29 Март 2024петък17:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И Финландия не ни пуска в Шенген

След Холандия Хелзинки също официално се противопостави на приемането ни в зоната

/ брой: 217

автор:Дума

visibility 25

Финландия се присъедини към Холандия и официално се противопостави на приемането на Румъния и България в Шенгенската зона, съобщиха източници от Брюксел. Решаващият вот ще бъде днес (четвъртък) по време на срещата на вътрешните министри на страните от ЕС.
Както и в случая с Холандия, финландската позиция е повлияна от вътрешната политика - новото правителство в Хелзинки обяви евроскептичен подход. Решението на страната е повлияно и от масивното холандско лобиране да се избегне изолацията на страната сред останалите членове на европейския блок.
Неотстъпчивата позиция на Холандия, а сега и на Финландия, силно ядоса двете кандидатки за Шенген. Във вторник зам.-председателят на румънския Сенат и бивш министър на правосъдието и на външните работи Кристиан Дяконеску заяви, че Румъния може да изправи Холандия пред Съда на Европейския съюз за неспазване на европейското законодателство. Това ще се случи, ако правителството в Хага блокира присъединяването на Румъния към Шенген на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи на 22 септември, съобщи информационният сайт Зиаре.
Сезирането на Съда на ЕС в Люксембург обаче трябва да стане с посредничеството на Брюксел. За тази цел Румъния първо трябва да започне предварителна процедура в Еврокомисията. Нейната роля като защитник на прилагането на европейските закони е съществена. Причината е, че в мнозинството от случаите ЕК е тази, която сезира съда, а не потърпевшата страна.
"Засега не става дума директно за съд, а за започване на предварителна процедура. Ако се констатира, че има нередности, може да се премине по-нататък към друга правна форма", отбеляза Дяконеску.
Той добави, че подобни процедури са били инициирани, когато е било обявено първото експулсиране на ромите от Франция.
Междувременно румънският министър на външните работи Теодор Баконски заяви, че се е срещнал с финландския и холандския си колега и подчерта, че трябва да се намери решение за излизане от този блокаж, съобщи румънският в. "Ромъния либера". Баконски заяви още, че "е въпрос на доверие, що се отнася до сигурността на общите граници" на Европейския съюз, а Румъния има всички аргументи на своя страна. "Но имаме нужда от консенсуса и положителния вот на всички страни членки. На Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи знаем какво ще се случи. Но след това има и други европейски срещи. Мисля, че като работим заедно и като запазим уважението си към правилата, към изискванията на законодателството на общността, ще можем да намерим начин за деблокиране на ситуацията", каза Баконски.


Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент разпространи днес позиция, в която се обявява срещу прилагането на двоен стандарт спрямо България и Румъния при разширяването на Шенгенското пространство. В документа се отбелязва, че в навечерието на  заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, на което днес предстои да бъде обсъден въпросът за бъдещето на Шенген, съществува риск от създаване на две класи европейско гражданство. По този повод евродепутатът Илияна Йотова заяви, че след като Европейският парламент е отчел готовността на България и Румъния, двете държави трябва да бъдат подложени на същите критерии, както останалите.

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ