметникът на Цар Освободител. Според него на мястото има охрана и камери. Нямаме никакви набези, кражби и проблем, не се притеснявайте, подчерта той.
Инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България, която заедно със Столичната община организира дейностите за реставрация, потвърди, че от самия паметник и в момента има липсващи елементи, но това не е станало сега. Глосов допълни обаче, че предвидените средства за реставрация от 1,2 млн. лева няма да стигнат.
 Зам.-председателят на КСБ инж. Иван Бойков пък се опита да иронизира проблема с думите: "Ще сложим будка с пазач, ако трябва, до паметника". Той все пак призна, че има основание за притеснение и ще бъдат взети мерки.
Архитект Диков отрече тиражирана информация, че приближени до управлението хора искат да построят подземен гараж на площада. Наследих такъв проект като главен архитект, беше внесен за съгласуване и с писмо МВР не са дали съгласие заради сигурността на народните представители, каза Диков.


Начинът, по който се реставрира паметникът "Цар Освободител", е вандализъм, потвърди вчера позицията си проф. Минеков по БиТиВи. Цялата вина за това, според него, носи Вежди Рашидов. Според Минеков паметникът вече е технологично унищожен, тъй като реставрацията би трябвало да се прави в специални лаборатории, а не на двора между камъните. Той ще потърси контакт с фондация "Поколение", за да обясни какъв според него е технологичния проблем.
Минеков настоява да знае името на учения от БАН, позволил рязането на краката на паметника с ъглошлайв. Вчера стана ясно и, че вече са готови новите крака на коня, които ще бъдат подсилени със стоманена конструкция.
Според скулптора реставрацията реално струва 100-150 000 лева. Професорът предполага, че тази сума ще бъде дадена на реставраторите, а останалите предвидени по проекта пари щели да бъдат "прибрани". Според художника унищожението на паметника трябва да бъде обект на проверка на прокуратурата.
Реставраторите обаче определиха атаката като политическа. Архитектът Любомир Петров, който е координатор на проекта, каза, че възстановяването на целия комплекс на паметника, може даже да надхвърли предвидените средства, защото конструктивно дейността се оказала по-сложна от очакваното.

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 85

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 84

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 171

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 160

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 116

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ