И Италия ни разкри

Ясен Петров иска допълнителен лагер за националите

/ брой: 61

visibility 107

България инкасира втора загуба в световните квалификации. "Лъвовете" на Ясен Петров паднаха от четирикратния световен шампион Италия с 0:2 в мач от II кръг на група С. На празния Национален стадион головете вкараха Андреа Белоти (43-дузпа) и Мануел Лукатели (83). Това беше второ домакинско поражение за "трикольорите", които на старта в четвъртък паднаха и от Швейцария (1:3).
Българите бяха преобразени в сравнение с мача срещу "кръстоносците", когато инкасираха головете в първите 13 мин. Петров беше направил шест промени в сравнение с този мач. Атаката водеха Андрей Гълъбинов и Спас Делев, а Кирил Десподов беше изваден от групата заради контузия. "Адзурите" очаквано диктуваха темпото на игра. Тебяха подпрени и от словенския съдия Славко Винчич, който измисли дузпа, след като видя нарушение на Даниел Димов срещу Николо Барела. В ситуацията италианецът беше изведен от дясно, но без шанс да стигне до топката, а след борба за позиция се свлече на терена. Белоти стреля свирепо и матира Илиев.
През втората част късметът навратаря ни се усмихна, след като Белоти (72) с прехвърлящ удар уцели левия стълб.
С виртуозен удар Мануел Лукатели (83) вкара дебютния си гол за "скуадрата" и оформи резултата. До края Илиев предотврати още два гола. В III кръг утре България гостува на Северна Ирландия в Белфаст.
"Момчетата дадоха всичко от себе си. Сбиха се футболистите ни. Имаше няколко спорни моменти, в които можеше и да ни се усмихне късметът, но в крайна сметка класата си оказа влияние. Ако не бяхме получили гола в края на първото полувреме, нещата може би щяха да изглеждат по друг начин. Можеше и ние да получим дузпа, но съдията така е решил. Гълъбинов внесе свежест. Той беше на ниво, спечели 13-14 единоборства", каза Ясен Петров.
Той е недоволен, че няма достатъчно време за работа с националите и е поискал лагер в началото на юни, преди Евро 2020, на което страната ни няма да участва, но всички национални шампионати ще са приключили. Специалистът планира да събере "трикольорите" в периода, когато няма официално насрочени дати за мачове, но е възможно чуждестранните клубове да не пуснат играчите си по време на кратката почивка преди лятната подготовка.
"Изглеждахме като тим, който се защитава по чудесен начин. Беше ни трудно да играем срещу такъв силен отбор. Шанс е, че вкарахме гол в края на първото полувреме. Генерално, това въобще не беше лесен мач. Все пак Италия никога в историята не беше печелила на този стадион. Знаех, че съперникът ще прави промени и се опитахме да реагираме", каза селекционерът на Италия Роберто Манчини. Това бе 24-ият му пореден мач без загуба. Той гони рекорда от 30 мача без поражение, който принадлежи на легендарния Виторио Поцо от 30-те години на ХХ век.