03 Май 2024петък21:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Дора Янкова:

ГЕРБ ще направи правителство с достатъчно десни партии

Ще има време да се представим като опозиция в НС, ще е добре да дойдат около нас още партии, казва депутатката от БСП в Смолян пред радио "Фокус"

/ брой: 239

visibility 12

Дора Янкова е родена на 1 юли 1960 г. в с. Момчиловци, Смолянско. Завършва география в Софийския университет и право във Варненския технически университет. Има следдипломна квалификация по фирмена финансово-счетоводна дейност, както и по публична администрация в УНСС. Два последователни мандата е била кмет на Смолян от БСП. Депутат В БСП в 38-то, 39-то и 42-то Народно събрание. Експредседател на Националното сдружение на общините в България и председател на Асоциацията на родопските общини. Избрана е за депутат в 43-то НС от листата на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ.    
 

"Важна е социалната политика на страната за по-бедните хора, за да не изпаднат зад борда"
"Ще работим по темите, за които имаме разбирателство, искаме да се укрепят институциите"

- Водещата тема на седмицата са консултациите, които ГЕРБ провежда с всички партии, влезли в 43-то НС. Един коментар по вече преминалите разговори с БСП, как оценявате разговорите, г-жо Янкова?
- Аз мисля, че от понеделник има много знаци, които са важни за парламента, парламентаризма и диалога между политическите сили, независимо че ние с ГЕРБ сме в диаметрално противоположни позиции. По-скоро важно беше, че ГЕРБ инициираха дебатите. Ние откликнахме. Начинът на водене на дебата и това, че ние приехме да обсъдим всички 18 теми, които постави ГЕРБ, и нашите 12 червени линии, означава сядане на една маса и говорене за политиката и политическото в България, за различния възглед и за онова, което ни сближава. Защото вие си спомняте деструктивността в 42-рия парламент. Аз лично съм участник в 38-то НС и много трудно преживях 42-то НС - силно поляризирано мнение, антипарламентарно поведение на ГЕРБ. Много ми се иска този тон, който задават сега ГЕРБ като спечелила политическа сила, действително да стане парламентарно и политическо поведение в следващото 43-то събрание и за самия Министерски съвет.
- Г-жо Янкова, предвид различията, които имахте и продължавате да имате с ГЕРБ, смятате ли, че все пак бяхте изслушани в понеделник и че е имало диалог? И каква цел си бяхте поставили като партия преди разговорите?
- Нормално е партиите в България, които са избрани в парламента, с програмите, с които ние бяхме при избирателите - на нас ни дадоха безспорно малко, на ГЕРБ - малко повече - да седнем и да поговорим за това кое ни обединява, кое ни разединява, и по бъдещето на страната. В отговорните партии в отговорните парламенти и в държавите с утвърдена демокрация така се прави.
- Оттук нататък какви са ходовете на БСП? Остава ли идеята да бъдете в опозиция?
- Да, категорично ще бъдем в опозиция. Но казахме, и нашите представители много ясно заявиха: по националните въпроси, по които трябва решение, по които ние имаме общи допирни точки - може би и по други ще възникнат общи допирни точки - ние няма да бъдем самоцелна опозиция. Ние имаме желание институциите да се укрепят, заради тази деструктивност, която беше през тези 14 месеца, и не само - нека се върнем и преди към управлението на ГЕРБ. Затова много ми се иска всичко това, което сега се дава като знаци, действително след това да го реализираме в парламента, да дебатираме, да се състезаваме с идеи, едните да бъдат водещи, да предлагат своята политика, утвърдена от гражданите, но паралелно с това да има резултати, с които да не изнервяме толкова българския народ и да не го поставяме в условията на нашата кресливост, където той да страда още повече.
- Много се изговори за управляваща коалиция, това предстои да видим какво ще бъде. А за коалиция в опозиция можем ли да говорим и с кого би се обединила БСП? Освен може би АБВ, по логични причини, виждате ли общи приоритети с други формации?
- Първо, ако видим управленската група вдясно с достатъчно брой десни и десноцентристки партии, с които ГЕРБ може да направи правителство. Аз очаквам, че скоро те ще направят правителство - до края на месеца. С нашите представители заявихме пред българските граждани: по поносимостта и социалната цена на целия преход, по проблемите с енергетиката, по пенсионната реформа, образованието и здравеопазването ние ще бъдем доста категорични. Това означава, че БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ ще бъде опозиция. Тепърва предстои в парламента да усетим поведението на АБВ. Те по-скоро са либералното ляво - така е моето усещане. И затова нека се манифестират първо партиите. От този диалог с ГЕРБ ще бъдат много важни изводите, които българските граждани ще направят по политиката и политическото за България и след това поведението в парламента. А за това, за което вие питате, има време. В парламента на този етап нашият възглед е, че политическата криза трябва да създаде стабилност на държавата, финансово-икономическа. Ние имаме малко различен възглед по икономическото развитие, но в крайна сметка народът е казал десните да водят. Така че ще има време в парламента опозицията в наше лице да се представи, а ако около нас дойдат още партии, това ще бъде добре.
- ДПС изразиха, още преди преговорите си, готовност да подкрепят кабинет на малцинството. Има ли такава готовност и у БСП?
- Това са различни неща. Ние споделихме разбирането на ГЕРБ да имат правителство на споделената политическа отговорност. И от опита, който имаме, смятаме, че това е добре - партиите, които ще се обединят, да носят обща отговорност, естествено с водещата роля на мандатоносителя. Тук виждаме друго поведение, което не бих искала да коментирам, защото това много ясно беше заявено от г-н Местан.
- Г-жо Янкова, вие влизате в парламента, след като бяхте водач на листата на БСП в Смолян. За какво ще работите в Смолян?
- Както за България, така и за Смолянския избирателен район въпросът с бедността, със социалните неравенства е крещящ. Ще работя и по много въпроси, свързани със социалните решения, със стартирането на програмата, свързана със социалните политики, европейската програма. Паралелно с това - гъвкавите форми за ранно пенсиониране, ние няма да отстъпим от тях. Икономическото развитие преди всичко на района и неговото модернизиране. Ще внеса веднага Закона за туризма, който в края на 42-то Народно събрание не беше приет, за да може да се стимулира туризмът. Радвам се, че преди три дни е имало разговор по по-гъвкавото и по-ефективно усвояване на фондовете от Европейския съюз. Вижте, това правителство ще има допълнителни бонуси. То влиза във време, в което ще предложи своя си бюджет, с което ще даде философията на управление на държавата. Ще има една добавена стойност, свеж европейски ресурс от новия планов период, който ще даде глътка въздух в инфраструктурата поне в строителния бранш и в икономиката. Така че аз мисля, че по отношение на региона - важна е социалната политика на страната за по-бедните хора, да не изпадат зад борда. Ще пазим здравеопазването - девинската болница трябва да се надгради, смолянската - да се модернизира. Паралелно с това в сферата на рудодобива категорично моето мнение е: ще инициирам по-голяма публичност на концесионерите, това, което те инвестират, това, което съответно разпределят като печалба, и това, което дават на хората, и това, с което пазят здравето на хората. Има много неща, по които си струва да се работи и по които ще бъда на страната на хората. И още една много важна тема - европейският прочит на планинското земеделие и животновъдство при средствата на Европейския съюз. Още сега в събота инициираме заедно с фондация "Фридрих Еберт" и Младежкото обединение на БСП дебат за това как младите в Родопите могат да се ползват от европейските средства по програмите, свързани със земеделието и животновъдството.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ