02 Май 2024четвъртък11:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Големият въпрос за имунитета

/ брой: 243

visibility 64

Патрик Марки
Ройтерс

Броени седмици преди планираното изтегляне на американските войски от Ирак политическият елит на страната и Вашингтон не могат да се разберат дали американските войници да останат като инструктори: Багдад отхвърля всякакъв юридически имунитет за американски войници, а Вашингтон казва, че това означава че няма да има споразумение. Ако няма промяна в позицията на Ирак, всякакво споразумение сега най-вероятно ще пропадне, тъй като политическата безизходица в Ирак, вътрешната опозиция в САЩ към войната и липсата на време принуждават приемането на сделка, която ще остави едва неколкостотин американски войници в Ирак.
Министър-председателят на Ирак Нури ал Малики заяви миналата седмица, че американски войници могат да останат като част от малобройната мисия на НАТО или като част от вече съществуваща военна тренировъчна програма на американското посолство, която би дала на американските войски юридическа защита. Политическото ръководство на страната даде зелена светлина на Малики да води преговори, но без въпроса за имунитета - чувствителна материя, която би се нуждаела от сложни машинации сред неговото крехко правителство, съставено от разнородни групи, и би претърпяла неуспех в парламента.
Но Вашингтон изглежда се заиграва с вариантите, като настоява, че американските войски се нуждаят от пълни протекции или поне уверения, че каквото и Ирак да предложи, ще доведе до същата юридическа защита.
"Не виждам как Съединените щати ще се съгласят с обща иракска юрисдикция", заяви Стивън Бидл от Съвета за международни отношения. "Ако това е нещо повече от рискована политическа маневра и ако те настояват за такава юрисдикция, аз мисля, че САЩ изобщо няма да останат в страната."
Над осем години след ръководената от САЩ инвазия, която свали Саддам Хюсеин, около 41 000 войници са в Ирак, повечето като съветници на иракските въоръжени сили след края на бойните операции през миналата година. Въпреки че насилието спадна след кръвопролитията между представителите на различните религиозни общности през 2006-2007 г., Ирак все още страда от всекидневни атаки от упорити бунтовници, съюзени с "Ал Кайда", както и от шиитски милиции. В неофициални разговори някои иракски лидери признават, че биха желали американско присъствие като гаранция в една страна, в която междурелигиозното напрежение все още не стихва, а иракските араби и кюрди си оспорват контрола на богатите на петрол области в Северен Ирак.
Единствено антиамериканският шиитски духовник Моктада ал Садр открито се противопоставя на продължаването на американското присъствие. Неговите бойци преди време воюваха срещу американските войски, но сега той е ключов политически съюзник за Малики. Неговото противопоставяне на присъствието на американски войски усложнява позицията на иракския лидер. Малики казва, че Ирак се нуждае от по-малко от 3400-те войници, които американски официални представители поискаха. Но неговите алтернативи оставят малко място за Вашингтон. Посолската Служба за сътрудничество по сигурността - Ирак (OSC-I) вече има инструктори, ползващи се с дипломатически имунитет, като част от Държавния департамент. Изпращането на още униформени служители може би е най-надеждният вариант, но броят им вероятно ще е ограничен.
"Съгласно споразумението става дума за 200 или 300 души", уточни иракският депутат Сами ал Аскари, който е съюзник на Малики. "Те нямат друга възможност. Алтернативата за тях е всички да си заминат."
Имунитетът е чувствителен проблем за много иракчани, които помнят злоупотребите, извършени от американски военни и контрактори през най-лошите години от войната. В други държави американските войници също имат такава юридическа защита, каквато Вашингтон иска и в Ирак. Съгласно сега действащото споразумение американските войници подлежат на американска юрисдикция за определени престъпления, извършени по време на служба. Поставянето на американските войници под чадъра на малобробройните тренировъчни мисии на НАТО в Ирак също може да осигури на американците юридическа защита. Но този вариант също носи присъщите си проблеми
НАТО разполага с по-малко от 200 души, които обучават иракчаните за полицаи и тиловаци. Мисията им трябва да приключи през 2013 година. Законодателите в Ирак сега обсъждат законопроект за разширяването на програмата на НАТО и за разрешаването на някои американски войници да останат. Но това може да се окаже недостатъчно за Вашингтон и може да срещне съпротива от натовски държави, които са притеснени, че то може да привлече враждебност към американските войници, участващи в тази по-маловажна операция на НАТО.
"Мнозина тук вероятно ще приемат това за дори по-обезпокоително, отколкото ако нашите военни са част от американската дипломатическа мисия", заяви Дейвид Мак, учен от Института за Близкия изток и бивш американски посланик. Иракски и американски представители твърдят, че иракските въоръжени сили сега са по-способни да сдържат упорития бунт в страната. Но те признават, че армията им продължава да се нуждае от обучение в области като въздушната отбрана, логистиката и събиране на разузнавателна информация. Дори и без военни инструктори, стотици американски цивилни контрактори ще отидат в Ирак, за да помогнат на иракските военни в обучението за използване на техника като изтребителите Ф-16 например. Някои във Вашингтон гледат на силното американско присъствие в Ирак като на съществено за стабилността и като буфер срещу влиянието на Иран. "Ястребите" в областта на отбраната като сенатор Джон Маккейн казват, че над 10 хиляди войници може да са необходими в Ирак. Но промяна в позицията на Багдад сега изглежда трудноосъществима.
Политическото развитие в Ирак вече е потънало сред кавгите на шиитски, сунитски и кюрдски блокове, които съставят правителството. "Рискът е, че сте в крайно положение, където ние стигаме до датата за изтегляне и те ще преговарят за няколко инструктори, и това е всичко, което ще стане", поясни западен дипломат. "Никой няма политическата смелост да се захване с това и то просто ще се отнесе по течението." Все пак, когато САЩ и Ирак водеха преговори през 2008 г. по тяхното споразумение за сигурност, разговорите се проточиха почти година. Иракският суверенитет, имунитетът и датата за изтегляне усложниха преговорите преди окончателното споразумение да бъде подписано. "Почти е сигурно, че американски войници ще останат", смята Гала Райани от Ай Еич Ес Глобъл Инсайт (IHS Global Insight). "Но техническите дейтайли все още са важни за успокояването на иракското общество и критично настроените партии."

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 694

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 642

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ