29 Март 2026неделя13:41 ч.

Хърватия построи свой боен кораб

/ брой: 1

автор:Дума

visibility 3407

Първият проектиран и построен изцяло в Хърватия боен кораб бе предаден в началото на декември на местните ВМС на церемония във военноморската база “Адмирал Свето Летица “Барба”. Челният в предвижданата серия от пет патрулни кораба “Омиш” е предназначен за патрулиране и осигуряване на сигурността на териториалните води и изключителната икономическа зона на Хърватия в Адриатическо море, провеждане на спасителни операции, снабдяване на населението на островите в случай на извънредни обстоятелства в мирно време. При война корабите от клас “Омиш” ще се използват за защита на крайбрежието, а също за бойно и материално осигуряване на действията на флота. 

Сега “Омиш” ще бъде подложен на петмесечни изпитания. Патрулните кораби са проектирани в Загребския военноморски институт и се строят от националната компания “Бродосплит”. Стойността на договора е 63,5 млн. долара. Корабите от клас “Омиш” са дълги над 43 м, широки са 8 м и имат водоизместване от 216 т. Скоростта им е 28 възела, далечината на плаване 1200 морски мили. При екипаж от 16 души автономността при плаване е десет денонощия. Въоръжението е представено от един турски оръжеен модул с 30-мм оръдие на фирмата “Аселсан”, две 12,7-мм картечници, четири преносими зенитно-ракетни комплекска и надуваема лодка с твърд корпус.

С 28% скочиха жилищните кредити

автор:Дума

visibility 7540

/ брой: 57

Парите за ремонт на пътища не са похарчени

автор:Дума

visibility 7715

/ брой: 57

Стандартът на живот у нас е най-нисък в ЕС

автор:Дума

visibility 7557

/ брой: 57

Пиар оливане

автор:Александър Симов

visibility 3608

/ брой: 57

Експерти по всичко

/ брой: 57

Как сами да изчислим бъдещата си пенсия

visibility 7416

/ брой: 57

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ