30 Април 2024вторник20:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гурбетчийските пари секнаха

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 190

Парите, които българите, работещи в чужбина, изпращат на близките си, намаляха 7-8 пъти в сравнение с периода преди пандемията, показват данните на БНБ.

През март емигрантите са пратили у нас едва близо 15 милиона евро. Сумата е драстично по-малка от изпратената през март 2019 г. например, когато българите зад граница са превели на близките си близо 113 млн. лева. Такава е и ситуацията през януари, когато българите в чужбина са изпратили само 11,9 млн. евро, показват данните на БНБ. Сумата е над 7 пъти по-малка спрямо получените от чужбина средства през януари 2020 г., преди пандемията от КОВИД-19.

За първото тримесечие на 2022 г. получените средства от емигранти са 39,7 млн. евро, показват данните на БНБ. Сумата е много по-малка от тази за първите три месеца на 2019 г. и 2020 г., когато изпратените пари са били съответно 300 млн. лева и 237 млн. лева.

Преди пандемията парите от емигрантите нарастваха постоянно и през 2019 г. достигнаха до около 100 млн. евро на месец. Причините за това са няколко - от една страна много българи се върнаха у нас заради пандемията, а други загубиха работата си зад граница и разчитат на помощи там. Най-много пари идват от българите, които работят в Германия. За три месеца те са превели 8 млн. евро. На второ място са нашенци, които работят в САЩ, през първото тримесечие те са изпратили на близките си 7,3 млн. евро. На трето са емигрантите в Испания, които са изпратили 4,3 млн. евро, а на четвърто - от Великобритания, който са превели 3,9 млн. евро. Значителни средства идват и от Гърция - 2,5 млн. евро.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 386

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 357

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 315

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ