02 Май 2024четвъртък04:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И Индия превзема Марс

Сондата "Мангалиан" тръгна към Червената планета

/ брой: 258

автор:Дума

visibility 25

Индийският космически апарат "Мангалиан" тръгна към планетата Марс. Изстрелването му бе от космическия център Сатиш Даван с ракетата носител PSLV-XL (Polar Satellite Launch Vehicle), съобщи ИТАР-ТАСС.
Основната цел на полета е да бъдат тествани космическите възможности на страната за междупланетни мисии. Космическият апарат ще събере също научна информация за атмосферата и повърхността на планетата, предаде Би Би Си.
Индийският орбитиращ апарат с тегло 1350 кг ще търси метан в атмосферата на Марс и ще изучава повърхностните характеристики и минералната структура на Червената планета.
Според специалисти ракетата е прекалено "немощна" за мисията, затова ще се върти около Земята един месец, за да набере достатъчно скорост и да се откъсне от земната гравитация. Апаратът трябва да достигне Марс през септември 2014 г., след което да се позиционира около планетата. Той ще се присъедини към двата орбитиращи апарата на Националното управление за аеронавтика и космически изследвания (НАСА), двата марсохода на НАСА и спътника на Европейската космическа агенция, които вече изследват Марс.
Сондата "Мангалиан" трябваше да бъде изстреляна още на 28 октомври, но заради лошото време стартът бе отложен. При успех на мисията Индийската организация за космически изследвания ще стане едва четвъртата космическа агенция, изпратила успешно космически кораб до Марс. Досега това са направили американската, европейската и руската.
Индия има космическа програма от повече от 30 години. До неотдавна неин приоритет беше разработването на технологии в полза на бедното население, като подобряване на телекомуникационната инфраструктура и мониторинг на околната среда със сателити.
През 2008 г. обаче Индийската организация за космически изследвания насочи капацитета си към изграждане и изстрелване на спътници и изпращане на космически апарат до Луната - "Чандраян-1". Тази мисия струваше повече от 55 млн. британски лири. Общата стойност на мисията до Марс е едва 4,5 млрд. рупии (около 73 млн. долара).
Противниците на космическите мисии поставят под въпрос пренасочването на средства от инфраструктурните проекти. 73 млн. долара обаче са недостатъчни за преодоляване на бедността, но овладяването на космоса има своите икономически предимства, изтъкват защитници на космическата програма.
"Програмата за изследване на космоса им дава много висока цел. Ако покажат на света, че разполагат с необходимото за изпращане на космически апарат до други планети, могат да започнат да правят комерсиални изстрелвания, както и да продават обем от космическите си апарати на научни организации. Това ще изведе Индия и в международните научни космически изследвания", каза проф. Андрю Коутс от британската лаборатория по космически науки "Мълард", цитиран от БТА.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ