27 Април 2024събота02:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Химерата 4 на сто

/ брой: 21

автор:Евгени Гаврилов

visibility 839

Преди повече от пет години, когато кризата вече отминаваше, у нас бе подхваната дискусия дали икономическият растеж може да надскочи 4%. С течение на времето обаче се оказа, че всичко това е било просто една химера. След като страната отчете реален ръст на БВП от малко над 3% през 2018 г., икономическата динамика остана и през миналата година. Тя помогна за увеличение на БВП с 3,6 на сто. Всички прогнози обаче показват, че през 2020 г. растежът отново ще падне до 3 на сто, а догодина ще слезе още по-надолу - 2,9 на сто. С подобни темпове обаче може само да поддържаме статуквото, а не да догонваме средноевропейския жизнен стандарт. За 13 години членство в ЕС страната ни е успяла да достигне едва до 49% от средната покупателна способност на европейците. Така се оказва, че ще ни трябват нови 45 години да се изравним с тях.

А както казват философите, случайни явления може да има, но безпричинни - никога. Просто факторите, които позволяваха страната да отчита някакъв ръст на БВП, макар и недостатъчен, постепенно изчезват. Държавата влиза от скандал в скандал, инвестициите се сринаха, инфраструктурата остава в плачевно състояние, нископлатените, но добри кадри също вече няма, защото отидоха да работят в чужбина за много повече пари. Освен това България все още не успява да създаде завършен продукт, какъвто щеше да бъде автомобил "Фолксваген", например. 

Освен това големият проблем е, че през последното десетилетие българската икономика се пристрасти към еврофондовете като към дрога. Взимаш от нея и за известно време изпитваш удоволствие, защото се симулира някакъв икономически растеж. Като свърши ефектът обаче, те обхваща депресивно състояние т.е. растежът пада. Най-катастрофалният резултат от всички тези пороци на еврофондовете е, че икономиката става все по-малко конкурентоспособна, а бизнес средата у нас мутира.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ