Германия и Франция засилват интеграцията
Меркел и Макрон продължават делото на Де Гол и Аденауер, ще правят европейска армия
/ брой: 15
Германският канцлер г-жа Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон подписаха вчера нов договор за двустранно сътрудничество в град Аахен. Договорът е стъпка напред в създаването на европейска армия и създава френско-германски "общ военен манталитет".
Споразумението от германския град Аахен е продължения на Елисейския договор от 1963 г., подписан на 22 януари от тогавашните президенти Шарл де Гол и Конрад Аденауер. Елисейският договор се превърна в крайъгълен камък на следвоенните отношенията между двете страни.
В речта си Меркел изтъкна, че Франция и Германия търсят по-тясна политическа, икономическа и военна интеграция и трябва да работят "за съвместна военна индустрия".
От своя страна, Еманюел Макрон разкритикува "лъжите" за Аахенския договор: "Тези, които забравят стойността на мира и разпространяват лъжи, стават съучастници на престъпленията от миналото. Бих предпочел да гледам към нашата Европа и да я подсиля, за да защитя нашите народи. Това е, което направихме с Аахенския договор", написа той в туитър. Френски крайнодесни лидери нападнаха договора с довода, че Макрон "продава" френския суверенитет на съседа си отвъд река Рейн.
Новият договор предвижда политики, които според Берлин и Париж са необходими заради глобалните предизвикателства през XXI век. Той задълбочава двустранното сътрудничество във външната политика, отбраната и сигурността, предвижда икономическа интеграция, прокарване на германско-френските интереси в световен мащаб, включително и в ООН, укрепване конкурентоспособността на Германия и Франция и засилване взаимодействието между обществата на двете държави. Инициативата цели също да изпрати силен обединителен отговор срещу евроскептичните сили, популистки и националистически партии, които се надяват на добро представяне на изборите през май за Европарламент.
В същото време много предложения на Франция, включително за създаване на единна европейска армия, не са отразени в споразумението.
Новият договор беше критикуван с довода, че отива твърде далеч и няма достатъчно потенциал, а е символична инициатива на двама отслабени лидери.
Ключови сфери в 16-страничния договор са сигурност и външни работи, икономическо сътрудничество и трансгранични връзки. В първата област двете страни се ангажират да застанат рамо до рамо при военно нападение срещу която и да е от тях, както и да създадат съвместен Съвет за отбрана. Двете най-големи икономики на континента ще създадат и "немско-френски икономически регион с общи правила" и съвместни действия в цифровата икономика, изкуствения интелект и възобновяемите енергоизточници. В третата сфера амбицията е да се стимулират връзките между хората по 450-километровата обща граница, която много жители пресичат всеки ден, за да идат на работа, на училище или за забавления.