12 Май 2024неделя02:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хаосът в Европа продължава

Евродепутатите обсъждат единна политика за справянето с бежанския проблем

/ брой: 208

автор:Дума

visibility 26

Гръцкото правителство и агенцията на ООН за бежанците са изпратили допълнителен персонал и кораби в рамките на усилията за справяне със ситуацията на остров Лесбос, където се намират 25 хиляди мигранти. На острова е създаден и център за прием на документи в опит за ускоряване на процеса по транспортирането на хората до Атина.
25 хиляди избягали от родините си мигранти живеят от няколко седмици на острова при лоши условия и не могат да продължат по пътя си към Западна Европа.
По-рано беше съобщено, че в понеделник вечерта напрежението на острова отново се е засилило, след като хиляди мигранти са се опитали да се качат на ферибот. Полицаите са приложили сила, за да овладеят около 2500 мигранти, които са се опитали да се качат на предоставен от правителството ферибот до Атина.
Гръцкият министър за миграцията Янис Музалас призна, че ситуацията в Лесбос е "на ръба на възпламеняването".
В същото време около 200 имигранти пробиха полицейските заграждения по унгарската граница със Сърбия и тръгнаха пеша към столицата Будапеща. По-рано през деня унгарската полиция използва лютив спрей срещу мигрантите, които се опитваха да пробият кордона при граничния град Роске. Инцидентът се случи в момент, в който бежанците са били ескортирани към лагер за временно настаняване. Пред журналисти те са обяснили, че властите ще се опитат да ги задържат, а те искат да продължат към Германия.
Другата гореща точка по пътя на бежанците е пунктът Прешено, на границата между Македония и Сърбия. Журналисти съобщават за дълги опашки хора, чакащи да влязат в Сърбия.
Единна политика за предоставяне на убежище на бежанците, а не издигане на стени и на национални бариери. Това трябва да бъде отговорът на Европейския съюз на настоящата миграционна криза според председателя на Европейския парламент Мартин Шулц. Вчера евродепутатите разгледаха доклад за разселването на 40 хиляди бежанци в различни страни от Стария континент, а днес се очаква да обсъдят и гласуват предложените от Европейската комисия нови квоти за разпределянето на други 120 хиляди.
При откриването на първата септемврийска пленарна сесия на Европарламента Шулц призова европейските лидери да не забравят, че бежанците бягат от терористични групи като "Ислямска държава", подтиквани от пълно отчаяние. Същевременно според председателя на Европейския съвет Доналд Туск имиграционната криза в Европа е началото на преселение, което може да продължи години, ако не бъдат овладени конфликтите в Близкия изток.
Лидерите на редица европейски държави вече се изказаха по въпроса за предложените от Европейската комисия нови квоти, като настроенията са противоречиви. Франция вече се съгласи да приеме 24 хиляди имигранти през следващите 2 г.- решение, което върховният представител на ЕС Федерика Могерини приветства и призова всички страни членки да последват примера на Париж. Същевременно Германия, която очаква до края на годината в страната да са влезли общо над 800 хиляди бежанци, все още няма официална позиция.
Румъния може да приеме най-много 1785 мигранти на доброволен принцип, но се противопоставя на всякакви задължителни квоти. Това заяви президентът Клаус Йоханис. Той се обяви за доброволни квоти, съобразени с възможностите на съответните страни. Подобна позиция изрази и президентът на Словакия.
Финансовият министър на Испания, от друга страна, заяви, че страната разполага със средствата да приеме определената бежанска квота. Финландският външен министър пък припомни, че Хелзинки има вътрешно определен лимит на имигрантите, които може да приеме годишно, и обяви, че той няма да бъде надхвърлян.
И докато в Европа предстои определяне на квотите и взимане на отделни решения за справяне с бежанския наплив, администрацията на американския президент заяви, че разглежда няколко варианта за отговор на глобалната бежанска криза. Според Белия дом стотици американци са предложили да приемат сирийски бежанци в домовете си. Един от вариантите за стимулиране на доброволците, които Вашингтон обмисля, са месечни помощи от хиляда долара за семейства, приютили имигранти от Близкия изток.
Европа трябва да предложи гарантирано преселване на сирийските бежанци, тъй като рекорден брой хора се стичат към Македония и Гърция заради мизерията в родината си и съседните държави, обяви Върховният комисариат на ООН за бежанците, предаде Ройтерс. Рекордните седем хиляди сирийски бежанци са пристигнали в Македония в понеделник, а около 30 000 се намират на гръцки острови, включително 20 000 на остров Лесбос, съобщи комисариатът.
Дискусиите в Европа тази седмица придобиват още по-спешен характер, защото е очевидно, че не може да има германско решение на европейски проблем, заяви говорителката на Върховния комисариат на ООН за бежанците Мелиса Флеминг на пресконференция в Женева.


След почти едногодишен престой в Уругвай първите 42 сирийски бежанци настояват да напуснат страната. Те настояват да им бъде позволено да напуснат страната, защото не могат да се интегрират и заради високата цена на живота там
БТА


Бюрократичният подход няма да сработи при решаването на въпроса с бежанците, защото причините за този проблем са политически. Това заяви руският министър на външните работи Сергей Лавров на среща в Москва със заместник-председателката на Европейската комисия Кристалина Георгиева. "Справедливостта изисква страните, разпалили конфликтите, да носят по-голяма отговорност за хуманитарната помощ", подчерта Лавров
БГНЕС

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1014

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1006

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1028

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 967

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1009

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 947

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ