27 Април 2024събота07:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Регион Мизия

Хоби ражда природонаучен музей

Или как препарирането на животни по приказки прави история на с. Черни Осъм

/ брой: 241

автор:Аида Паникян

visibility 3093

"Още от V клас знаех, че искам да уча биология и това завърших. По тази наука ме запали моят учител Илия Илиев", разказва уредничката на Националния природонаучен музей в подбалканското село Черни Осъм Иванка Ганекова. 

Тук всички знаят историята на музея, която е сравнително кратка, но изключително интензивна. Още през 1956 г. учителят по биология в местното училище "Васил Левски" - Илия Илиев, започва да препарира животни по приказки. Увлича и учениците си в тази дейност, като създава природолюбителски кръжок. Участниците в него започват сериозна проучвателна и събирателска работа, учат се да препарират. Полека-лека кабинетът отеснява и експонатите - птици, бозайници, риби, влечуги от околностите, започват да се излагат в коридорите на училището. С времето и те отесняват. "Започнаха да идват хора от всички краища на страната, за да разглеждат експозицията. А шумът по коридорите започна да пречи на учебния процес", разказва Христо Илиев - син на Илия Илиев, биолог по професия, като баща си, и директор на музея от 1979 г. После нещата се случват като в приказка: през пролетта на 1976 г., около 20 години след като учителят Илиев започва дейността си по препариране, училищната експозиция е преместена в нарочно построена сграда. Тя е на метри от училището. Вече повече от четвърт век експозицията е със статут на Природонаучен музей. Разбира се, поддръжката на музея става трудна в годините на прехода, но тук винаги са работили хора, които обичат природата и високо ценят онова, което имат.

Препарирането е трудна работа, казва Илиев. Учил се е от големите майстори в тази област, както и от баща си.  

С влизането в музея вниманието привлича въртящ се подиум в атракционната зала, на който са разположени мечка, сърни, орел. Тук може да се чуе и вълчият вой срещу луната. В момента се работи по усъвършенстване на ефектите и обновяване на атракционната зала, обяснява директорът. Очаква се през май 2019 г. посетителите да се чувстват наистина като в гората...   

Виждали ли сте 

дива свиня албинос?

Е, в с. Черни Осъм има такава - отстреляна е точно преди 39 години от Иван Цочев. Дарение от същия ловец е и благородният елен, отстрелян през септември 1978 г. В музея е отредено място и на дивите кози - вид, запазил се от ледниковия период. Сега дивата коза у нас е защитен вид, застрашен от изчезване. Голяма част от над 700-те експоната са дарение от местни ловци. Други са от зоопарка в Ловеч. Навярно мнозина си спомнят 9-годишния ягуар Алонсо, който преди повече от 4 години избяга от клетката си в Ловешкия зоопарк и бе издирван от повече от 50 полицаи и ловци. Тогава се беше наложило да бъде застрелян, за да не застраши хората... Именно този ягуар е най-новият експонат в музея в Черни Осъм. 

Музеят може да се гордее и с 225-те кутии пеперуди от различни краища на света. "Преди повече от 36 години проф. Тодор Щирков дарява на музея ни 48 кутии с препарирани пеперуди. Когато преди няколко години синът му проф. Петър Щирков се отбива в музея и вижда колко добре е поддържана колекцията на баща му, решава да дари и останалите близо 180 кутии", разказва директорът. С годините сградата на 

музея отеснява

Преди годините на прехода е имало идеи за разширението й, но... В момента са изложени над 700 експоната - бозайници, влечуги, риби, птици... Над 500 обаче с в хранилища и чакат разширението, за да зарадват посетителите. Тях обаче ги радват и настоящите експозиции. Само от януари до края на ноември са преминали над 27 хил. души

В двора на музея има "Зелена класна стая", където може да се видят вълче леговище, меча бърлога.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ