03 Май 2024петък02:34 ч.

Гришо надви Росол

Хасковлията остава 17-и в света, Мъри измести Федерер от 2-рото място след триумф за "Роджър Къп"

/ брой: 189

visibility 35

Григор Димитров започна с трисетова победа участието си на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Синсинати (награден фонд $4.46 млн.). В І кръг първата ни ракета се справи с третата ракета на Чехия Лукаш Росол (№57 в света) с 6:2, 3:6, 6:3 и очаква победителя от мача между квалификантите Вашек Поспишил (Кан, №47) и Денис Кудла (САЩ, №78), които играха снощи.
Срещу втората ракета на Канада Гришо има 2 победи, а срещу 6-ата на САЩ има 1 загуба - с 1:6, 4:6 в Нюпорт през 2011 г.

В първия сет Гришо проби на 2 пъти Росол и го затвори само за 27 минути. Във втория обаче нивото му рязко спадна и първият му сервис рядко бе сполучлив. Димитров допусна пробив в 6-ия гейм и не намери сили да върне пробива. Решителната трета част вървеше гейм за гейм до 3:2, когато Григор нанесе решителния си удар. Росол му даде възможност да играе на втори сервис, а после с двойна грешка стигна до 0:40 и българинът реализира още първия си брейкбол. Димитров затвърди пробива безпроблемно и малко по-късно приключи мача на свой сервис от третия си мачбол с 11-ия си ас в срещата. Спортист №1 на България за 2014 г. заработи 45 т. за световната ранглиста и $25 110. Той запази 17-ото си място в ранглистата с 1690 т.
В нея с по 149 т. Димитър Кузманов се изкачи 301-ви, а Димитър Кутровски - 303-и.
Новак Джокович (Сърб) остава убедителен лидер с 14 265 т., въпреки че загуби финала за "Роджърс Къп" в Монреал от Анди Мъри (Вбр) с 4:6, 6:4, 3:6. С достигането си до последния мач в Монреал шотландецът се изкачи на втора позиция с 8660 т. и изравни най-доброто класиране в кариерата си - за последно на 11 август 2013 г.
Мъри взе четвърта титла за сезона и трета в Монреал след 2009 и 2010 г. Той прекъсна серията от 8 поредни загуби от Джокович от финала на "Уимбълдън 2013". Ноле, 3-кратен шампион в турнира от 2007, 2011 и 2012 г., пък претърпя едва 4-а загуба в 56-ия си мач за годината. Той не успя да изравни рекорда от 5 поредни спечелени турнири "Мастърс 1000", в които игра на девети пореден финал.
Той води с 19:9 в мачовете с Мъри.

Анди Мъри позира с "Роджър къп" след победа на финала в Монреал над Новак Джокович с 6:4, 4:6, 6:3