21 Май 2024вторник22:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хипермаркетите искат по-нисък ДДС за храната от топлите им витрини

автор:Дума

visibility 323

Хипермаркетите предлагат по-нисък ДДС за всички бизнеси в България предлагащи еднакви продукти или услуги в условията на Covid криза, вместо данъчни облекчения само за конкретни бизнеси, пише Mediapool. Сдружението за модерна търговия (СМТ), което обединява най-големите търговци на храни, директно се обяви против свалянето от 20% на 9% на ДДС за доставка на прясно приготвена храна само от ресторантите. Реакцията идва след като в края на октомври премиерът Бойко Борисов обяви във фейсбук, че ще направи и тази отстъпка за сектор “ресторантьорство” въпреки липсата на убедителни данни, че с облекчението бранша изсветлява. При първата вълна на пандемията секторът получи 9% ДДС за продажба на храна, консумирана в ресторантите. По-нисък ДДС за всички "Сдружението за модерна търговия подкрепя единната ставка на ДДС и предлага да се обсъди намаляването на единната ставка(20%), което би насърчило потреблението като цяло и по този начин стимулирало и бизнеса. Въвеждането на диференцирани ставки(по-нисък ДДС за конкретни сектори - б.а.) поставя под въпрос равноправното третиране на икономическите субекти", посочват от сдружението. Оттам добавят, че винаги са защитавали позицията, че в една конкурентна и пазарна икономика бизнес субекти би трябвало да бъдат третирани равноправно, а важни решения, засягащи бизнеса би трябвало да бъдат приемани след диалог с всички засегнати страни и след задълбочена оценка на въздействието. "Така, законодателният процес би бил много по-качествен, а бизнес средата би била попредвидима. Това би довело до ръст на икономиката, от което биха спечелили всички – бизнесът, потребителите и държавата”, твърдят оттам. От СМТ посочват, че единната ставка е по-добра алтернатива от диференцирани ставки, при които по-ниският данък за избрани се налага да се компенсира с относително висока ставка за всички останали. Задари пандемията ДДС в България бе намален от 20 на 9% за храни в ресторантите и за бира и вино, сервирани там. А също и за фитнеси, спортни съоръжения, книги, памперси и бебешки пюрета Аргументи против по-нисък ДДС “на парче” за ресторантите В позицията си СМТ излага и редица аргументи против 9% ДДС за храни за вкъщи, доставени от ресторантите.

"Предложението поставя в неравноправно положение търговците, които също продават, а някои от тях и доставят, прясно приготвена храна за вкъщи, защото според него ако един клиент си купи вечерята от топлата витрина на търговска верига или я поръча от там, ставката ще е 20% ДДС, а ако я поръча от ресторант - 9%”, посочват от СМТ

Оттам подчертават, че на практика търговецът и ресторантът ще извършват еднаква услуга, но ще работят при различни данъчни условия, което нарушава един от основните принципи на данъчното облагане - неутралност. "Ако целта на предложената промяна е облекчаване на бизнеса на ресторантите, поради значителните им загуби, причинени от корона кризата, то не считаме, че ставката на ДДС е подходящият инструмент”, директно посочват от СМТ. Оттам добавят, че, ако има обществено съгласие, че трябва да се подпомогнат ресторантите и техните служители, това може да стане по-успешно с други инструменти, като мярката 60/40, която може да се допълни с други подходящи временни мерки, които няма да навредят на фискалната, икономическата и социалната стабилност. По-нисък ДДС за храни е неефективен заради сивия сектор От СМТ посочват и факта, че в повечето страни в ЕС потреблението на храните се облага с диференцирани ДДС-ставки. В Германия, Франция и още редица страни основните храни в магазините са с по-нисък ДДС, вариращ между 5.5 и 8%. Във Великобритания пък ДДС за основни храни и бебешки дрехи е 0%. От СМТ подчертават, че никога не са настоявали за диференцирани ставки за храните, тъй като членовете им, които са най-големите търговци на храна в страната, смятат, че ползите от това са значително по-малки от негативите. "Преди всичко, диференцираните ставки, особено в страни като България, с голям дял на сивия сектор и склонност към избягване на данъци и данъчни измами, създават голям риск за приходите в държавния бюджет, а фискалната стабилност е фундаментално важна за бизнес средата и развитието на икономиката", уточняват оттам. Сдружението посочва още, че за разлика от единната ставка на ДДС, диференцираните ставки поставят в привилегировано положение едни стоки, услуги и бизнеси и наказват други. И добаят, че всеки прецедент води до лавина от допълнителни искания за нови и нови привилегировани стоки и услуги. "Ресторантите ли са по-важни, или образователните услуги? Лекарствата или храните? Кои храни, кои лекарства, кои услуги... Това са трудни въпроси, споровете по които може да пропилеят огромна част от социалния капитал в непродуктивна за обществото посока и да създадат голяма несигурност за бизнеса", добавят оттам. Не на последно място, от сдружението смятат, че диференцираните ставки излизат скъпо на бизнеса, тъй като често водят до тежки за разрешаване данъчни спорове в кои случаи каква ставка се прилага, а те често стигат съда, увеличават разходите за адвокати и създават допълнителна несигурност за бизнеса.

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 370

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 366

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 401

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ