20 Юли 2025неделя03:03 ч.

Грозни сцени, депутатите се обиждаха два часа, вместо да работят

автор:Дума

visibility 735

В грозен махленски спор се превърна и днешното заседание на Народното събрание. И повече от два часа депутатите реално не работеха, а се обиждаха, викаха си, квесторите ги разтърваваха, Ива Митева дава почивка…След това препирнята продължи и пред погледа на премиера Стефан Янев, който бе дошъл за парламентарния контрол.

Всичкият хаос бе предизвикан от промените в Закона за НСО и по-специално предложението на ИТН Националната служба да не охранява главния прокурор.

В проекта на "Има такъв народ" се предвижда специализиран транспорт да нямат членовете на Конституционния съд, председателите на ВАС, ВКС и главният прокурор, но да им бъде осигурена охрана, ако са застрашени. Предвижда се да отпадне сегашното положение за президента, премиера и председателя на Народното събрание след напускане на постовете 4 години да имат специализиран превоз. Друго предложение е членовете на семействата на премиера, президента и председателя на НС да не се ползват от охрана на НСО.

Днес имаше два председателски съвети, за да се реши в крайна сметка вчера текстовете приети ли са, или не. Шефката на парламента Ива Митева смени два пъти позицията си и в крайна сметка обяви, че внесеният от нея самата законопроект е приет на първо четене.

В началото на днешното заседание Митева поиска законопроектите да бъдат гласувани отново, защото вчера се оказа, че няма кворум. Предложението й взриви залата.

От ГЕРБ-СДС възразиха на искането на Митева. Председателят на парламентарната група Десислава Атанасова заяви, че е имало гласуване и двата законопроекта не са приети. Тя обвини ИТН, че искат да пренапишат правилника и да се окаже, че дори дебатът вчера е бил незаконен.

Същата хипотеза застъпи и Хамид Хамид от ДПС. "Ако приложим вашите аргументи, то дебатът ще се окаже нищожен и незаконен", каза Хамид. Той поиска обсъжданията по законопроектите да се проведат наново следващата сряда, преди да бъдат гласуваниотново.

"Няма да го направя. При обсъжданията на закони кворум не се изисква. Това е поправка на конституцията от 2005 г.", заинати се Ива Митева.

Николай Хаджигенов от ИБГНИ се включи с тезата, че трябва да се продължи по дневния ред и то първо с точката от вчера.

Татяна Дончева от ИБГНИ, която вчера подкрепи тезата, че няма кворум за гласуванията, сега предложи Митева да подпише законопроектите и да ги пусне на второ четене.

Депутатите се събраха пред трибуната и започнаха с лични нападки и спорове. Митева неуспешно се опита да ги възпре, но накрая даде почивка за укротяване на напрежението. И втори председателски съвет.

След почивката Ива Митева излезе с друго мнение – че промените са били приети още вчера. ГЕРБ отново скочиха: "Преди час вие твърдяхте, че процедурата не е спазена и законите не са приети. Сега твърдите точно обратното. Съжалявам, че вие сте доктор по конституционно право", ядоса се Десислава Атанасова.

Тошко Йорданов от ИТН се впусна да брани Митева, въпреки че преди това му се наложи да й се извинява, защото на вчерашното заседание я обиди грубо. Днес каза от трибуната ,че ГЕРБ са мафиотска структура.

Атанасова не му остана длъжна: "Това, че Тошко ви е партиен шеф не означава, че може да му давате да обижда парламентрната група или отделни лица. На Тошко му липсват елементарни познания не само за правилника, но и за културата на всеки един човек. Г-н Тошко, искате ли 600 хиляди граждани да ви посрещнат на улицата".

В крайна сметка Ива Митева му направи забележка.

"Грозните сцени, личните обиди и непремерените изказвания на колегите, са унизителни за българския парламентаризъм“, намеси се лидерът на БСП Корнелия Нинова. „Вие отказахте да направим мнозинство, което да смени главния прокурор Иван Гешев, а сега търсите мнозинство, което да смени охраната му. Ето на това му се казва реформа по протестърски. От два дни се молят да задържим мандата, за да решат важни въпроси, уж за вас. Видяхте вчера и днес какво се случва и колко важни въпроси бяха обсъдени", обърна се тя към ИТН и ИБГНИ.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ