Прокуратурата демонстрира активност след наложените от САЩ санкции на Делян Пеевски и Васил Божков. От държавното обвинение, ръководено от Иван Гешев съобщиха, че започват проверка срещу Делян Пеевски и ще използват данните, посочени в съобщението на Американското финансово ведомство. В същото време американската страна твърди, че решението е взето на база публикации в български медии и данни от разследвания, които също са публично достъпни. И би трябвало да са отдавна обект на интерес от страна на българската прокуратура. Тя се задейства едва сега обаче, въпреки че идеята е да се покаже, че се работи по лица с наложени санкции преди още да бъдат санкционирани.
"Ще бъдат предприети всички необходими действия в съответствие със законовите правомощия на прокуратурата за проверка на оповестената от американските власти информация, включително чрез изискване на допълнителна такава по надлежния ред", казват от българската прокуратура.
В съобщението на държавното обвинение се напомня, че Петър Харалампиев и Красимир Томов от Държавната агенция за българските в чужбина са предадени на съд за корупция и търговия с влияние с процедурата по издаване на български паспорти.
Бившият заместник-министърът Александър Манолев е предаден на съд по обвинение за злоупотребите с европейски пари с къщата за гости край Благоевград. Припомняме, че скандалът тогава тръгна от разследнане на сайта "Биволъ". Прокуратурата се задейства след това.
Васил Божков стана клиент на прокуратурата през януари 2020 година и избяга в Дубай. Бизнесменът има над 10 повдигнати обвинения, а държавата национализира частната му лотария.
От днешното съобщение на прокуратурата се вижда, че тя се е занимавала със всички, попаднали под санкциите на САЩ, освен с Пеевски и свързания с него Илко Желязков.
Припомняме, че Иван Гешев бе водещ наблюдващ прокурор по аферата „КТБ“. Но така и не видя връзка между Пеевски и банката на Цетан Василев.
"Доказали сме, че нямаме колебание да изпълняваме конституционните си правомощия за привличане към наказателна отговорност на всяко едно лице, за което са събрани доказателства за престъпна дейност. Винаги сме работили и продължаваме да работим в защита на обществения интерес, националната сигурност и правата на българските граждани. Поради това от изключителна важност е именно взаимодействието с всички институции със сходни дейности и цели в национален и международен мащаб", се казва още в днешното изявление на прокуратурата.