24 Април 2024сряда00:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На снимката: Кирил Петков

Хлябът поскъпва заради газа

Сменят шефа на КЕВР още през януари

/ брой: 1

автор:Дума

visibility 496

Комисията за енергийно и водно регулиране не си "върши работата както трябва", заяви пред Нова телевизия премиерът Кирил Петков. Той определи като учудващо увеличението с 30% на цената на природния газ от 1 януари. 

"Като се заклехме като правителство и същия ден КЕВР увеличи цената на тока и парното, трябваше да въведем мораториум. Тогава имах колебания дали е било преднамерено. Но второто решение сега, за увеличението на цената на газа, доста ясно показва, че този орган не си върши работата както трябва", коментира Петков.

Според премиера целта на КЕВР е да се съобразява с пазара, но и да измисли начин крайните потребители да са защитени. 

"Това решение не беше обсъдено с мен. Да, имаше някакви коментари, че ще има увеличение с 10, може би 14%, но 30 процента беше особено учудващо. Защото цената на газа намаля доста в последната седмица", каза още Петков. 

Той обяви, че се надява до края на януари парламентът да избере членове на енергийния регулатор на мястото на тези с изтекъл мандат. Сред тях е и председателят Иван Иванов, който ръководи комисията от средата на 2015 г.

"Надявам се новият орган да има съвсем различен подход към цените. Той не трябва да бъде само гумен печат, както е в момента. Смяната на председателя ще е добра стъпка в правилната посока", подчерта Петков и добави, че "изненадващи решения, които не са базирани на проверка и анализ", не му харесват. 

"Новият човек трябва да е с подходящия опит, мотивация и експертиза да работи за потребителите", каза премиерът. Петков посочи, че не е разговарял с настоящия шеф на КЕВР, а само с енергийния министър по повод увеличението на цените на газа. 

"Не искаме да влияем директно. Те са независим орган, но според мен това не беше естествения скок на цените", каза той и добави, че разбрал от медиите за увеличението.

"Ситуацията при нас става все по-критична и кризата на енергийните пазари ще удари нашата икономика и тя ще спре да функционира", коментира пред БНР Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. 

Източникът на проблема в енергетиката са решения, които са взети през 2006-2007 и енергийната политика след това. Тя бе свързана с  с централното планиране в ЕС. "Това бе политика на затваряне на атомни и въглищни централи, което дава превес на доставките на природен газ извън ЕС", коментира пък икономистът Красен Станчев през БНР.

Според статистиката пет пъти е разликата в цената на газа на 1 януари 2021-а и 1 януари 2022 г. Точно преди година той струваше 26,93 лв. за мегаватчас, сега е 133,41 лв. 

Мораториумът върху цените на ток, парно и вода ще опази клиентите на топлофикациите от високи сметки, но как ще се справят самите топлофикационни дружества със скъпото гориво, е все още нерешен въпрос. 

Има обаче битови потребители, за които няма мораториум. Те са към 120 000 домакинства, които се отопляват на газ и чийто сметки са нараснали близо 3 пъти.

Снимка 0401 БГНЕС

Кирил Петков 

 

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ