Европа
Голямата печалба и климатът
80% от срещите на еврокомисарите за климата и енергийния съюз са с представители на едрия бизнес
/ брой: 263
След една година на постовете на европейски комисар, отговарящ за енергетиката и климатичните промени - испанецът Мигел Канете, и еврокомисар за Енергийния съюз - словакът Марош Шефчович, "Обсерватория Корпоративна Европа" прави преглед на проведените им срещи. Заключението - в дневния им ред доминира големият енергиен бизнес.
"Обсерватория Корпоративна Европа" (CEO) е базирана в Брюксел организация, чиято основна мисия е да проучва дали и как корпоративните интереси влияят и са обслужвани от европейските институции.
Според данните, оповестени от самата Европейска комисия, 80% от срещите на двамата еврокомисари са с представители на частния сектор. Големият енергиен бизнес доминира, включително и онези компании, които са сред най-големите отговорници за затоплянето на климата - през изминалата година три четвърти от срещите с представители на енергийната индустрия за обсъждане на енергийните политики и политиките за климата са с компании за изкопаеми горива.
Привилегированият достъп е отразен в политиките на Европейската комисия - от посоката за създаване на Енергиен съюз, основан на изкопаеми горива, до разводняване на амбициите на ЕС в областта на климата. Все пак науката потвърждава, че трябва да оставим най-малко до 80% от изкопаемите горива под земята, за да бъде избегната голямата промяна на климата. Възможността за забавяне на този процес и избягването на климатична катастрофа в следващите 10 години се крие в драстичното намаляване на вредните емисии, увеличаване на възобновяемите източници на енергия и подобряване на енергийната ефективност. Една година работата на тази комисия показва точно обратната посока на действие.
От графиките на сайта на "Обсерватория Корпоративна Европа" става ясно, че от 516 проведени срещи за една година 413 са с представители на едрия бизнес, 79 - с представители на обществения интерес (неправителствени организации и профсъюзи), 24 - с други. Впечатление прави и малкият брой на срещите с представители на компании за възобновяеми енергийни източници за сметка на индустрията за изкопаеми горива. На Канете се падат по 22 срещи с индустрията на 1 представител на възобновяеми източници. При Шефчович нещата стоят още по-зле. На фона на 34 срещи, проведени с индустрията, има само една с представители на компании за възобновяеми източници на енергия.
Сред любимите лобисти на двамата еврокомисари са тези на "Бритиш петролиум" и Е.ОН.
Като испански политик с близки връзки с индустрията включването на Мигел Канете в Европейската комисия значително увеличи присъствието на индустриалните лобита от Испания - 22% от всички негови срещи са били с такива. За разлика от него, само 2% от срещите на Шефчович са с лобисти от неговата страна - Словакия. Припомняме, че още в качеството си на бъдещ еврокомисар Канете бе замесен в конфликт на интереси заради притежанието на голям пакет акции в две нефтени компании в Испания.
Парите са си пари, кого го интересува климатът?