19 Септември 2025петък01:07 ч.

Храните са поскъпнали рекордно

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 1051

Основни хранителни продукти са поскъпнали рекордно в началото на есента, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, цитирани от Нова тв. Според експерти новите цени на тока, природния газ и петрола ще доведат до пореден ръст на цените в търговската мрежа. Към началото на септември най-много са се вдигнали цените на едро на олиото, брашното, пилешкото месо, яйцата и ориза. Спрямо година по-рано някои от тях са поскъпнали с близо 50% - като олиото държи първенството в това отношение. При плодовете и зеленчуците най-сериозен спрямо същия период на миналата година е скокът при краставиците, прасковите, зелето, морковите и чушките.

През август изненадващ ръст от близо 33% беше отчетен и при световните цени на храните. "Преработвателната индустрия е много зависима от тока - като започнем от производството на хляба и стигнем до поточните линии за пакетиране на всички храни. Нашите членове полагат големи усилия да забавят този натиск и той да не стига директно до потребителя", коментира Яна Иванова от Сдружението "Храни и напитки".

Има покачване в цените на всички стоки и услуги. Отчитаме инфлация в рамките на 20%. Това заяви Марияна Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, по БТВ. По думите й това неминуемо ще доведе до поскъпване на хляба. "Тази година за първи път живеем и работим в условия на форсмажор. За първи път по време на жътва цената на зърното се покачи с 30%. За първи път имаме 200% покачване на цената на газа и 150% покачване на цената на енергията. Транспортните услуги също са поскъпвали с 20 на сто, но в себестойността на хляба влиза и цената на човешкия труд, както и ДДС", обясни Кукушева.

На форум в София управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че на фона на растящите цени очакванията за инфлацията у нас все още не са обезпокоителни, но тенденцията не е ясно очертана. "Засега всички данни, които имаме, показват, че поскъпването по-вероятно е краткотрайна тенденция, а догодина може да се наблюдава задържане на инфлационните процеси", каза тя. Кристалина Георгиева призова българите да се ваксинират заради себе си и заради растежа на икономиката. Според прогнозите на МВФ очакваният ръст на икономиката през 2021 г. у нас ще бъде около 6 на сто.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ