Хора с увреждания искат закон за личната помощ
С жива верига родители на деца с увреждания оградиха парламента
/ брой: 280
Нашите искания са за закон за личната помощ, защото във всяка сфера - здравеопазването и социалната политика, всичко е под всякакво ниво за хората с увреждания. Това каза Вера Иванова, майка на дете с увреждане на 21 г., която участва във вчерашния четвърти протест на родители на деца с увреждания, които с жива верига блокираха Народното събрание. Те заедно с хора с увреждания и Сдружението на лекарите от ТЕЛК в София излязоха на протест в градинката между Народното събрание и Ректората. Дори след третия национален протест нямаме отговор от МТСП, което е гавра с нас отново, коментираха протестиращи.
Основното искане е за по-добри политики по отношение на хората с увреждания. Демонстрантите настояваха подкрепата за родителите и семействата да е индивидуално определена според нуждите, но и да не прекъсва след навършване на 18 г. на детето.
Бъдещите законодателни промени в социалната сфера за получаване на помощи от 930 лв. за децата до 18 г. с максимален процент увреждане 90 всъщност ще се вземат от много малко деца, коментираха протестиращите.
Трябва да има реформа и тя трябва да започне от ТЕЛК, категорична е д-р Боряна Холевич от Сдружението на лекарите от ТЕЛК. По думите й реформата трябва да започне с въвеждането на единен електронен регистър за нуждите на ТЕЛК и НЕЛК, за да се знае по диагнози колко са болните и от какво се нуждаят. Някой няма интерес да се знае общата бройка на хората с увреждания в България, каза д-р Холевич. "През последните дни слушам многократно по медиите, че не били повече от 150 хил. души, това са пълни глупости. Направих си труда по диагнози да извадя заболеваемостта през 2015 г. в страната. Това са 284 355 раково болни, 406 738 със сърдечносъдови заболявания, 32 082 психично болни, като се има предвид, че много от тях не са регистрирани. 520 хил. диабетици, 70 хил. души с епилепсия, около 10 хил. с детска церебрална парализа, 3 хил. са на хемодиализа с тежка бъбречна недостатъчност и към 500 с трансплантирани бъбреци. Дотук сметката е 1 326 175 души с тежки, сериозни, инвалидизиращи заболявания, не фалшиви. На управляващите тези хора им пречат, те не ги искат, не искат да са живи, не искат да дават пари за тях", коментира д-р Холевич.
Без излизане на хората с увреждания от прерогативите на Агенцията за социално подпомагане няма реформа, каза Красимира Обретенова, майка на дете с аутизъм. "Искам министър Русинова, понеже тя по повод на 3 декември - Деня за подкрепа на хората с увреждания, изказа изключително цинично поздравление, в него говори за отчет за прилагане на конвенцията..." По думите й експертното решение на дъщеря й е просто хартийка и в държава, където се прилага Конвенцията за правата на хората с увреждания, тя не би била валидна. "Тази хартийка съсипва живота на хиляди семейства. С нея министър Русинова ще ми даде 930 лв. Искам да я попитам, когато утре дъщеря ми навърши пълнолетие, какво се случва с тези 930 лв. Какво ще си позволи едно дете с аутизъм, което обикновено според тази хартийка е с 50% увреждания?", възмути се тя. Обретенова припомни, че според бюджета за догодина пълнолетен човек с увреждане би получавал 180-200 лв. помощ от държавата.