26 Юни 2024сряда07:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Ню йорк таймс":

Гнилата гръцка олигархия

Гръцкият народ трябва да рестартира колелото на демокрацията и да сложи край на измамите и корупцията

/ брой: 4

visibility 21

Костас Ваксеванис

 

Демокрацията е като велосипед: ако не въртите постоянно педалите, падате. За съжаление, педалите на гръцката демокрация отдавна са счупени. След падането на военната хунта през 1974 г., Гърция създаде хибрид, една симулативна форма на демокрация. Гърците могат да гласуват, дори е задължително, могат да членуват в партии, и дори могат да протестират. По същество обаче те нямат избор. Страната се управлява от малка клика, която държи под контрол значимите политически сили.

Въпреки всичко казано за гръцката криза, много неща остават неизказани. Кризата се превърна в бойно поле за интереси и идеологии. Залогът е ролята на публичния сектор и социалната държава. Да, Гърция има нереформиран публичен сектор, за последните 40 години управляващите партии раздават държавни работни места на техните поддръжници, независимо от квалификацията на служителите.
Но истинският проблем с публичния сектор е един малък бизнес елит, който живее на гърба на държавата, докато хората в него се представят за "предприемачи". Те подкупват политици, за да получават държавни договори, обикновено на завишени цени. Те поставят под контрол медиите и по този начин успяват да си гарантират спокойствие и да облекат действията си в мълчание. Някои от тях инвестират във футболни отбори, за да получат обществена подкрепа и да прикриват престъпленията си. Политиката на тази клика много прилича на действията на наркобарона Пабло Ескобар в Колумбия и на паравоенния лидер Аркан в Сърбия.

През 2011 г. Евангелос Венизелос, който тогава беше министър на финансите, а сега е лидер на социалистическата партия ПАСОК, прокара нов закон за имотен данък. С него ставките за жилища с площ над 2000 квадратни метра бяха намалени с 60%. Венизелос е и човекът, който е отговорен за предоставянето на широк имунитет на министрите от правителството.

Но неговите политически действия не са изключение. Подобни неща се вършат в Гърция от десетилетия. А обществото е лишено от реална информация, тъй като телевизионните канали и вестниците са контролирани от икономическия и политически елит.

Друг скандал включва т. нар. Списък на Лагард. През 2010 г., френският министър на финансите (сега шеф на Международния валутен фонд), Кристин Лагард даде на гръцкото правителство списък с имената на близо 2000 гърци с швейцарски банкови сметки, за да помогне за разкриване на данъчните измами в страната.

Гръцките власти не направиха почти нищо със списъка. Двама бивши министри на финансите Георгиос Папаконстантину и неговият наследник, Венизелос, дори заявиха пред парламента, че не знаят къде е той. Междувременно няколко медии оклеветиха политици и бизнесмени, за това че присъстват в списъка, като така прикриха изцяло грозната реалност: богатите гърци крият данъци, докато техните сънародници са доведени до отчаяние от икономиите.

Когато малко известното месечно издание Hot Doc публикува списъка през октомври, редакторите му бяха арестувани и обвинени в нарушаване на неприкосновеността на личния живот /впоследствие ги оправдаха/. По време на целия процес гръцките медии стояха настрана, сякаш историята въобще не се е случвала.

Причината е проста. Списъкът на Лагард разкри имената на корумпираната група, която си играе с демокрацията в Гърция. Тя включва длъжностни лица с офшорни компании, приятели и роднини на министри, банкери, издатели и бизнесмени с позиции на черния пазар.
Венизелос излезе от Министерството на финансите през март миналата година, като взе въпросния списък със себе си. Чак след като неговият наследник, Янис Стурнарас, заяви пред Financial Times през октомври, че никога не e получавал въпросния списък от предшественика си, списъкът се появи, но никой в парламента не разследва изчезването му.

Междувременно се оказа, че в последната версия на списъка, част от имената липсват. Сред изтритите са роднини на предходните двама гръцки финансови министри. Единият от тях е предшественикът на Венизелос, Георгиос Папаконстантину. Изглежда той ще се превърне в изкупителната жертва на кликата. В момента срещу него се води парламентарно разследване за подправяне на данните в Списъка на Лагард.

Всичко това става в момент, когато Гърция едва балансира на ръба на фалита, а коалиционното правителство товари с нови данъци по-бедните гърци.

Гръцкият народ трябва рестартира колелото на демокрацията и да сложи край на измамите и корупцията. Журналистите трябва да се противопоставят на манипулациите, а правителството, вместо да убива вестоносците, трябва да съживи древното демократично наследство на Гърция.

/Дарик финанс/

БДЖ увеличава влаковете между София и Бургас

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 118

Закриват института за анализи на Асен Василев

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 118

Земеделци алармират: Няма вода за напояване

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 118

Скопие отхвърля сделката със София

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 118

ЕС забранява руските дарения за партиите

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 118

Терористични атаки с 19 жертви в Дагестан

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 118

Нови 1,4 млрд. евро за оръжие за Украйна

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 118

Историята като фарс

автор:Александър Симов

visibility 374

/ брой: 118

АНТИБАЙГАНЬО!? ЗАЩО ПЪК НЕ?

автор:Лозан Такев

visibility 382

/ брой: 118

Мицкоски отвори „Българския фронт“

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 118

БСП да размрази отношенията с Радев

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ