04 Май 2024събота18:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Годината на Дядо Добри

Изпращаме 2013-а с номинация за "Грами" и шест нови кандидатури за ЮНЕСКО, а през есента на 2014 г. ще бъде избран българският град - Европейска столица на културата 2019

/ брой: 298

visibility 49

Вилиана Семерджиева
Надежда Ушева

Портретът на един скромен и много голям българин върху стената на софийски жилищен блок изпълни със светлина отиващата си 2013 година. Образът на 99-годишния Дядо Добри, известен като Светецът от Байлово, събрал и дарил на християнски храмове у нас над 80 000 лева, бе изобразен като символ на добродетелта и родолюбието, като знак за осмисляне на протегнатата ръка - не като очакване на милостиня, а като зов да разтворим сърцата си за духовността. Нека прекрачим в новата година с надежда, че през 2014-а повече ще се говори за такива светли личности, които живеят сред нас, но рядко новините започват с техните имена.

Издатели и читатели

Чете ли българинът и какво - може би само издателите знаят със сигурност, според реалните си продажби. Обратно на твърденията, които периодично излизат като статистика, панаирите на книгата, които се провеждат два пъти годишно в НДК, и алеите на книгата в София, Варна и Бургас показват, че интерес има. И през тази година издателите предложиха заглавия с огромно тематично разнообразие в добре оформени и отпечатани томове. Изводът, че много се търси литература за самопознание, самоусъвършенстване, философия на всекидневието и успеха, показва, че голяма част от нас има нужда от насоки и съвети как да разкрие пълноценно потенциала си, как да открие чудодейни начини за бърз и сигурен успех. Но Пабло Коелю и Хорхе Букай едва ли имат вълшебната сила основно да променят живота ни. Известно място в издателските планове заема и платената литература от автори и спонсори, но тя по-трудно стига до пазара, затова и не определя облика на издателствата. В същото време не е създаден механизъм качествената литература да бъде по-масово разпространена, тъй като оценъчната критика отдавна е изместена от ефектната реклама.
Иначе интересът и масовите посещения на Похода на книгите, Нощта на литературата в 10 града, "Пловдив чете" за 11-и път, летния фестивал "Четящият човек" в Бургас, литературния фестивал в Дом Канети в Русе и много други показват, че хората имат нужда от качествени издания. В страната продължават да се провеждат литературни конкурси с участието на голям брой пишещи от различни възрасти. Певицата и поетеса Мария Мутафчиева от "Мери бойс бенд" насочи усилията си към най-младите - учениците, и за втори път ги покани на конкурс с името на своята популярна песен "Непознати улици". Едно от най-авторитетните издателства - "Захарий Стоянов", отбеляза издаването на 7,5 млн. книги. Съюзът на българските писатели чества 100-годишнината от своето създаване, а историята и дейността му бяха представени с изложба в Народното събрание и с луксозен двутомник. С редица тържествени събития бе отбелязана 90-годишнината на видния сценарист и писател Анжел Вагенщайн, беше му връчена и годишната държавна награда "Паисий Хилендарски".

Музика в и извън сезона

Отиващата си 2013-а бе белязана в европейски мащаб от 200-годишнината от рождението на Джузепе Верди и Рихард Вагнер. И България ги почете подобаващо: със спектакли, кръгли маси, конференции, обсъждания, изложби и др. Благодарение на ентусиазма и упорития труд на акад. Пламен Карталов творбите от тетралогията на Вагнер "Пръстенът на нибелунга" - "Рейнско злато", "Валкюра", "Зигфрид" и "Залезът на боговете", бяха поставени през последните четири сезона и накрая изпълнени в рамките на една седмица (22-29 юни).
Пловдивската опера чества 60-годишнината от създаването си, а нашата колежка и дългогодишна кореспондентка в града под тепетата - Пенка Калинкова, описа в книга нейната история.
Българи през цялата година вдигаха на крака публиката в престижни зали по света - Лили Иванова в Брюксел, Грета Ганчева в Москва, клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров в Маями, русенският хор "Васил Арнаудов" в Марсилия, Софийската опера в Гърция, фолклорното Валери Димчев трио в няколко европейски страни. Русенската опера откри фестивала "Солотурн класикс" в Швейцария и представи, по време на шестото си гостуване там, пет Вердиеви заглавия. А 7-годишната Ивана Харизанова от балетната школа "Галина Уланова" в София спечели високи отличия и танцува редом до звезди на световния балет.
Грандиозно бе представянето на Детския радиохор в Пекин и Забранения град под диригентството на акад. Христо Недялков. За жалост, това бе и последното турне на формацията под ръководството на любимия Маестро.
Родните професионални и любителски хорове продължават да защитават достойно името на нашата хорова традиция - още от най-младите изпълнители като "Детска китка", които ни зарадваха с две награди от Словения. Школата на композитора, диригента и педагога проф. Стефан Драгостинов отново триумфира на международната сцена, негови студенти спечелиха няколко отличия. С впечатляващите неравноделни ритми е свързан конкурсът за композиция в 7/8, който тази година се състоя за 13-и път, организиран и финансиран от фондация "Св. Георги Победоносец" и нейния председател д-р Георги Лазаров от Балтимор, САЩ. Заслужена почит бе оказана на "Мистерията на българските гласове" с диригентка проф. Дора Христова - специален приз "Кристална лира" на СБМТД и Класик ФМ радио. Примата Райна Кабаиванска, която за 13-и път води майсторски клас в НБУ, получи "Оскар" за кариера.
Оперните театри наложиха тенденция да подготвят специални програми и премиери "извън сезона" - фестивали на открито в София, Варна, Бургас, Русе, Пловдив и т.н. "Сцена на вековете" отново поднесе вълнуващи преживявания сред естествения декор на Царевец. През летните месеци се състояха оперни фестивали и в Правец, Ботевград, Разлог, Банско - там в горещия август вече 16 години се събират и любители на джаза. Артистичното лято завършва с "Аполония" в Созопол. И започват есенните салони - в Пловдив, Русе, "София денс уийк" и т.н. Есента се състоя и първият международен конкурс на името на световноизвестната оперна певица Елена Николай в родния й град Панагюрище.
Ценни и полезни инициативи, насочени към най-младата публика, набраха скорост през 2013 г. Организираните и движени с голямо желание от братята Хари и Максим Ешкенази, със съдействието на фондация "Америка за България" и Софийската филхармония, образователни програми "Фортисимо фамилия" и "Фортисимо клас" имат горещи почитатели сред ученици от средните и гимназиалните класове. Към музикалното възпитание на бебетата пък е насочена инициативата "Концерти на възглавници". Своята млада публика вече има известният тромпетист Венци Благоев с програмата си "Джаз за деца".
Хубава новина ни споходи в края на годината - българската композиторка Добринка Табакова, която живее в Лондон, получи номинация за "Грами" за авторския си албум "Струнни пътеки".

От палитрата до галерията

Столичани и гости на София за първи път имаха възможност да видят картината "Св. Екатерина Александрийска" на Рафаело Санцио да Урбино (1483-1520), част от триптих, в гостуващата изложба в Националния музей на българското изобразително изкуство. Сред акцентите през 2013 г. бе пътуващата изложба "Съвременна норвежка архитектура 7", която обикаля света от 2011 г. Известният испански скулптор Айтор де Мендисабал откри първата си изложба в София. Италианецът Албино Питти представи 30 картини в Русенската художествeна галерия. Издаден бе уникален албум-каталог с 248 оригинала на творби на видния руски художник и мислител Николай Рьорих, притежание на Националната галерия за чуждестранно изкуство.
Любен Диманов дойде от Париж, за да подреди юбилейна изложба в Софийската градска художествена галерия по повод 80-годишнината си. Старозагорският живописец Валентин Дончевски показа свое платно в Париж на Есенния салон. Стефан Десподов взе наградата "Златният гъсок" в категория "Карикатура" на XXXIII издание на Фестивала на хумора и сатирата "Кремницке гаги" в Кремница, Словакия. 35 платна на Божидар Хаджистоянов впечатлиха ценителите в столичната галерия "Европа", като 30 от тях бяха изкупени.
Сред големите експозиции на 2013-а са "Златю Бояджиев и Бараците", посветена на 110-годишнината от рождението на Зл. Бояджиев, в СГХГ. "Карикатурите на Борис Димовски и героите на Николай Хайтов" гостуваха в галерия "Средец" на МК. Изложба по повод 115 години от рождението на Никола Ростовцев показа столичният арт салон "Райко Алексиев". 80 картини и рисунки на Георги Павлов-Павлето може да се разгледат до 9 февруари в Националния музей на българското изобразително изкуство по повод 100-годишнината от рождението му.
Акад. Светлин Русев отбеляза 80-годишнината си с изложба "Живопис 1953-2013, избрано", която бе наредена пред Народния театър "Иван Вазов". Той направи юбилейна изложба и в ХГ "Илия Бешков" в Плевен, където е започнал творческия си път. Светлин Русев стана "Доктор хонорис кауза" на НХА. Проф. Тома Върбанов изненада ценителите с непоказвани живописни творби в галерия "Академия" по повод своята 70-годишнина. Връстникът му Георги Чапкънов нареди в същия салон мащабна експозиция (до 10 януари).

В храма на Мелпомена

Българският театър изпраща 2013 г. с постижения и нови предизвикателства, с пълни салони и събития, случили се за първи път през тази година. Гледахме "Крал Лир" на режисьора Стайко Мурджев едновременно на две сцени - в Пловдив и в столицата, където бе пряко излъчван в театър "София". Станахме свидетели на Първата европейска нощ на театрите. Почитателите на Мелпомена се насладиха на дългогодишни театрални фестивали, сред които Панаирът на младите в Младежкия театър "Н. Бинев", международният куклено-театрален фестивал за възрастни "Пиеро" в Стара Загора, международният куклено-театрален фестивал "Двама са малко - трима са много". Театър "Кредо", благодарение на Нина Димитрова и двама млади актьори, се завърна с "Шинел" по Гогол и "Каквото направи дядо..." по Андерсен на сцената на театър 199 "Валентин Стойчев". Камен Донев представи успешно новия си спектакъл "Възгледите на един учител за всеобщата просвета", който отново напълни зала 1 на НДК. Жар театър отбеляза 20 години с огнения мим-спектакъл "IGNIS: Възраждането на София".
Голямо признание за родния театър донесоха актьорите Пенко Господинов и Анастасия Лютова с пиесата "Паякът" с автори и режисьори Димитър Димитров и Йордан Славейков. Те спечелиха поредната награда в Москва - за най-добър актьорски дует, на десетия фестивал "Славянски венец".
Великотърновските кукленици от театър "Весел" се завърнаха от Москва с награда от IV издание на "Приказен свят". По-рано, през лятото, театърът спечели приз за режисура за "Храбрият оловен войник" на режисьора Тодор Вълов в Румъния. Възпитаници на проф. Здравко Митков обраха овациите на III международен фестивал на Световната асоциация на театралните училища в Пекин. В средата на декември българската пиеса "Речта на селския крал" получи 3 специални отличия на XI Московски международен театрален фестивал "Златен Витяз".
Дългите опашки пред касите и пълните салони са доказателство, че българският театър живее пълноценно. Добра новина дойде в края на годината - Министерството на културата е готово в началото на 2014 г. да предложи на Министерския съвет постановление, с което да бъде възстановен Драматичният театър в Силистра. Смолянският театър постави пиеса по книгата на Тодор Коруев, дългогодишен зам. главен редактор и журналист в ДУМА, а сега колумнист на вестника - "Овньо льо вакал, каматан". Вярваме, че с този спектакъл театърът започва своя нов живот.
Около каузата да се помогне на Пловдивския театър, чиято сцена изгоря при пожар в края на август, се обединиха културни институти от цялата страна.

Седмото изкуство

2013-а ще запомним и като година без "Златна роза". Традиционният фестивал не се състоя поради липсата на български игрални филми, с които да се запълни една фестивална програма. Оптимизъм и надежда излъчва състоялото се в самия край на годината 20-о издание на фестивала за българско документално и анимационно кино "Златен ритон". Юбилейното издание се провежда само година след предишното (традиционно се организира на всеки две години), в резултат на голямото количество продукция през 2013 г.
Не липсваха инициативи, свързани със седмото изкуство - пътуващо кино обикаляше страната през лятото, родни кинотворци и филми бяха забелязани и получиха отличия на фестивали в Румъния, Венеция, Индия и др., сред тях и студенти от НАТФИЗ. Академията беше домакин за седми път на фестивала на студентското кино "Ранно пиле". Първи фестивал на руското детско кино ни запозна с темите, творците и постиженията на съвременното филмопроизводство в Русия. Благодарение на традиционните "София филм фест" и "Киномания" отново имахме възможност да видим най-новото от целия свят. За 13-и път Банско бе домакин на фестивала на планинарското кино, в рамките на който бяха показани 110 продукции.

120 милиона лева е бюджетът за 2014 г.

Връщане на усещането за партньорство и посредничество между творците, неправителствения сектор, зрителите и ръководството на Министерството на културата е сред положителните неща, с които започна мандата си министър д-р Петър Стоянович.
Създаване на Обществено-консултативен съвет по съвременно развитие на българската култура и присъединяването към декларацията за достъп на младите хора (БАРОК и БАМПА), както и подпомагане на иновациите в творческите процеси чрез разширяване на програмите на НФ "Култура" за "Творчески дебюти", "Мобилност", "Научни изследвания на културните процеси", "Млади творчески таланти" са сред предприетите мерки от страна на МК до края на годината. На дневен ред остава приемането на разработената от неправителствения сектор дългосрочна стратегия за развитие на българската култура за защита на националната идентичност, за устойчив и приобщаващ към европейските критерии растеж.
Парламентът гласува 120 милиона лева за култура през следващата година. Бюджет 2014 е такъв, какъвто позволява финансовото състояние на държавата, а законодателните промени ще следват нашите приоритети, заяви по този повод д-р Петър Стоянович. Разгледан е Законът за авторското право, работи се по Закона за културното наследство. Третият закон, който ще се обсъжда в началото на 2014 г., е за меценатството. Водени са и първи разговори по Закона за народните читалища.
Изпращаме 2013 г. с шест нови български кандидатури за ЮНЕСКО: "Двугласното пеене в град Неделино", "Песента - минало, настояще и бъдеще" на читалището "Св. св. Кирил и Методий-1926" в село Сатовча, "Народният празник Сурва в Пернишко", "Чипровските килими". Има още две предложения, които попадат в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО - Националният събор на народното творчество в Копривщица, който предстои през 2015 г., и Читалището като българска културна институция.
Четири български града продължават състезанието за Европейска столица на културата 2019 - София, Пловдив, Варна и Велико Търново. През есента на 2014 г. комисия ще определи кой от тях страната ни ще предложи като европейска столица.

Сбогувахме се с именити творци

Тази година се простихме с българи с безценен принос към родното изкуство и култура - поета Първан Стефанов, актрисата Домна Ганева, поетесата Леда Милева, актьора Тодор Колев, оперната прима Людмила Хаджиева, актьора Трифон Джонев, вокалната педагожка Милка Драгнева, музиканта Петър Гюзелев, актьора Чочо Попйорданов, художника Евгени Клинчаров, художника Владимир Гоев, режисьорката Невена Тошева, поетесата Лиана Даскалова, поета Воймир Асенов, композитора Найден Андреев, скулптора Ален Роа, преводача Манол Наков, поета Георги Струмски, художника Георги Бояджиев-Бояджана, аниматора Пенчо Богданов, режисьора Рангел Вълчанов, писателя Николай Петев, председател на СБП, актьора Продан Нончев, поета Орлин Орлинов, режисьора Димитър Гочев, диригента на Детския радиохор акад. Христо Недялков, Анна-Мария Тонкова, музикална директорка на БГ радио, джаз певицата Мери Танева, актрисата Саша Филипова, откривателя на "Мистерията на българските гласове" Марсел Селие, доайена на българската опера Иванка Митева-Коралова, именития художник Христо Стефанов и други.


Автор на графита с лика на Дядо Добри е Станислав Трифонов-Nasimo
Снимка manager.bg

Българската композиторка Добринка Табакова бе номинирана за "Грами"
Снимка Co Broerse

Именитият поет и преводач акад. Валери Петров и председателят на фондация "Българска памет" д-р Милен Врабевски бяха удостоени с наградата на ЕП за европейски гражданин на 2013 г.
Снимка Архив ДУМА
Снимка Мариета Томова


7-годишната Ивана Харизанова от балетната школа "Галина Уланова" в София танцува редом до звезди на световния балет
Снимка Архив ДУМА

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1329

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1305

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1300

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1292

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1502

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1314

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1437

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ