Хора с увреждания протестираха, мнозина са без пенсии и помощи
От МЗ обещават да са готови с промените в наредбата до началото на февруари
/ брой: 6
Хора с увреждания излязоха на протест пред Министерския съвет с настояване правителството да включи в дневния си ред още тази седмица Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ). Протестиращите настояха за среща с премиера Гълъб Донев и внесоха подписка в деловодството на МС. Протест на хора с увреждания имаше във Велико Търново и в други градове в страната.
Хората с увреждания искат да се гарантират по-кратки срокове за издаване на решение на ТЕЛК, а придружаващите заболявания също да се вземат предвид към основното. Те настояват Народното събрание да гласува промените в Закона за хората с увреждания, които да им гарантират подкрепа, докато чакат решението от ТЕЛК.
От началото на 2023 г. хиляди хора с увреждания, чиито ТЕЛК решения бяха удължени служебно до 31 декември 2022 г., остават без пенсия, губят здравноосигурителни права, а докато върви преосвидетелстването, ще минат няколко месеца. Един от инициаторите на акцията - Павлина Григорова, коментира, че няма "политическо обяздване" на протеста. Тя обясни, че от лятото е взето решение да се върне старата експертиза отпреди 2018 г., в която се взимат под внимание комплексно всички заболявания. В приложение 2 е дадена и математическа формула, която няма да позволява орязването на проценти, коментира Григорова, която е в инвалидна количка и има няколко заболявания, основното от които е кардиомиопатия.
Антонио Димитров от София предупреди преди дни, че започва гладна стачка. Той е с диабет и още няколко заболявания. Датата му за явяване на ТЕЛК била 23 юни 2022 г. Освен документите, които предварително му искали, на комисията му поискали още изследвания и му заявили, че излизат в отпуск от 1 юли. Направил изследванията, като за някои си платил, но докато излязат резултатите, "от ТЕЛК върнали папката ми в картотеката и написали, че не съм се явил", разказва мъжът. На 9 януари т.г. подал нови документи за преосвидетелстване. От края на юни интеграционните му добавки били спрени. Димитров е категоричен, че още хиляди хора с увреждания са в неговото положение.
До края на този месец или най-късно в началото на следващия МЗ ще е готово с промените в наредбата, заяви служебният зам.-министър на здравеопазването д-р Тома Томов на брифинг пред министерството, където отидоха и протестиращите.
Според действащата в момента наредба се признава само основното заболяване. Освен това, ако ТЕЛК решението е до 31 януари, например, пенсията на човека с увреждане се спира до излизането на новото решение. В новата наредба е предвидено да бъдат включени всички придружаващи заболявания, което ще сумира процентите за тези, които се явяват на ТЕЛК, а пенсиите не се спират. В момента друг сериозен проблем са децата, родени с увреждания - щом навършват 18 г., за да получат решение от ТЕЛК, трябва да имат поне година трудов стаж, което в много случаи не е възможно, тъй като някои са с 99% инвалидност.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.