И Австрия ще вдига ограда
Унгария няма да приеме обратно нито един депортиран мигрант от Западна Европа
/ брой: 263
Австрийското правителство е взело решение за издигане на двойна 10-километрова ограда край граничния пункт Шпилфелд. Това съобщи австрийският външен министър Себастиян Курц пред местната телевизия Сервус ТВ.
Ако Германия затвори границата, Австрия трябва да направи същото на секундата. Всичко останало ще доведе само до допълнително натоварване, а Австрия е длъжна да сложи край на бежанската вълна на своя територия, предупреди Курц.
"Мигрантската криза е извън контрол. Много е погрешно да се смята, че е достатъчно само да се търсят допълнителни места за настаняване. Необходимо е да се гарантира сигурността на външните граници на ЕС. Ако не успеем да направим това, все повече държави ще търсят самостоятелни решения за справяне със ситуацията по техните граници", каза Курц.
Той подчерта, че Австрия вече е пренатоварена по отношение на бежанския въпрос, защото техният брой е прекалено голям. Курц е убеден, че така повече не може да продължава и всеки ден от Турция да влизат в Гърция по 10 хил. души и след това без никаква регистрация те да продължават пътят си до Австрия.
"Австрия и Европа са длъжни да намалят броя на бежанците и това не е някаква дясна позиция, а реално състояние на нещата. Разходите за издръжката се взимат от данъкоплатците. Настаняването и грижите за 95 хил. души струва 1 млрд. евро годишно, каза още Курц и подчерта, че "сега не е време за идеологически дебат и тълкуване на понятията".
Унгарското правителство има готовност и воля да затвори границата си с Румъния много бързо. Това заяви междувременно началникът на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан, Янош Лазар. Той припомни, че Австрия и Словения вече са направили подобно нещо за овладяване на мигрантския натиск. Лазар предупреди, че има вероятност нелегалните мигранти да променят маршрута си и от Сърбия да потеглят към унгарско-румънската граница. Лазар поясни, че вдигането на ограда по границата с Румъния ще бъде крайна мярка.
Унгария няма да приеме обратно нито един мигрант, ако бъде депортиран или изгонен от Западна Европа, предупреди Янош Лазар.
В същото време председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрази остро недоволство от темповете на разпределение на бежанци в Евросъюза. "Не съм доволен от сегашните темпове за разпределение на мигрантите. Към днешна дата от 160 000 мигранти са разпределени едва 130. Ако продължаваме по същия начин, ще приключим с преселението към 1 януари 2101 г.", каза Юнкер на пресконференция във Валета след края на срещата ЕС-Африка.
ЕС съгласува през септември механизъм за прехвърляне сред страните членки на 160 хил. мигранти, пристигнали в Гърция и Италия. Тай като не всички държави са готови да приемат мигранти, процесът протича много бавно.
По последни официални данни за последните месеци в ЕС са влезли 800 хил. мигранти, като се очаква техният брой да надхвърли милион още в края на тази година.
"Имаме проблеми с финансирането, които се надяваме да решим в близките осем дни. ЕК може да отдели 500 милиона евро, а страните членки ще трябва за две години да съберат останалите 2,5 милиарда евро. Това е трудно, но трябва да осигурим нужната сума от 3 млрд. евро", каза Юнкер на пресконференция след среща на върха на ЕС за миграцията. Според него въпросът трябва да се реши до края на ноември, за когато е насрочена среща на върха между ЕС и Турция, за да се подпише споразумение с Анкара.
"Оксфам" ни обвинява в насилие срещу мигранти
Българските власти са обвинени в прояви на бруталност срещу мигрантите в доклад на британската благотворителна организация "Оксфам". Докладът се опира на разговори с над 100 бежанци, пристигнали от България в сръбския пограничен град Цариброд. Те са проведени в продължение на три дни през октомври. Подробно са описани разкази за рекет от българската полиция, физическо насилие над мигранти и нападения от полицейски кучета.