05 Юни 2024сряда12:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хората усещат миризма с езика

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 234

Хората могат да усещат миризма и с езика, защото върху него има сензори за обоняние, характерни за носа, съобщи "Мирър". Откритието показва, че взаимодействието между аромат и вкус - основни компоненти на храната, може да започва върху езика, а не в мозъка, както мислеха специалистите досега.

Учени от центъра "Монел" във Филаделфия изследваха живи човешки вкусови клетки с генетични и биохимични методи. Така установиха, че те съдържат много ключови молекули, характерни за рецепторите на обонянието. След това с друг метод - калциево изображение, доказаха, че вкусовите клетки реагират на молекулите на миризмата по същия начин, както клетките на рецепторите на обонянието. Други експерименти показаха, че една вкусова клетка може да съдържа рецептори и за вкус, и за миризма.

Характерният вкус на повечето храни и напитки се дължи предимно на аромата. Вкусът като сетиво, което разграничава молекулите за солено, сладко, кисело, горчиво и умами, служи за оценка на хранителната стойност и евентуалната токсичност на това, което слагаме в устата си. Миризмата обаче дава подробна информация за качеството - например колко силно миришат шоколадът, кафето или бананите.

Мозъкът комбинира информацията от вкуса, миризмата и от други сетива. Досега вкусът и обонянието се смятаха за отделни системи, които не взаимодействат, докато събраната информация не достигне мозъка.

Ръководителят на изследването д-р Мехмет Хакан Озденер е решил да провери това схващане, когато 12-годишният му син го попитал дали змиите плезят езика си, за да помиришат нещо.

3604 българи с имоти в чужбина

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 104

927 нови милионери през 2023 г.

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 104

МФ: Реалистично e да приемем еврото в средата на 2025 г.

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 104

Токът поскъпва средно с 1,39%, парното поевтинява с 8,44%

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 104

Повече от една трета от заложниците са мъртви

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 104

Белгия призова Унгария да няма право на глас

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 104

Швейцария отказа пари на Украйна

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 104

Кипър предлага безплатна почивка на пенсионери

автор:Дума

visibility 129

/ брой: 104

Балонът се спука

автор:Мая Йовановска

visibility 117

/ брой: 104

Подкрепа за регионалните туристически продукти

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 104

Църква без душа

visibility 129

/ брой: 104

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ