19 Юли 2025събота03:34 ч.

Горанов ще мисли вариант за облагане на апартхотелите

/ брой: 119

автор:Ростислава Иванова

visibility 1494

ГЕРБ подкрепят идеята на вицепремиера Валери Симеонов за данъчно облагане на апартхотелите и къщите за гости в курортите. Финансовото министерство обаче ще измисли начин как да стане това, защото вариантът на вицепремиера Валери Симеонов се явявал втори данък. Това заяви пред журналисти в парламента вчера председателят на бюджетната комисия и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова. Припомняме, че в сряда бюджетната комисия прие на първо четене предложението на вицепремиера.
Стоянова обясни, че идеята му е правилна и че в ГЕРБ също търсели от доста време начин за облагане на апартхотелите, давани под наем на туристи, тъй като укривали приходите си. "Базата, която той е предложил, обаче не е най-точната. Тя се явява като втори данък недвижими имоти, което е недопустимо по Конституция. Когато говорим за наем, трябва да е ясно, че става дума за курортисти, а не за недвижими имоти, отдавани под наем целогодишно. Заедно с колегите от Министерството на финансите поехме ангажимент с работна група да поработим върху закона. Да намерим подходящото решение, така че да стане работещ и секторът да излезе на светло", посочи шефката на бюджетната комисия. Тя припомни, че сегашното законодателство изисква с Данък общ доход да се облагат приходите от наеми от апартаментите и къщите за гости, които не са регистрирани по Закона за туризма като туристически обекти.
В сряда Симеонов се аргументира пред комисията, ако бъде въведен, новият данък ще обхване около 500 000 апартхотели и къщи за гости в хотелите, които укриват данъци. "Категорично не съм съгласен с позицията, че това е втори данък. Той е нещо като алтернатива на курортната такса, данък за апартаменти, отдавани под наем", защити предложението си Симеонов, което предвижда промени в Закона за местните данъци и такси.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ