03 Май 2024петък16:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Васил Тончев:

ГЕРБ нямат друг вариант, освен да съставят правителство

Левите идеи трябва да се отстояват открито и честно пред лицето на избирателите, категоричен е социологът

/ брой: 244

автор:Мария Нинова

visibility 980

Васил Тончев е роден през 1955 г. в София Завършил е философия с профил социология в СУ "Св. Климент Охридски". До 1989 г. е работил в Института за изследване на младежта към ДКМС. След това става научен секретар на НЦИОМ. През 1990 г. създава собствена социологическа агенция "Сова-5", която се занимава с изучаване на общественото мнение. По-късно тя става част от световната верига "Харис". До 2010 г. е председател на федерацията по биатлон. Под негово ръководство тя печели 1 олимпийска и 5 европейски титли. 


"ГЕРБ има два варианта: широка коалиция и с левите БСП и АБВ, или пък само с реформаторите и Патриотичния фронт" 

"БСП може да си върне доверието, ако се възстанови диалогът на елита и левите избиратели"


- Г-н Тончев, стана ясно, че ГЕРБ ще продължат консултациите за съставяне на правителство. Какъв според вас ще бъде крайният резултат - правителство или нови избори?
- Трудно е да се каже, но смятам, че правителство ще има. ГЕРБ нямат друг вариант, ако те за трети път отидат на избори, при положение, че два пъти са имали най-много гласове и не са влезли във властта и не са направили правителство, това ще се отрази много негативно на подкрепата за тях. Въпросът е коя от двете възможни комбинации ще предпочетат те, което в въпрос на допълнителни преговори. Вариантите са ясни - едната комбинация е широка коалиция, в която да влязат и левите партии БСП и АБВ, а другата е да бъдат с Реформаторския блок и Патриотичния фронт.
- Кой от двата варианта би бил по-добър за България?
- Много е труден пасиансът. Знае се, че ГЕРБ все пак това е Бойко Борисов и той е човекът, който взима решенията. Неговите сметки за доста сложни и доста трудни, като се има предвид, че неговата перспектива е след две години да се опита да спечели президентските избори, а да стане това най-сигурно е чрез подкрепата на ДПС. ДПС в момента е извън сметките и по какъв начин ще реагират и как ще успеят да изградят този баланс е много трудно да се отговори.
- Дали наистина движението е извън сметките за съставяне на правителство?
- В тези два варианта, мисля, че да. Тъй като има партии в двете комбинации, които по всякакъв начин ще държат ДПС да остане отстрани.
- Какъв беше ефектът от преговорите през изминалата седмица?
- Един от ефектите е, че се видя пред цялото общество колко далеч са нашите политици от това да работят по предварително ясна визия за това какво трябва да се направи в страната. Изясняването на позициите на различните субекти е положително и е стъпка в правилна посока.
- При предстоящия втори тур на консултациите реформаторите ще променят ли поведението си? Възможен ли е разпад на блока в парламента?
- Не мога да кажа със сигурност какво ще бъде поведението им, но тяхната позиция на този етап е принципна. Те действително проявиха характер, застанаха на позиция и показаха желание за реформи, които са полезни за страната. Но ГЕРБ не може да предприема до такава степен реформите и визията им е да управляват по начина, по който управляваха в предишния си мандат. Не виждам особена готовност за резки промени от тяхна страна.
Възможно е Реформарският блок да се разцепи, това все пак са различни субекти, но ще бъде трудно на тези, които ще тръгнат към ГЕРБ и ще загърбят платформата, която коалицията в момента е обявила. Перспективата на дясното е това, което те правят в момента.
- Още правителството не се е събрало и вече имаме разпад в "България без цензура". Анна Баракова обяви, че ще бъде независим депутат. Какво бъдеще очаква тази партия?
- Тук не може да се говори за разпад. Това е един случайно влязъл в парламента депутат, на базата на непознаването от избирателите на изборните правила. Това е по-скоро недоразумение, отколкото разпад. Бъдещето на "България без цензура" е твърда опозиция.
Интересно е какво ще стане с левицата и начина, по който ще взаимодействат и БСП, и АБВ и начина, по който ще се отнесат към ГЕРБ. Много, много трудно ще бъде съставянето на мнозинство заедно с левите партии, но не е изключено и е един вариант, който ще бъде полезен за страната. Ако се изгради консенсус по най-важните приоритети и ако се следват в една краткосрочна перспектива в рамките на година-две, за да се нормализира обстановката, да тръгнат процесите в икономиката в правилната посока. След което може да се отиде на нови избори и левица, и десница да се борят за надмощие.
- Ако сега не се успее да се състави правителство, нови избори как биха се отразили на страната?
- Много лошо. Фактически страната върви на автопилот. Изключително тежко ще бъде състоянието на държавата.
- Нов вот би ли излъчил нещо ново?
- Евентуално ще се промени съотношението в ущърб на сегашните победители.
- Парламент от осем партии говори ли за криза в политическия модел или за неговото изхабяване?
- Това бяха вторите избори, на които хората подходиха с негативизъм, с нагласата да изберат по-малкото зло. Всъщност успяха да намерят вариант сред това, което им се предлага. Именно да се отдръпнат от големите партии и да подкрепят по-малките с цел да стане нещо по-различно. Това беше много ясна и подчертана линия на избирателите - че искат промяна.
- Каква е причината за съкрушителната загуба на БСП?
- Комплексна е причината. Най-вече БСП не успя, след като й бе дадена възможност преди година да поеме властта и да извърши съответната промяна в ситуацията в страната и да подобри положението в икономиката - не им се получи. Вследствие на което надеждата на хората, че БСП е носителят на промяната, или субектът, който може в момента да подобри положението, някак си изчезна.
- Какъв е пътят Социалистическата партия да си върне доверието на хората?
- Леви избиратели има достатъчно, стига на тях да им бъде спечелено пак доверието. То върви през една много открита и прозрачна политика и директен диалог между елита на левицата и левите избиратели. Нещо, което го нямаше досега.
- Сегашният елит на левицата, както се изразихте, може ли да си върне доверието на неговия избирател?
- Единственият начин е много директна връзка с избирателите и под натиска на мнозинството да се вършат съответните промени в състава на елита. Но там просто е разкъсана връзката - между избирателите и техните представители. Това може да се възстанови с много работа и откритост в полза на обществото. Левите идеи, които трябва да бъдат защитавани, са ясни, такива протести вървят по целия свят, но те трябва да се отстояват открито и честно пред лицето на избирателите.
- Партията на Волен Сидеров беше аутсайдерът за влизане в парламента, но "Атака" успя да прескочи 4-процентовата бариера, въпреки прогнозите, че това няма да се случи. На какво се дължи това? Русофилската линия, по която Сидеров вървеше, помогна ли му?
- Волен Сидеров показа доста силен финален спринт, който демонстрира вече на няколко пъти на избори. Има си националистическа ниша, в която той има своето място. Беше доста притеснен, тъй като възникна друг субект, който се оказа също привлекателен за този тип избиратели. Но Волен Сидеров успя с много енергия, с много умения да обръща вниманието на хората към себе си от тази ниша. До някаква степен и русофилската тема му помогна.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1123

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1053

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ