03 Май 2024петък00:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Големите прахосници

Докато страните членки трябва да спазват строга бюджетна дисциплина, евробюрократите си харчат необезпокоявано

/ брой: 276

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1113

Освен в синоним на безсмислени идеи като тази колко да са криви краставиците или колко да е безшумна прахосмукачката, еврочиновниците се отъждествяват и с огромните заплати и крупните суми, които прахосват за пътувания, вечери, подаръци и т.н. И всичко това от джоба на данъкоплатеца. Дори и по време на криза.
Цената на Европейския съюз е една от темите, които вълнуват най-много британците. Именно тя е и един от основните аргументи за излизането на Великобритания от ЕС - Лондон плаща твърде много за ненужни разходи. На Албиона кампаниите за предстоящия референдум за членството в Общността текат с пълна сила. Преди дни се появи една брошура, която разкрива детайли около харчовете на ЕС. Неин автор е Пол Нутъл - евродепутат от Групата на Европа на свободата и пряката демокрация, зам.-председател на британската Партия на независимостта. Според Нутъл тази публикация предлага на гласоподавателите един балансиран поглед върху разходите, които правят брюкселските бюрократи за проевропейска пропаганда. Заглавието на брошурата е значещо само по себе си - "Големите прахосници" (Big Spenders).

Брюксел и Страсбург - пътуващият цирк

Нутъл се съсредоточава основно върху разходите на Европейския парламент като единствения директно избиран от гражданите орган на ЕС. Това е единственият парламент в света, който има повече от едно седалище, коментира евродепутатът. Основната сграда е в Брюксел, където се състоят срещите на парламентарните комисии. Пленарните сесии се провеждат в Страсбург, а в Люксембург се помещава администрацията на ЕП, по-позната като секретариата. Цялото това разпокъсване струва пари. Според официалните изчисления в периода 2014-2020 г. за него ще бъдат похарчени повече от 928 млн. лири, или над 1 млн. и 300 хил. евро.
През 2013 г. евродепутатите гласуваха с голямо мнозинство срещу провеждането на заседания в Страсбург, но това беше безполезно упражнение, коментира Пол Нутъл. Те гласуваха и за намаление на броя на дните, през които трябва да посещават парламента в Страсбург, само че Европейският съд отхвърли решението. Няма по-добър пример от този за това колко безсилни са евродепутатите.
Въпреки че членовете на ЕП заседават в Страсбург 48 дни годишно, поддръжката на парламента там струва 130 млн. лири годишно (185 млн. евро). Всъщност според изчисленията цената на Европейския парламент, работещ между Брюксел и Страсбург, е 170 млн. лири на година, или 240 млн. евро.
Нутъл изтъква, че ежемесечните пътувания между Брюксел и Страсбург са подигравка с претенциите на ЕС да бъде зелен. "Месечните емисии на газове, произведени от пътуването на бюрократите, евродепутатите и персонала, се равняват на 13 хил. двупосочни полета между Лондон и Ню Йорк", твърди британският евродепутат.
В качеството си на президент на Европейския съвет преди време Херман ван Ромпой разкри плановете за нова централа по време на Европейски съвет в Брюксел, на който се обсъждаше програмата за рестриктивни икономии за Гърция. Новата сграда с площ от 27 хил. кв. км ще струва над 255 млн. лири (363 млн. евро). Как се връзва това с бюджетната дисциплина, налагана от Брюксел?

Люксембург - абсолютно ненужен разход

Европейските институции в Люксембург са организирани на три места в 27 сгради. 14 от тях са собственост на Европарламента, докато 13 сгради са под наем от 34 млн. лири (около 48 млн. евро) за година.
Също като Страсбург и Люксембург е изцяло ненужен разход. Базираният в Люксембург персонал би следвало да се занимава с превод и административна дейност от разстояние. Всъщност стотици служители пътуват до Брюксел всяка седмица. Това включва разходи за път и настаняване, които варират от 55 (78 евро) до 119 лири (169 евро) на човек на ден, и дневни в размер на 78 лири (111 евро). Само за ден и само за един служител!
Освен това се планира изграждането на нова сграда на стойност от 353 млн. лири (близо 503 млн. евро), която да замени пет от 13-те под наем, информира Нутъл. Сградата, наречена Център Конрад Аденауер, ще притежава ресторанти и фитнес зала и в нея ще се помещава персонал от 4 хил. души, включително секретари, преводачи и адвокати.
Плановете включват и "величествен входен портал" с 16 стоманени пилона. Британските данъкоплатци ще платят 50 млн. лири (78 млн. евро) за изграждането на този комплекс, изчислява Нутъл. Цената за изграждането на тази модерна нова сграда плюс реновирането на съществуващите ще възлезе на 683 млн. лири, или малко под милиард евро.
Новата сграда няма просто така да замени старата. Тя ще подслони поддържащ персонал на Европейската комисия и Европейския парламент (и двете разположени в Брюксел и Страсбург), което означава още повече пътувания между двете седалища. Очаква се сградата да бъде завършена през 2016 г.
Парламентарните делегации са друг голям прахосник. Общата сметка от пътуванията на евродепутатите за 2012 г. вътре в ЕС и по света възлиза на 34 млн. лири (малко над 48 млн. евро). През 2010 г. например са реализирани 33,200 пътувания между трите места на стойност 29,1 млн. лири (41 млн. евро).
Евросъюзът има имоти на стойност 3 млрд. лири (малко над 4 млрд. евро) по света, в които се помещава персонал от 36 хил. души. През 2010 г. охраната на сградите на ЕП струва 38,6 млн. лири (55 млн. евро). В допълнение поддръжката на сградите възлиза на 32,8 млн. лири (около 46 млн. евро).
Ако Европарламентът има само едно седалище вместо три, 320 парламентарни поста ще бъдат закрити, което се равнява на спестявания в размер на 18,7 млн. лири (26 млн. евро) и 5,9 млн. лири (8,5 млн. евро) годишно намаление на разходите за инфраструктура. 

Милиони за реклама

Като ярък пример за прахосничеството на евробюрократите Пол Нутъл посочва решението да се построи т.нар. Европейска къща на историята на стойност 137 млн. лири (195 млн. евро). "Тази Европейска къща на историята е огромна глупост, чиято цел е насочена към осведоменост за европейската идентичност. Проблемът е, че историята започва след 1945 г. и края на Втората световна война - Европейската гражданска война, както ще бъде наречена, той като евродепутатите не са съгласни с всяко значимо историческо събитие през последните 200 години. Това е друг пример как тоталното безразличие на еврократите към политиката на строги икономии, които повалиха на колене страни като Гърция и причиниха мизерия и безброй страдания за милиони, не познава граници. Те хвърлят парите като конфети, но с държавите членки, които трябва да внасят суми, за да бъдат в клуба, са арогантно критични. Само Великобритания трябва да плаща 55 млн. лири на ден, за да бъде член, така че не е никак чудно, че ЕС може да си позволи да похарчи милиарди за самореклама - иначе известна като пропаганда", коментира британският евродепутат.
Нутъл обръща внимание и на Парламентариума - посетителския център на ЕП, чиято стойност е 18 млн. лири, или почти 26 млн. евро. Неговата цел е да демонстрира на посетителите работата на Европейския парламент. По думите на Нутъл през изминалата година Парламентариумът е бил посетен по-малко пъти отколкото Музеят на молива в Кесуик.
7,9 млн. лири, или около 11 млн. евро за тв канал, представящ дейността на евродепутатите, харчи ЕС, а само 850 души средно на ден го гледат, при положение че ЕС има население от 500 млн. души, коментира британският евродепутат.
Бившият еврокомисар Питър Манделсън веднъж бе казал: Живеем в постдемократична ера, пише Нутъл и добавя: Както виждам, Манделсън е прав и прахосничеството на ЕС е живото доказателство за този тъжен факт.


Пол Нутъл е отявлен евроскептик и смята, че Великобритания губи повече като член на ЕС

Брошурата на Нутъл разкрива харчовете на Брюксел

Пътуванията на евродепутатите между Брюксел и Страсбург отдавна са подложени на критики

Евробюрократите нямат притеснение да харчат парите на данъкоплатците

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ