22 Ноември 2024петък19:19 ч.

Акценти

Грамотност? Кому ли е нужна?

България е на 12-о място в света по образованост на пенсионерите и на 89-о по образованост на младежта

/ брой: 75

visibility 2343

Константин Иванов

Скулптурата на снимката е в Борисовата градина, на метри от детските катерушки. Вдъхновена е от широко движение от началото на социалистическата ера за ограмотяване на възрастни хора, останали без образование през предходния исторически период. Щастливо хрумване на автора е ролята на "ограмотител" на бабата да играе нейната внучка. Ами умиляващо е, а и свидетелства за усилията на социалистическата държава да ликвидира наследената от миналото неграмотност.

След известно затишие, дължащо се на опитите да бъдат решени по-належащи задачи, възникнали в ерата на прехода, тези усилия са възобновени, и то с немислими в недалечното минало мащаби. Не че няма защо. През 2011 г. е констатирана "тревожната тенденция, че 80 000 (осемдесет хиляди) българи не могат да четат и пишат". Читателят да не си помисли случайно, че това са връстници на бабата от скулптурата, изпуснати в акцията за ограмотяването 60 години по-рано. И се взимат мерки, ех, не веднага, но...

През март 2016 г. се планира да бъдат похарчени 25 милиона лева "за ограмотяване на 10 000 българи ПОД 16-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ. Не че и преди това не са полагани, малко екзотични наистина, усилия, провъзгласени за по-авторитетно дори за стратегия: през 2015 г. е приета "Национална стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността, която предвижда "създаване на обществени кътове за четене в метрото, жп гарите и кината". Недосетливият читател би си задал въпроса защо ли тази национална стратегия не е дала очакваните резултати. Ами отговорите са прости: при дъжд метрото прокапва и нарушава уюта на потенциалните читатели; в киното гасят лампите и четенето е невъзможно. Остават единствено гарите: както е известно, българските влакове доста закъсняват и това е добре дошло за желаещите да повишават грамотността си, вместо да псуват властта и да чоплят семки.

Липсват данни колко резултатно са били похарчени планираните през 2016 г. 25 милиона, намалели ли са с 10 000 онези неможещи да четат и пишат 80 000. Май не са. Само преди дни излезе друга официална международна статистика: "България е на дванайсето място в света по образованост на пенсионерите и на 89-о място по образованост на младежта"! Нещо неефективни са се оказали и 25-те милиона, и обществените кътчета за четене в метрото, по гарите и в кината. 

Време е комай да се вземат по-решителни мерки, като се почерпи опит от миналото, претворено от скулптора на творбата "Внучка ограмотява баба си" в Борисовата градина. Подсказва го широко разпространената практика, която може да се наблюдава при получаване на социалните помощи от младежи: бабата придружава младежа или девойката в общината, показва му (й) къде трябва да се подпише, за да си получи сумата и му (й) държи ръката за слагане на подписа.

Ударил е следователно часът да се обяви конкурс между творците с тема: "Баба ограмотява внучката си". Така най-сетне Борисовата градина ще се обогати с нова творба. А и ще има оправдание, че това е по-належащо от поставянето най-сетне на бюста на "великия българин Борис Христов", както пише на потъмнелия и очукан от годините и обрасъл с трева постамент на една от главните алеи.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 385

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 333

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 363

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ