13 Април 2026понеделник22:36 ч.

Антон Кутев

Говорителят на кабинета: Няма да спрем дотук за ББР

/ брой: 93

автор:Дума

visibility 2859

Само за три дни служебното правителство направи много, а ние няма да спрем дотук. Дали проверката ще стигне до прокуратурата ще разберем тази седмица, коментира говорителят на кабинета Антон Кутев поредния скандал около държавната Българска банка за развитие. "Очевидно министър Кирил Петков знае повече от мен за проверката в банката.  Около 1 млрд. са дадени на 8 фирми, които са всичко друго, но не е и малки. Факт е, че те са свързани с няколко знакови лица. Едното е Делян Пеевски. За мен това е скандално, защото това е държавна банка. Оказва се, че основната дейност на държавата е да крепи големия бизнес", коментира говорителят на служебния кабинет. 

По-рано служебният министър на икономиката Кирил Петков съобщи, че започва пълна ревизия на държавната Българска банка за развитие (ББР) след раздадени близо 1 млрд. лева кредити на 8 частни компании. Над 500 млн. лв. от тях са получени от 4 фирми, които според журналистически разследвания са свързани индиректно с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски. Останалите пет компании, получили големи кредити, също не са случайни.

Ден преди това Кирил Петков каза, че до миналия четвъртък, за да се смени надзорът на ББР, са били нужни три месеца, за да се получи съгласието на търговската банка ДСК, която притежаваше 0,04% от капитала на държавната банка. Интересното е, че още преди година тази частна банка е депозирала писмо в Министерството на икономиката, с което предлага да подари тези акции на държавата и тя да стане 100% собственик на капитала. Нито Емил Караниколов, нито неговият наследник Лъчезар Борисов са се заинтересували от тази оферта. Сега Петков съобщи, че вече икономическото ведомство е едноличен собственик на капитала  и може да сменя както ръководството, така и надзора.

Израел хвърля сянка на сделката САЩ-Иран

автор:Дума

visibility 12950

/ брой: 67

Рюте: Някои в НАТО се провалиха на теста

автор:Дума

visibility 13427

/ брой: 67

КНДР тества ракети с касетъчни бомби

автор:Дума

visibility 12032

/ брой: 67

Накратко

автор:Дума

visibility 7382

/ брой: 67

Бомба със закъснител

автор:Александър Симов

visibility 4504

/ брой: 67

Просията стана основно занимание на бизнеса

автор:Евгени Гаврилов

visibility 12492

/ брой: 67

Да свалим частично санкциите срещу Русия

visibility 11987

/ брой: 67

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ