02 Юни 2024неделя16:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Райски кътчета

Градините на Русия - прелест и вдъхновение

Хиляди поклонници на красотата от цял свят във възторг от дворцово-парковите ансамбли в Петерхоф, Царское село, Гатчина, Ломоносов...

/ брой: 287

автор:Надежда Ушева

visibility 2469

Зелени, цветни, пъстри, златисто-оранжеви и бели - градините на Русия са винаги красиви и вдъхновяващи независимо от сезона, времето или мястото. Едни от най-запомнящите се градини са така наречените дворцово-паркови ансамбли към някогашните царски резиденции в околностите на старата столица Санкт Петербург. Те се намират в Петерхоф, Царское село, Гатчина, Ломоносов и още много други.
Не по-малко пленителни и очароващи са парковете в големите руски градове, при това в самото им сърце. Такъв например е Централният парк за култура и отдих "Горки" в Москва, който носи името на известния руски писател Максим Горки. Разположен е край река Москва, която пресича центъра на града. Паркът е основан през 1928 г. на мястото на Всесъюзната селскостопанска и занаятчийско-промишлена изложба от 1923 г. Заема територия от общо 1 кв. км, в която са обособени две части: Партерна, започваща от централния вход, и Нескучна градина - 59,3 хектара, създадена от императрица Екатерина II през 1756 г. Главният архитект по изграждането на партерната част и оформлението на целия парк в края на 1920 г. е известният руски архитект Константин Мелников.
През 2011 г. започва осъществяването на мащабен проект за реконструкция на парка,  вследствие на който са асфалтирани 2 хил. кв. м пътеки, преустроени са 1,9 хектара тревни площи и цветни алеи. Монтирани са 50 маси за тенис, стойки за зареждане на лаптопи и мобилни телефони, открити са летен скейт парк, летен кинотеатър, зимна пързалка... Благоустроени са зоните около паметниците на културното наследство - Фонтан с розариум, беседката "800-летие на Москва", Голицинската стена. Накратко казано, паркът се превръща не само в любимо място за отдих, но и за развлечение на жители и туристи през цялото денонощие. 
Късно вечерта неописуема гледка спира дъха... Музикалните фонтани в цялата си прелест захващат своя танц, обляни в различни цветове, те омагьосващо заиграват под звуците на емблематични класически мелодии.
Едно от най-цветните места в руската столица е така нареченият Цветен булевард, чийто площад се отличава с красива градина и прекрасно аранжирани цветя в различни багри. Забележителни са и ботаническите градини на Москва, всяка от които има своя прелест и чар.
Незабравими обаче в съзнанието на всеки  турист остават дворцово-парковите ансамбли към летните резиденции на Русия. Невероятно човешко творение представляват Екатерининският и Александровският парк в град Пушкин, бившото Царское село.
Парковете, намиращи се в непосредствена близост до Екатерининския дворец, са особено забележителни със своята богата зеленина и растителност, мостове, езера, реки и елегантни павилиони. Изключително са приятни за отдих и разходки. Човек може да броди из тях цял ден, без да му омръзне, откривайки нови и изненадващи красоти. Но, за да се обиколят целите, е нужно много време, да не кажа дни, дори седмици. 
Александровският парк се отличава със своите китайски замъци и къщи, китайски мостове и скулптури. Обхваща около 200 хектара. През летните месеци е особено живописен и привлекателен за гостите и жителите на региона.
Екатерининският парк пък радва окото с изрядно подредените си и очертани в симетрични форми цветни лехи. И, разбира се, неизменните статуи на различни древни божества. Паркът се състои от две части - Стара градина и така нареченият Пейзажен английски парк. 
Изразът "Любов от пръв поглед" важи с пълна сила за градините на Петерхоф, разположен на южния бряг на Финския залив. Неслучайно го наричат Столицата на фонтаните. Насред разкошните паркове, във всевъзможни форми на фантазията, извират цели потоци вода от множество позлатени фонтани. 
Сред тях са Римските фонтани, фонтанът "Кит", фонтанът "Пирамида", фонтанът "Самсон", фонтанът "Воронихински колонади"...
Отдавна това място се е превърнало в безкраен празник на сетивата. Истинско предизвикателство остава желанието да обходите Горната градина (Верхний сад) и Долния парк (Нижний парк). Това ще ви струва поне няколко седмици време.
Ансамбълът е невероятно впечатляващ, вдъхновен от френския Версай. Днес дворците и градините на Петерхоф привличат милиони туристи от всички краища на света.
Един от най-големите и красиви паркове на Русия е Гатчинският пейзажен ансамбъл, създаден в края на XVIII в. Неговата площ е 143 хектара. Тук главна забележителност е Големият Гатчински дворец, строен от 1766 до 1781 г. Паркът - чист и отлично поддържан - впечатлява с многобройните си канали, мостове и красиви езера, по които плават патици. Своеобразни атракции за посетителите представляват и кокетните беседки, изкусно разпръснати из целия парк.
Ако искате да се поглезите, може да се повозите на гондола, при това тържествено придружавани от "царски боляри и придворни", досущ както е било навремето.
Следващият разкошен дворцово-парков ансамбъл, който ще ви грабне намига, се намира отново на брега на Финския залив - в Ломоносов. До 1948 г. градът се е наричал Ораниенбаум. Той е известен с прекрасните си дворци и цветни градини от XVIII в., украсени със скулптури от древногръцката митология. 
На 40 км оттук изобилието от приказно-очароващи места продължава в сърцето на Северната руска столица - Санкт Петербург.
Най-старата и обаятелна градина е прочутият Летний сад, възпят в множество стихове от редица поети. Известната руска поетеса Светлана Шаляпина пише: "В Летния сад влизам като в райска градина"! Анна Ахматова също неведнъж е възхвалявала красотата на това място.
Александър Пушкин пък избира парка като място за разходки на неговия герой Евгений Онегин... До днес градината е едно от най-романтичните и вълнуващи места в бившия Ленинград.
Паркът е построен като Лятна царска резиденция през първата половина на XVIII в. по заповед на Петър I Велики. Изграден е в датски бароков стил от уважавани европейски градинари. Три години след построяването алеите са украсени със сто мраморни скулптури - дело на Пиетро Барата, Марино Гропели и други прочути венециански скулптори. В края на XX век статуите са прибрани, а на тяхно място са поставени техни точни копия. Сред авторите на проекта за парка са френският архитект Жан-Батист Леблон и холандският доктор Николай Бидло.
Оградата на парка е направена от ковано желязо и се подкрепя от розови гранитни колони, украсени с вази и урни. И още: изкуствени пещери, павилиони, множество фонтани и зелени лабиринти допълват магичността на това място.
В югоизточния край на парка може да видите  автентичния Летен дворец на Петър I Велики. Проектирана от първия архитект на Санкт Петербург - швейцареца Доменико Трезини, тази двуетажна сграда се отличава от останалите царски резиденции с нетипичната си скромност и семпла архитектура.
Друго приятно и успокояващо място в най-големия северен мегаполис е Юсуповската градина. Тук отново имаш чувството, че си извън динамиката на забързания град, въпреки че паркът се намира в самата му сърцевина. Дворцово-парковият комплекс е създаван в продължение на почти две столетия. За него са работили изтъкнати руски и чуждестранни светила, сред които френският архитект Ж.Б.Вален-Деламот, руският архитект Иполит Монигети.
Юсуповският дворец е интересен архитектурен комплекс от XVIII-XX в., носещ славата си на "енциклопедия" на Петербургския аристократичен интериор.
Не на последно място по красота и екзотика е парк "Монрепо". Той обаче е единствен по рода си скален парк в Русия от XVIII-XIX в. Намира се в град Виборг, близо до финландската граница. Разположен е на територията на бивш частен имот, който е бил собственост в продължение на 150 години на руски барони.
Това е наистина уникален остров-некропол на живописния бряг на Виборгския залив. Той е известен със забележителните си скали и старинни алеи, заобиколени от множество величествени гори. Из парка още задържат погледа интересни дървени постройки и паметници на архитектурата от времето на класицизма. Особено атрактивен е този на бог Нептун, гледащ към морето. 
Паркът "Монрепо" винаги през годините е печелил симпатиите и възхищението на царските и императорските семейства на Русия, Прусия, Швеция, както и на редица видни дейци на изкуството и науката, които с удоволствие са идвали да отмарят сред тези неземни красоти. Днес традицията е запазена. Хиляди руснаци и чужденци продължават да се любуват на "Монрепо" - божествен по всяко време на годината.
Паркът, разбира се, като повечето руски паркове, се затваря вечерно време.
Неслучайно градините на Русия са прекрасни, вдъхновяващи през всеки сезон. За тях се полагат специални грижи, те са обградени с голяма любов и това ги превръща в истински кътчета от рая! 
 

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ