02 Юни 2024неделя07:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Грипозният отит е сред честите усложнения на инфлуенцата

Дори хремата по време на грип може да доведе до сериозни последици, категоричен е УНГ специалистът д-р Александър Гацов

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 10392

Най-честата проява на грипа от страна на горните дихателни пътища е запушване на носа, отделяне на обилно количество секрети, възпаление на лигавиците на горните дихателни пътща - фарингит, ларинготрахеит, назофарингит  и т.н. Проявите на тези възпаления са болка, сухота, дразнене и зачервяване в съответните области. Тази симптоматика в съчетание с фебрилитета (състояние, при което телесната температура е над 38 градуса) и общия интоксиционен синдром, причинен от грипа, водят до отпадалост, умора и общо неразположение. Намаленият имунитет в съчетание с неправилното лечение на грипа може да доведе до усложнения от различен характер, както и наслояване на бактериална инфекция в областта на ушите носа и гърлото, обяснява УНГ специалистът от болница "Токуда" д-р Александър Гацов.


- При ушите усложненията обикновено са причинени от самия грипен вирус. Тогава пътищата на проникване на инфекцията са кръвноносните съдове. Възпалението може да бъде причинено и от наслояване на бактериален причинител.
Най-честото усложнение по отношение на ушите, причинено от грипния вирус, е грипозният отит. Болестотворните микроорганизми навлизат в средното ухо по кървен път и предизвикват токсично увреждане на съдовете в средното ухо. Това води до тромбози на съдовете в средното ухо с кръвоизливи с хемотимпанон - наличие на кръв зад мембрана тимпани. Изразява се болка в засегнатото ухо, съчетано с намаление на слуха, чувство за пълнота в ухото и т.н. Нерядко освен засягането на средното ухо се наблюдава и засягане на вътрешното ухо. Това предизвиква различни видове токсични лабиринтоневрити, които се проявяват с различна степен на загуба на слуха и шум в ушите.
Друго усложнение на грипа при ушите е мирингитът (булозен отит). Това възпаление на външното ухо се среща се предимно в детската възраст. Наименованието му идва от това, че върху тъпанчето се получават мехурчета, което предизвиква силна болка. 
Освен горе споменатите при наслояването на бактериална инфекция може да се предизвика и гнойни отити, както и хронифициране и усложнение  на същите при неправилно и не навреме започнато лечение.
- При носа най-честата проява на грипа е острата хрема (ринитис акута). Мнозина не й обръщат внимание, но тя може да има тежки последици. Тя протича през няколко стадия. Началният е "сух" - лигавицата е хиперемирана и суха. Постепенно настъпва десквамация на епитела и серозен оток и тя става влажна и оточна. Постепенно поради повишената секреция на жлезите количеството на секрет се увеличава. В оздравителния период секрецията намалява, като настъпва постепенно оздравяване на епитела на носната лигавица. Но много е важно да се знае, че възпалението не остава ограничено само в носната лигавица, а обхваща и лигавицата на носоглътката, което би могло да доведе до запушване и дисфункция на евстахиевите търби - връзката на средното ухо с външната среда. Също така се ангажира и лигавицата на околоносните кухини, което при прогресиране на заболяването и наслояване на бактериална инфекция би могло да доведе различни видове синуити и усложнения.
- От гърлото най-честата проява на грипа е под формата на фарингит и ангина. Ангините се разделят на няколко форми. Произходът на катаралната най-често е вирусин, но може много лесно да премине в гнойна при наслояване на бактериален причинител.
Гнойните ангини са с бактериален произход - стрептококи, стафилококи, пневмококи и т.н. Мембранозните ангини се проявяват при дифтерия, инфекциозна мононуклеоза и др.
Симптомите на ангините и фарингита са болка и сухота в гърлото, лигавицата е задебелена и с оток, а всичко това нарушава приема на храна и течности поради затрудненото преглъщане.
Важно място при усложненията на грипния вирус заемат и субхордалните ларингити, които са типични в детската възраст и представляват възпаление на пространството под гласните връзки, което поради малкия си обем и отокът, който настъпва от възпалителните изменения, води до задух и типичната "лаеща" кашлица. Това състояние изключително много притеснява родителите, но е напълно лечимо и преодолимо при проведено правилно лечение от страна на квалифицирани лекари.

Недохранване, крещене и болен зъб водят до ангина

 
Специфичен тип на ангина е ангината на Винсент Симановски, обяснява д-р Гацов. Заболяването се предизвиква от комбиниран причинител - Борелия Винсенти и Спирохета Перфрингенс. Характерно за заболяването е, че боледува само една от сливиците. Язвите кървят лесно при допир след премахване на некротичния налеп. Наблюдава се и шиен лимфаденит (възпаление и уголемяване на лимфни възли). Пациентите се оплакват от силни болки, лош дъх (фетор екс оре), висока температура. Острата симтоматика отшумява за 4-7 дни, но язвите остават в продължение на няколко седмици.
Диагнозата се поставя след преглед и кръвната картина, и бактериологично изследване.
Предразполагащи фактори са наличие на кариес и периодонтит, недохранване, прекалено крещене. Често се е срещало по време на Първата световна война при войниците и се наричало "окопна уста". По-често страдат мъже.
Лечението се състои в приложение на антибиотици, химиотерапевтици и метронидазол. Прилагат се и симптоматични средства за борба с болката и антисептични средства за локално приложение. Заболяването е напълно лечимо, категоричен е д-р Гацов.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ