17 Юли 2025четвъртък21:57 ч.

И холандците последваха Камерън

/ брой: 2

автор:Дума

visibility 67

Ново проучване на Холандския институт за социални изследвания (ХИСИ) показва, че традиционно либералните жители на Ниската земя имат крайно отношение към имиграцията, което е доста необичайно,пише ирландският вестник "Айриш таймс". Близо две трети от населението смятат, че новопристигащите българи и румънци може да затруднят социалната система и ще станат част от криминалния контингент на страната.
Проучването добавя допълнителни трудности към пречките пред министър-председателя Марк Рюте и либералното коалиционно правителство в навечерието на европейските избори. Кабинетът на Рюте стартира проект, който да опровергае популистките твърдения, с които Работническата партия в Холандия заяви, че има безработица заради евтината работна ръка от Източна Европа. Изследването на ХИСИ е в пълно противоречие на правителствената теза. Резултатите показват, че 6 от 10 холандски гласоподаватели смятат, че в страната вече има "твърде много" имигранти от Източна Европа, дори преди отпадането на ограниченията за България и Румъния на 1 януари 2014 година. 47% са убедени, че склонните да работят за по-ниско заплащане източноевропейци на практика "отнемат работата на холандците". В същото време 50% от тях изразяват притеснения за увеличение на престъпността и обществено напрежение в районите, където е съсредоточена голяма част от имигрантите, а това щяло да влоши ситуацията в случай на силен наплив от двете страни. Понастоящем броят на гражданите от различни страни членки на ЕС в страната е около 600 хил. души, но само 20 хил. от тях са потърсили помощ за безработица или социално подпомагане.
Тази теза се подкрепя и от румънския посланик в Холандия г-жа Ирени Комаросчи, която не вярва да има голям наплив от румънци в Холандия. "Ако все пак има увеличение на румънските имигранти, то те ще бъдат от полза на страната, защото са висококвалифицирани, трудолюбиви и с желание за интеграция", казва посланикът на Румъния Ирени Комаросчи.
Унгарският ежедневник "Непсабадшаг" остро коментира дискусията около идването на имигранти от Румъния и България след отпадането на последните трудово-правни пречки в ЕС. "Бедните, необразовани имигранти не са обичани никъде. Но числата показват, че те продължават да са малцинство. Във Великобритания на социални помощи живеят по-малко източноевропейци, отколкото чужденци от извън ЕС, докато Германия от своя страна до момента е най-големият печеливш от миграцията от Източна Европа. Лепването на етикета "бедни имигранти" на тези хора е опасно опростяване на нещата. То обаче е ефектно и носи гласове - преди всичко на крайнодесните", отбелязва унгарският вестник, цитиран от ДПА.
В тази връзка евродепутатът от германския Християндемократически съюз (ХДС) Елмар Брок предложи, в рамките на дебата за евентуалното идване на източноевропейци, целящи да измамят социалната система, да се въведе регистрация на пръстови отпечатъци, предаде ДПА. Мигранти, които идват в Германия само за да получават детски надбавки и здравно осигуряване, трябва бързо да бъдат изпращани в родните си страни. За да се предотврати повторното им връщане, трябва да се помисли за това да им се вземат отпечатъци, посочва Брок пред вестник "Билд".

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ