29 Март 2024петък13:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Природа

Градината между пролетта и лятото

Ако сте се залисали в грижи и сте забравили за нея, нищо не е загубено - имате всички шансове за чудесни резултати от труда си

/ брой: 132

visibility 2407

Мария Попова,
ландшафт архитект

                                   
Продължилото доста студено и дъждовно време сякаш отмести някъде напред топлото и слънчево лято. Въпреки това, ако сте пропуснали подготовката на цветята през пролетния сезон, сега е моментът да им отделите специално внимание. Ето как.

Най-напред направете освежаващ душ
 
Дори когато пулверизирате растенията редовно през зимата, те се покриват с прах. Той запушва порите на листата, което затруднява нормалното дишане на цветята. Това не само ще доведе до окапване на листната маса, но и до повяхване на самото растение. Затова най-добре е да занесете цветето в банята и да го "изкъпете". Пуснете слаба струя вода със стайна температура и нежно и внимателно полейте обилно. Внимавайте да не начупите стеблото или крехките му листа. След това го оставете за известно време, докато се изтече водата. После го върнете обратно на мястото, на което е било поставено преди.
Важно: Растенията, които имат мъхести листа - например бегониите или теменужките, не понасят високата влажност. За тях не е добре дори да ги пръскате с вода, защото има голяма опасност листата им да загният.   


Ако искате да размножите някое растение, най-доброто време да го направите е пролетта и началото на лятото, докато не е започнал активният растеж. Преди това проучете по кой начин се размножава - чрез засаждане на луковици, чрез изрезки, мустаци, разделяне на коренища и др. Засаждайте по няколко издънки, така вероятността да израсне ново здраво и красиво цвете е много по-голяма.
 
Пресаждане - само при необходимост

Повечето растения трябва да се пресаждат веднъж на всеки две години. В почвата се съдържат всички необходими за тях хранителни вещества, които обаче с времето се изчерпват. Другата важна причина е разрастването на растението и корените му, които имат нужда от по-голямо пространство. Това, разбира се, не важи за всички цветя. Сансевиерата може да расте в една саксия в продължение на много години, а амарилисът например цъфти само в по-тясна саксия.

На чист въздух, но... внимателно

Преместете цветята на чист въздух. Извадете стайните видове на балкона, но внимавайте да не бъдат на пряко слънце. В противен случай може да прегорите листата им. Слънчевите тераси с южно изложение може да изиграят лоша шега през следобедните часове, а топлият и сух въздух ще създаде на вашите зелени питомци големи неприятности.


Важно е да пулверизирате растенията през горещото лято. Много от тях трудно понасят сухия въздух, затова е добре да ги пръскате поне два пъти през деня.
Залисани в грижи, възможно е да сме забравили за градината. Ето защо следва бързичко да планираме действията си, за да постигнем чудесни резултати и да вдъхнем ново очарование в нея. Добре премислете какви видове цветя и храсти искате да има там. Много важно е да разположите растенията според изискванията им към слънчевите и сенчестите участъци.

Торенето е много напред в класацията

Въпреки че някои цветя не се нуждаят от пресаждане, те имат нужда от торене, преди да е дошло лятото. Така ще растат и цъфтят много повече. Тор за стайни растения може да намерите във всеки цветарски магазин. Най-често е в течна форма, която се разтваря във вода, според указанията, а след това с разтвора обилно се поливат цветята. Ако видовете, които отглеждате, са доста по-големи и ще останат в саксията в продължение на години, може да ги наторите като смените горния слой на почвата с нов. Така тя ще е много по-свежа и хранителна.

Преглед на инструментите

Вижте дали са в изправност вашите инструменти. Почистете ги и ако има ръжда, я отстранете. Подгответе за работа ножиците за подкастряне, а остриетата на мотиките и лопатите наточете. Не забравяйте да сложите удобни и здрави ръкавици.

Почистване и възобновяване

Първата стъпка, която трябва да направите, е да почистите тревните площи. Премахнете изгнилите стръкове, които задушават тревата и пречат на растежа й. После направете малки дупки в почвата, това е добре за аерацията, което ще й помага да диша. Като свършите, прекопайте мястото, на което ще садите цветята, и почистете от плевели. Когато окопавате, внимавайте да не е близо до корените на растенията, тъй като има вероятност да ги нараните.
Ако някое дърво е измръзнало през зимния сезон, въпреки това го подрежете и изчакайте. Все пак има вероятност да избият нови пъпки.
Когато температурите се задържат трайно високи, значи е време да подрежете розите, както и живия плет.
 
Проверка преди засаждане

Преди да засаждате луковици или грудки, проверете да не са мухлясали или измръзнали. Осигурете си семената за тези цветя, които се сеят директно в градината. Набавете си и семена от едногодишните цветя, които ще засеете за разсад и подгответе съдовете за тях. Добре е почвата да е по-лека. Така ще улесните поникването и след това и изваждането на разсада. Тогава можете да подготвите лехите и да преместите разсада в тях.
Вземете прегорял оборски тор или биохумус от червен калифорнийски червей, с който да подсилите почвата в градината. След първото косене на тревата добре е да подхраните почвата с малко изкуствен тор и да я поливате редовно.
 
Разсаждане със семена

Засяването на семената се прави по няколко начина, както и на различни места в зависимост от големината им и от особеностите на растението. Семената на цветя, които не понасят разсаждане, се засяват направо на постоянно място, където растенията ще цъфтят. Семената на двугодишните видове се засяват през лятото в градината на шарена сянка. Растенията се пикират още в ранна възраст също в градината на полусянка и през ноември се засаждат на постоянно място. Още през есента ще цъфнат първите от тях.
Ако искате в средата на лятото в градината ви да цъфтят макове, ефирният космос или гипсофила, разпръснете сега семената им между останалите растения, като ги покриете с малко пръст и много леко ги притиснете отгоре.
Божурът ще се почувства по-добре, ако около него разпръснете малко дървесна пепел. В нея се съдържат важни хранителни елементи за растенията, които са в достъпна форма. Едни от най-ценните за тях са:
Фосфорът - твърде необходим при изграждане на мощна коренова система, както и при залагане на повече плодни пъпки, което е важно за получаване на високи добиви.
Калият - помага на  растенията да са по-здрави и устойчиви на суша и студ, а плодовете да бъдат по-сладки.
Дървесната пепел съдържа и магнезий, желязо, сяра, натрий, манган... Те имат много важно значение за растенията, а в пепелта са в лесно усвоима форма. Пепелта помага и за изгонването на много врагове на растенията - ларви, червеи, юнски бръмбари, голи охлюви...
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 188

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 182

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 196

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 157

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ