И Папандреу чака екооценката за нефтопровода
България и Гърция направиха съвет за сътрудничество и подписаха 12 споразумения
/ брой: 171
Ние държим на проекта "Бургас-Александруполис", но екологията и за нас е важно нещо, заяви вчера гръцкият премиер Георгиос Папандреу преди началото на съвместното заседание на правителствата на България и Гърция в резиденция "Бояна". Той добави, че Гърция държи също на "Южен поток" и на свързването на газопреносните системи на двете страни. Папандреу заяви, че сътрудничеството между Гърция и България е на нов, по-висок етап, откакто двете страни са партньори в НАТО и ЕС и са пример за останалите в региона. Гръцкият премиер посочи, че стокооборотът за 2009 г. е 1,8 млрд. евро, а 1500 гръцки фирми работят в България, което представлява 2,8 млрд. евро преки инвестиции.
Папандреу каза още, че за първото полугодие страната му е намалила с 45% бюджетния си дефицит, което изпреварва плана от 39% и е индикация за стабилизиране.
След края на срещата, когато бяха подписани 12 споразумения и създаден Съвет за сътрудничество на високо ниво, Георгиос Папандреу изрази задоволство от подписаните договори. Той още един път отбеляза, че Гърция разбира екологичните притеснения на България за "Бургас-Александруполис" и ще чака международната оценка.
Отношенията ни не се изчерпват с този нефтопровод, дори и екологичната оценка да е неблагоприятна, подчерта Папандреу. Подписахме договор за сътрудничество в енергийната област, също и за нови контролно-пропускателни пунктове, подчерта той.
Бойко Борисов изтъкна, че България е подкрепила даването на финансова помощ на Гърция, а Съветът за сътрудничество на високо ниво е по подобие на Франция и Германия. Защо и ние да нямаме такова сътрудничество, попита Борисов. Има и нерешени проблеми, но където има разминаване, ще се назначат експерти, комисии, които да ни покажат как да ги решим, подчерта той.
България предложи Гърция да се включи с миноритарен дял в проекта АЕЦ "Белене", стана ясно след заседанието. Подробности за реакцията на Атина на офертата обаче не бяха разкрити.