"Този въпрос отдавна се поставя - дали вирусът се държи по един начин преди 23.00 ч. и след 23.00 ч. Не, не се държи, но хората се държат по различен начин след 23.00 ч. Ние не сме някакви канцеларски плъхове и ходим също по заведения, знаем какво става в един ресторант и в едно нощно заведение". Така зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров коментира решението на властите да затворят нощните заведения и да намалят работното време на ресторантите.
"Искам да поясня - никой никого не желае да ваксинира. В момента така или иначе има ограничение в капацитета за заведенията. Няма ограничения в капацитета в процента, просто има задължително отстояние между маси и столове", допълни Петров по повод това, че ресторантьорите отново заплашиха с протести, въпреки че няма затваряне на заведенията, а по-строги ограничения. По думите му практически нищо няма да се промени за заведенията, които работят до 23.00 ч. Новите мерки засягат главно нощните клубове.
Заместник-министърът поясни, че в момента възприемаме възможно най-леките мерки. Основните цели са две - да не се претоварят болниците и да бъде предпазена най-уязвимата част от обществото.
"В момента ниското ниво на ваксинация при нас се отразява като висока смъртност. Ние нямаме чак такова ниво на заболеваемост, но имаме доста по-висока смъртност от тази в Западна Европа", каза зам.-министърът.
Кампаниите ще продължат, но изборът за имунизиране е личен. Според Петров настроенията против ваксинирането са големи и не могат да се преодолеят лесно.
Той обясни още, че ограниченията на открито са създадени за местата, където се събират тълпи: конгреси и големи фестивали, на които идват хора от цялата страна.
"Ако трябва, ще прецизираме текста, никой текст не е съвършен. В самата заповед има, че ресорните министерства по отношение на техните структури, ще имат право да издават указания съгласно с министерството", уточни зам.-министърът на здравеопазването.