Големите компании, получили кредити от Българската банка за развитие, не пожелаха да участват в публичното изслушване, организирано от служебния министър на икономиката Кирил Петков. Вчера на разговор отказаха да дойдат двама от надзорниците в банката и бяха уволнени. Днес той извика на среща осемте най-големите кредитополучатели на ББР. Разговорът трябваше да се излъчва на живо във Фейсбук.
Шест от осемте дружества са изпратили на министър Петков писма с мотиви защо не участват в срещата. Някио от фирмите са дали и по-подборен отчет за използването на получените кредити.
Припомняме, че общият им размер на отпуснатите кредити е близо 950 млн. лв., а сред собствениците или свързаните лица са хора като Кирил Домусчиев, Румен Гайтански, Георги Самуилов и Делян Пеевски.
И шестте компании, които са влезли в писмена комуникация с Кирил Петков, декларират пред МИ и ББР, че обслужват редовно своите кредити.
Министърът обясни, че компаниите, от които не са получени обяснения, са "Благоевград БТ" и "Транспект" АД.
Всички 6 фирми казват, че нямат забава и продължават да плащат заемите си. Въпреки че имам големи критики към начина, по който ББР е давала кредити на големи компании вместо на малки и средни предприятия, на базата на тези писма първата индикация е, че кредитите се обслужват, каза още Кирил Петков. Той обаче продължава да се съмнява, че това е най-доброто „целево използване на 1 милиард лева от публично финансиране“.
"Благоевград БТ" е получила над 140 млн. лв. кредит от Българската банка за развитие. Тя е част от холдинга Булгартабак, в който бившият депутат от ДПС Делян Пеевски беше миноритарен акционер.
"Транспект" е компанията, която притежава два големи автобусни превозвача - "Юнион Ивкони" и "Груп Плюс". Тя е с кредит с размер над 60 млн. лв.