03 Май 2024петък04:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Глобалното затопляне "поглъща" мегаполиси

Промените в климата ще увеличат броя на бедните със 100 млн. до 2030 г., предупреждава Световната банка

/ брой: 259

автор:Дума

visibility 28

Много мегаполиси ще останат под вода, дори ако глобалното затопляне се ограничи до 2 градуса. Тези мрачни прогнози се появяват в научно изследване, цитирано от "Франс прес". Най-ефективният начин да се забави глобалното затопляне е да се намалят парниковите газове. Постигането на целта от 2 градуса остава сериозно предизвикателство.
В цитираното изследване страната, която ще бъде най-силно засегната от покачването на морското равнище при сценария за глобално затопляне с 4 градуса, е Китай. Днес около 145 млн. души живеят в китайски градове и крайбрежни зони, които има вероятност да се превърнат в океан, ако температурите се покачват с тези темпове.
Четири от десетте най-застрашени мегаполиса ще бъдат в Китай: Шанхай, Тиендзин, Хонконг и други ще бъдат под вода. В тях днес живеят 44 млн. души.
Положението в Индия, Виетнам и Бангладеш също не е завидно. Азия е дом на 75% от населението, което днес живее в зони, които няма дълго да бъдат определяни като суша вследствие на климатичните промени.
34 млн. души в Япония, 25 млн. в САЩ, 20 млн. във Филипините, 19 млн. в Египет и 16 млн. в Бразилия същото са застрашени, ако затоплянето е с 4 градуса.
Докато сценарият за глобално затопляне с 2 градуса също е мрачен, ограничаването на затоплянето до тази степен ще пощади Китай и други държави. Покачването на морското равнище, отговарящо на затопляне с 2 градуса, евентуално ще бъде 4,7 м. За 4 градуса покачването на водата ще бъде два пъти повече.
В същото време в свой доклад Световната банка предупреждава, че климатичните промени могат да тласнат в крайна бедност над 100 млн. души до 2030 г. Световната банка посочва, че премахването на крайната бедност – една от 17-те цели, одобрени от ООН през септември, ще бъде невъзможно, ако не се вземат предвид глобалното затопляне и последствията от него върху бедните.
Необходими са по-амбициозни планове за намаляване на вредните емисии, които да задържат покачването на температурата в рамките на договорените 2 градуса по Целзий, за да облекчат негативните ефекти върху бедните, добавя докладът.
Климатичните промени и сега нанасят вреди заради намаляването на добивите в земеделието, наводненията, които унищожават домове; освен това глобалното затопляне увеличава заплахата от болести като малария, обясни Джон Рум, директор в Световната банка по климатичните промени.
Бедните семейства, особено в Субсахарска Африка и Южна Азия, са най-уязвими, тъй като основното им имущество обикновено са зле построени жилища и земеделска земя, върху които природните бедствия могат да нанесат непоправими щети.
Докладът предупреждава, че в периода 2015 -2030 г. политиките за овладяване на глобалното затопляне няма да имат съществен ефект. Ето защо от ключово значение е усилията да се насочат към мерки за адаптиране към промените. По-добрите социални системи и здравно осигуряване за всички граждани, внедряването на подобрения като защита при наводнения, системи за ранно предупреждение и създаване на по-устойчиви земеделски култури могат да предотвратят или значително да компенсират негативните ефекти от измененията в климата върху бедните през следващите 15 години.
Докладът на Световната банка излиза в навечерието на Конференцията за климата в Париж, която ще се проведе от 30 ноември до 11 декември.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ