16 Август 2024петък11:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Граждани излизат на протест, искат промяна на ГПК

Над 3 млн. българи са потърпевши от заповедното производство, с което се отнема имущество от длъжници

/ брой: 34

автор:Мая Йовановска

visibility 2428

Две граждански сдружения призовават на протест в сряда, 20 февруари, пред Министерството на правосъдието (МП) с искане за спешна промяна на заповедното законодателството, разписано в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК), което не съответства на европейските разпоредби. Това заявиха вчера представители на Гражданското движение "Покана за доброволно изпълнение" и Сдружение на потърпевшите от частните съдебни изпълнители и съдебната система "Солидарност".

В края на януари ЕК изпрати писмо, в което настоя България спешно да синхронизира националното си законодателство с правото на ЕС. Става въпрос за това финансови институции и компании да не могат автоматично да вадят изпълнителен лист срещу длъжниците си без проверка от страна на съда има ли в договорите им за кредит неравноправни клаузи. Родното законодателство не е в синхрон с практиката на съда в Люксембург, който категорично се е произнесъл, че националните съдилища са длъжни да следят служебно за неравноправни клаузи в договорите с потребители, дори ако самият потребител не повдигне въпроса. Неравноправни са клаузите, които не са индивидуално договорени, а са например част от общи условия и поставят потребителя в неизгодно положение. Някои от родните съдилища правят такава служебна проверка, а други не. Така се стига до запор на заплата или продажба на имот на кредитополучател, например след вдигната едностранно и незаконосъобразно лихва, за която клиентът понякога дори не е разбрал. В такива случаи е много трудно да се спре започналото изпълнително производство от частен съдебен изпълнител.

Ако до два месеца обаче страната не даде на Брюксел задоволителен отговор по въпроса, ЕК ще вземе мотивирано становище, което е следващата официална стъпка към наказателна процедура и към дело пред Съда на ЕС. Ако не се направи нищо, България ще бъде осъдена на глоба и накрая гражданите ще плащат за това, заяви адв. Светла Миланова. Ако това се случи обаче, от организациите настояват глобата да бъде платена от правителството и НС.

От сдруженията призоваха утре гражданите масово да подадат жалби срещу частните съдебни изпълнители, като копия от тях ще бъдат изпратени на ЕК. Нашето искане до министъра на правосъдието е да се направи проверка на всяко 50-то дело при частен съдебен изпълнител (изпълнителните дела са над 2 млн.), като това ще покаже, че те действат без възлагане от съда и така са лишили длъжниците от право на възражение до съда, заяви Ивайло Илиев от Сдружението на потърпевшите от частните съдебни изпълнители и съдебната система. Според него над 90% от изпълнителните дела по чл. 417 от ГПК са незаконно образувани и незаконно водени. Илиев заяви, че заповедното производство у нас се е превърнало в бич и от него са потърпевши над 3 млн. българи. За последните 8 г. български граждани са били лишавани от собственост и са поставяни в унизително положение да нямат собствени жилища, защото правителството и НС не са привели българското право в съответствие с разпоредбите на ЕС, заявиха от организациите.

Радев подписа закона против гей пропагандата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Арестуваха управителката на опожарения хоспис в Банкя

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Столичани скочиха срещу новия сайт на ЦГМ

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 1

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 1

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 2

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ