Шофьорите вече не могат да откажат тест за опиати
/ брой: 132
Народното събрание криминализира отказа от тестване за алкохол и наркотици при пътнотранспортно произшествие и завиши глобите за шофиране в пияно състояние или под въздействие на наркотици. Депутатите приеха на второ четене изменения в Наказателния кодекс. При отказ на шофьора за проверка за употреба на алкохол и/или наркотици, след като е участвал в пътнотранспортно произшествие, се предвижда наказание лишаване от свобода до една година и глоба от 2500 лева. При шофиране с алкохол от над 1,2 промила в кръвта нарушителят ще се наказва с лишаване от свобода от една до три години и глоба от 1000 лв. до 5000 лева. Досегашната глоба беше от 200 до 1000 лева. При повторност на деянието, ако нарушителят шофира с над 0,5 промила алкохол в кръвта, глобата става от 2000 до 10 000 лева. Предвидено е и лишаване от свобода от една до пет години.
За шофиране след употреба на наркотици се предвижда идентично глобата да бъде от 1000 до 5000 лв. (досегашната е от 500 до 1500 лв.), като при повторен случай тя става от 2000 до 10 000 лева. Измененията предвиждат при причиняване на смърт на едно или повече лица при пътнотранспортно произшествие наказанието да е от 12 до 20 години, ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотици или деецът е избягал от местопроизшествието. В особено тежки случаи се предвижда наказанието да е от 13 до 20 години или доживотен затвор.
Контролът по пътищата ще става все по-сериозен, каза пред журналисти министърът на вътрешните работи Даниел Митов по повод на това, че данните от устройствата на тол системата вече са включени в борбата с нарушителите на пътя. Днес данните ще бъдат обобщени, като ще бъде изнесена подробна статистика от резултатите на вече свързаните тол камери със системата на МВР, каза още министърът. Целият пакет от мерки, които са замислени, изискват време, отбеляза Даниел Митов и добави, че наблюденията му са за все по-внимателно отношение при шофиране по магистралите.