28 Март 2024четвъртък12:08 ч.

Хебър пречупи Гуагас след "златен гейм" и продължава в Шампионската лига

visibility 85

Волейболистите на Хебър (Пазарджик) извършиха истински подвиг при дебютното си участие в Шампионска лига и след "златен гейм" продължават във втори кръг на най-престижния европейски турнир.
Българският първенец победи като домакин испанския Гуагуас (Лас Палмас) с 3:1 гейма (25:20, 25:27, 25:16, 25:18) в реванша от първи квалификационен кръг на Шампионската лига.  Така, след загубата с 0:3 в първия мач, мачът трябваше да се реши след "златен гейм". В него Хебър се наложи с 15:13 и отстрани испанците, от които загуби с 073 гейма преди седмица. Във втория кръг Хебър ще срещне първенеца на Беларус Шахтьор (Солигорск) .
Зала „Васил Левски“ се превърна в истинска крепост, която испанците не успяха да превземат. Като истински „тигри“ домакините се бориха, преодоляха всички тежки сиуации и повалиха съперника със страхотна игра. Видя се характер и воля, а опитните играчи демонстрираха класа и успеваемост във важни моменти на мача. Блокадата бе на ниво и даде предимство, а сервисът довърши успешната картина на превъзходството.
Старши треньорът Камило Плачи отново не можа да води тима поради здравословен проблем. За втори път играчите на Хебър бяха под ръководството на първия помощник-треньор Мартин Естебан Бланко Коста и другият помощник-треньор Дани Милушев. Треньорският щаб направи една промяна в титулярния състав спрямо миналия двубой, като в посрещане започна бившият национал опитният Тодор Алексиев, вместо настоящия Пламен Шекерджиев.
Стартов състав на Хебър: Иван Станев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Къртев,  Теодор Салпаров – либеро (Пламен Шекерджиев, Стойко Ненчев)
Волейболистите на Хебър стартираха изключително мотивирани. Стабилното посрещане им позволи добра организация на играта и те започнаха да диктуват развоя, като поведоха с 10:7 и 12:9. Задачата да бъде неутрализиран основният нападател на гостите - кубинеца Йосвани Ернандес се получаваше. Емоцията, която липсваше в първата среща, сега бе налице и действаше в полза на домакините. Опитният Тодор Алексиев се развихри и показа класата си, като се нагърби да отиграва най-важните моменти. След равенство 17:17, Хебър поведе с 23:19, а Алексиев бе неспасяем. Това бе преломен момент и „тигрите“ спечелиха първия гейм, като взеха важно предимство.
Втората част показа, че битката продължава с пълна сила. Двата съперника играха равностойно и сменяха във водачеството с минимално предимство. При 14:14 на полето се появи Пламен Шекерджиев, който замени Алексиев. След негово изпълнение на сервис домакините поведоха с 16:14, но не успяха да запазят предимството си. Тимът на Гуагуас изравни при 19:19 и отново играта бе точка за точка. Хебър имаше мачбол, но не успя да го оползотвори, а в решителните минути испанците показаха по-голяма психика. Сервисът на Ернандес бе решаващ и тимът от Лас Палмас се наложи с 27:25, и изравни геймовете.
Пазарджиклии демонстрираха, че бързо се съвземат от трудни ситуации и в третата част отново намериха своя ритъм. Смените, предприети от треньорския щаб сработиха перфектно. На полето се появиха Стойко Ненчев и Пламен Шекерджиев, които дадоха своя принос за успеха. След 11:11 началният удар на Хебър заработи и даде нужното предимство. „Тигрите“ буквално изригнаха и отбелязаха серия от 4 т. Това стъписа противника и доведе до грешки на основни играчи, включително и основният им точноносец Ернандес. Нашите запазиха стабилност, сервисът продължи да тормози противника и Хебър затвори гейма с разлика, за да поведе с 2:1 гейма.
Това даде още по-голям импулс за българския първенец, който започна да играе още по-уверено. Италианското попълнение Якопо Масари се развихри, а Тодор Алексиев отново започна да носи отбора. Тимът ни поведе с 9:7, като увеличи преднина си на 7 т. - 21:14. Разликата бе разгромна и въпреки всички усилия на испанците Хебър спечели гейма и докара мача до "златен гейм".
В решителния гейм треньорът на Гуагуас смени нареждането, което се оказа печеливш ход, и от 5:5 дръпна до 8:5. Хебър обаче показа страхотен характер и изравни при 9:9, след сервис на Иван Станев. При 11:11, отново ключова смяна даде предимство. Влезлият за  сервис Стойко Ненчев се представи успешно и Хебър поведе с 13:11. "Тигрите" устояха на всичко и наложиха волята си с 15:13, а с това триумфираха с крайната победа.
Най-резултатни за Хебър бяха Брадли Гънтър и Якопо Масари с по 19 т. Тодор Алексиев добави 17,а Николай Къртев завърши с 12.
Топ реализатор в мача бе Йосвани Ернандес с 28 т., но това не помогна на тима му за краен успех.