17 Май 2024петък09:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Репортаж

Град под града

Мащабна програма за модернизиране на музеите изпълнява държавата в Полша в последните 4 години

/ брой: 126

автор:Велиана Христова

visibility 761

Дъждовните дни във Варшава през месец май си имат добрата страна - човек може да обиколи изобилстващите тук музеи и да потъне във векове и светове, които го карат да забрави пронизващия вятър навън. Навсякъде има много посетители, но най прави впечатление огромното количество деца - във всеки музей едни след други се нижат класове и групи, от най-малки до гимназисти, с учителите си, с екскурзовод, с диплянки и каталози в ръце. В тези дни тук текат матурите. В Полша задължителните зрелостни изпити са три - по полски език и литература, по математика и по чужд език. Но докато училищата се затварят заради изпитите на най-големите, останалите деца не са разпуснати просто в неучебен ден, както е в България, а тръгват из музеите на града. Затова дори в Националния музей - националната картинна галерия, навсякъде из залите деца са наобиколили гидовете, които оглавяват специално пригодени за ученици музейни програми. Дори в залите с "най-тежките" творби учители показват на малчуганите, насядали по пода около тях, какво внушават багрите, какво е фон на картината, какво е преден план и дори им помагат да направят своите първи рисунки направо там - на пода насред "голямото изкуство". Малко встрани пред известната огромна картина "Битката при Грюнвалд" на Ян Матейко по-големи ученици слушат лекция по история.
Националният музей има 300 души на щат, 40 гида и 50 доброволци, които водят най-различни програми, пригодени за групи, за семейства, за жени в майчинство, дори за най-малки деца на възраст от 2-2,5 години - общо 200 000 посетители на година. За сравнение - един голям музей като Регионалния исторически в Русе например, има общо 36 души на щат за всичките си 8 експозиции и 50 000 посетители годишно.   
Всички музеи във Варшава имат програми за ученици. Екскурзоводите са млади, говорят добър английски. За да работиш в отделите на централните музеи тук, трябва да си завършил археология, управление на културата, културология или друга сродна специалност. Няма музей, който да не е оборудван с пултове за електронни справки, с монитори, на които текат филмови презентации, със стендове, на които със слушалки можеш да чуеш подробности за експонатите и пр. Понеже всичко в един модерен музей иска много пари, директорите и уредниците измислят всякакви хитрини, за които трябват само ентусиазъм и фантазия. В Музея на полската войска например, където в първите зали са изложени рицари в оригинални доспехи и макети на кралете от ХІV-ХV в. - когато започва държавната история на Полша, гидовете водят занимания с ученици, които могат да облекат средновековни доспехи, да въртят меч или да станат хусари. Естествено, за децата оттук излизане няма. В макетите на самолети пък на имитационен пулт те могат да се пробват в управлението на полета. Организират се и уроци за 5-годишните на тема "Кой си ти - полските национални символи". Билетът в музея е 10 злоти (около 5 лв.), за ученически групи - по 4 злоти (2 лв.). Най-скъпият вход е в Кралския замък в Старе място - центъра на Варшава, и в научния център за деца "Коперник" - 20 злоти (10 лв.). Това - при средна заплата 3900 злоти (1950 лв.).
В музеите навсякъде има книжарници с албуми, сувенири, реплики от експонати. Всъщност обемен луксозен албум с картини от някой музей може да се намери по централния бул. "Нови швет" и за около 60 злоти (30 лв.). Доскоро ДДС върху книгите тук е бил 7%, но сега и за тях е наложена общата ставка - 23%. В полунощ обаче, когато по същата централна улица продължава да е оживено, често може да се видят и пияни и дрогирани младежи, които явно не се интересуват от книгите зад витрините...  
Един от най-атрактивните е Музеят на Варшавското въстание. Самата Варшава през 1944 г. е била срината със земята от хитлеровата авиация, градът е унищожен на 85%, а след похода на Съветската армия и победата над фашизма е построен практически отново. Немците са избивали цели семейства, особено еврейските. От влизането в музея, който е открит през 2004 г., посетителят е оглушен от звука на сирени, пикиращи самолети и бомбардировки. Експозицията е създадена от историци, сценографи, компютърни специалисти, звукооператори. През всички зали върви озвучаване - заповеди на немски, стон на ранени, шепот на въстаниците, криещи се из вонящите канали под Варшава... Тук показват и "жив" макет на каналите. Музеят организира специални уроци за гимназисти срещу 100 злоти (50 лв.) за един клас. Предвидено е 6-минутно 3D филмче за погрома над Варшава. Тук обаче ще ви кажат и това, че Сталин не превзел цяла Варшава, а оставил немците да унищожат въстаниците, понеже те били противници на полските комунисти...
 И градът Краков, освен знаменития Вавел, където в катедралата са погребани полските крале, си има своята голяма атракция - музея "Подземията". Намира се буквално под централния площад. Замислят го през 2004 г., когато започва смяна на настилката на площада, през 2010 г. приключва археологическото проучване, през есента на 2010 г. е открит музеят. Построяването му гълта близо 40 млн. злоти (20 млн. лв.). Досега има над 1 млн. посетители. Слизате под земята и минавате през входа - завеса от дим, върху която се прожектират кадри от живота тук преди векове. Бюджетът на Историческия музей в Краков общо е 24 млн. злоти (12 млн. лв.), но той има 15 филиала. В "Подземията" - 4000 кв. м, вървите по пътеки от камъни, каквито е имало в Средновековието. В различни зали и ниши се натъквате на руини от първите къщи тук (ХІІІ век), изгорени от татарите, няколко тезгяха на старите занаяти, скелет под стъкло - както е бил открит от археолозите, нощвите край огнището (със звук от горящите съчки), погребални ритуали, гравюри на крале и знатни особи, кожени дрехи и известните краковски обувки с изтеглен нос - признак за богатство на собственика. Вместо надписи - тъчскрийн на няколко езика и светещи екрани. За малките има специално помещение с 3D игри. А над главите ви през стъклото се вижда фонтанът, който е до големия базар в центъра.   
Как да не се сети човек за уникалните антично-римски останки в центъра на София, разкрити прекрасно и оставени безхаберно да се рушат вече две години на открито! Стъклен похлупак, малко мултимедия и звук, малко светлинни ефекти - би станал страхотен музей в София, която уж претендира за статута "Европейска столица". Уви... 


Според Яцек Милер, директор на департамента за културно наследство в Министерството на културата на Полша, държавните музеи в страната са 32. Регистрирани към държавата са още 121, а общо музеите в Полша са около 1000. След 1989 г. музеите са отделени от паметниците на културата в два различни специални закона. Отделно има закони за библиотеките и за архивите. Всеки, който притежава паметник на културата, трябва да го регистрира в областната управа или в музей. При всеки износ зад граница на културен паметник с произход до 1945 г. разрешение трябва да даде лично министърът. Това - по повод на мрънкането у нас, че Законът за културното наследство въведе регистрация на културните ценности и режим за износ. В Полша няма реституционни закони, поради което всяка претенция за собственост над културен паметник се решава отделно и конкретно.
За 2013 г. Министерството на културата е имало бюджет 2,07 млрд. злоти (1,03 млрд. лв.), макар че е последно сред останалите с под 1% от БВП. Отделно по т.нар. Норвежка програма, която действа и в България, то е получило 530 млн. евро. За превръщането на стари архитектурни сгради в културни обекти по европрограми МК е усвоило 2 млрд. евро. 200 млн. евро се очакват за дигитализация на музеи. Политика за истински културен туризъм и възпитаване на националната памет. Дори малкият още Музей на съвременното изкуство, създаден след 1990 г. с държавен статут, е получил 3 млн. злоти за откупки на картини, но пък трябва да докара 20% от бюджета си от собствени приходи. В 32-та държавни музея от миналата година учениците до 16 г. заплащат 1 злота (50 ст.). Знаменитият замък Вавел в Краков обаче отказал да въведе правилото, понеже и без това е претоварен с посетители, обясни Милер. Всички музеи задължително имат безплатен ден в седмицата. Някои се правят и с частни дарения - например еврейската общност в Полша събрала 15-20 млн. евро за експонатите за новия Музей на историята на полските евреи, който официално ще бъде открит през ноември т.г.


Град под града в Краков


Урок по рисуване в Националния музей


Старе място във Варшава - тук всичко тук е възстановено по рисунки и скици след разрушенията през 1944 г.


Яцек Милер


Метален макет на замъка Вавел (Краков)
Снимки Авторката

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1008

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 892

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ