Гришо без успех срещу Надал

Хасковлията изпусна испанеца и при седмия им сблъсък

/ брой: 250

visibility 18

Григор Димитров отпадна от турнира в Базел след драматична загуба във ІІ кръг от бившия №1 в света Рафаел Надал (Исп) с 4:6, 6:4, 3:6 за 2:13 ч. Мачът беше седмият им сблъсък от 2009 г. и хасковлията още няма успех срещу Матадора, макар че определено пропусна най-накрая да го надвие. Пак тази година Димитров отстъпи с 3:6, 4:6 на любимия за испанците червен корт на "Мастърс"-а в Мадрид. На по-неудобната за Надал твърда настилка Григор стартира мача с пробив още в първия гейм и го затвърди при собствен сервис. В третия гейм Григор започна много агресивно и поведе с 30:0, но Надал му "намери цаката" и взе подаването си. Гришо допусна да бъде пробит за 4:4 и после започна да бърка и отстъпи с 4:6.
Във втория сет той стартира перфектно и дръпна с 4:0. Надал намали резултата, а после Григор предаде гейма си с двойна грешка за 4:2. Рафа рязко вдигна нивото и спечели подаването си на 0 за 3:4, но Григор се съвзе и при 5:4 поведе с 40:0 и от третия опит успя след ретур в аут на испанеца да спечели сета и да изравни. В третата част нашият отново проби Левичаря от Майорка още в първия гейм и после затвърди пробива, но после загуби като посрещач на 0 и "върна жеста" за 2:2. Гришо отново не успя да спре възродения испанец и загуби 10 от общо 13 разигравания, като допусна нов пробив и при 3:5 Надал сервираше за мача. Димитров успя да поведе с 30:15, но задържа аванса си и отстъпи на носителя на 14 титли от Големия шлем.
"Това беше пореден много труден двубой за мен, но да победя по този начин бе фантастично. Много съм щастлив, че достигам четвъртфиналите. Победа, постигната по този начин и то срещу Григор Димитров, ми дава повече увереност. Димитров ме постави под голямо напрежение през цялото време, но изиграх силен мач и спечелих поредната битка. В този турнир всеки мач е тежък и всеки съперник е страхотен тенисист. Победата е важна за мен, защото минах през трудни моменти. В третия сет отново изоставах с пробив срещу класен съперник, но се опитах да вляза в корта, да разгърна форхенда си и да атакувам мрежата. Не е лесно и се нуждая от време, но тази заключителна част от сезона е позитивна за мен, защото спечелих завързани двубои.
Най-важната част от всяка победа в момента е, че получавам още един шанс да упражня в турнирна обстановка нещата, които ще са важни за мен следващия сезон. Не познавам друг начин, по който човек може да реши проблемите си, освен с упорита работа и точно това правя. Резултатите започват да си личат", коментира Надал.
Гришо си тръгва от Базел с 20 065 евро и 45 т. за ранглистата, но фактически губи 45 от достигането си на 1/4-финал миналата година. Тази седмица с 1360 т. той разделя 28-о място в света с Джак Сок (САЩ), който също играе в Базел и вероятно ще го изпревари.