26 Април 2024петък16:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Георги Гьоков: Хората ще накажат ГЕРБ, че руши държавата

Не само Цветанов, а целият организъм на управляващите е заразен от морално разложение, казва народният представител от "БСП за България"

/ брой: 67

автор:Ева Костова

visibility 2523

"Властта кърпи бюджета за сметка на гражданите с ниски доходи"

- Не сте в залата на парламента, както и другите ви колеги от БСП, но държите ръка на пулса на събитията. Вашият коментар за абсурда, който ни сервира ГЕРБ и последиците от него?

- От 18 февруари, по решение на НС на БСП, не сме в пленарната зала на парламента, защото това правителство и подкрепящото го мнозинство са неспособни да решат основните проблеми на страната. Колкото и да не им се ще на останалите парламентарни групи да признаят, БСП доказа, че е единствената опозиция в парламента. Показахме, че защитаваме извоювани демократични права на българина, които ГЕРБ с помощта на ОП, ДПС и "Воля" се опитват да отменят. Тези хора задкулисно се обединяват и договарят и нямат визия какво искат да постигнат с управлението на държавата. А Борисов се огъва под задкулисния натиск и много често променя мнението си, отменя решенията си, проявявайки страх - нещо необяснимо за позицията министър-председател на европейска държава. Това логично доведе до решението на левицата депутатите от БСП да напуснат парламента, което от своя страна извади на показ тайните договорки за властта.

Работата на народните представители не опира само до гласуване и като отговорни към хората, които са ни пратили в НС да ги представляваме, ние от ПГ "БСП за България" наистина държим ръка на пулса на събитията. А от ГЕРБ, вместо да си извадят поука, продължават да загробват държавата, да я тресат със скандали, да рушат доверието в институциите. В последните седмици най-обсъжданата тема са придобитите от управляващите луксозни апартаменти на ниски цени и въпросът за морала и законността. Минаха всякаква граница. Проблемът е много по-дълбок, защото не е само Цветанов и останалите герои от последните седмици, целият организъм на ГЕРБ е заразен от вируса на моралното разложение, управляващите нямат истински критерии за морал и нравственост.

Всичко това е следствие от усещането за пълна безнаказаност, от пълното отсъствие на морал. Аз нямам надежда, че тези хора могат да се върнат в "правия път" по нормален начин. Нямам усещането, че уродливите им корупционни политики изведнъж ще престанат, само защото лидерът им "иска" това. Единственият възможен начин е народът да ги вразуми - дали чрез протести и събития като тези през февруари 2013 г., дали чрез силно наказателен вот на всички предстоящи избори, предсрочни парламентарни избори. А БСП ще се върне в парламента, когато започне смислен дебат по истинските проблеми на българите и на България.

- Докато ни люлеят разни "гей"-тове, социалната политика прилича на приказката: татко каза, че ще ми купи колело, ама друг път. Вие като зам.-председател на социалната комисия в НС как ще коментирате последните решения на мнозинството да даде заден ход за начина на пенсиониране?  

- Освен на социалната комисия, аз съм член и на Комисията по здравеопазване и като такъв напълно подкрепям справедливите протести на специалистите по "здравни грижи", както в медиите ги наричате, "протести на медицинските сестри". Те, освен че са протести срещу безхаберието в здравеопазването, са и социални протести за достойно и справедливо заплащане на полагания от тях труд. Те продължават повече от месец и се надявам да не бъдат заглушени от сериозните скандали, които тресат държавата. Но е факт, че към настоящия момент липсва решение на проблемите на протестиращите. Продължава се с голите обещания и лъжи. Не се изпълнява договореното увеличение в отрасловия КТД. Социалното напрежение расте, протестите ще продължават, все повече хора ще ги подкрепят, докато управляващите не поемат конкретни ангажименти и срокове за изпълнение на исканията. Защото е ясно, че съдбата на българското здравеопазване и удовлетворяването на исканията на работещите в системата са въпрос на политическа воля и зависят от политиците. В контекста на сериозната бедност и неравенства, на ниските доходи в България решенията на социалните проблеми ще вълнуват все повече българи.

Близо 2,5 милиона българи например очакват да се реши проблемът с размера, изчисляването и индексирането на пенсиите им. Това в по-дългосрочен план засяга и останалите, които рано или късно ще се пенсионират. Като принцип по света се е наложило пенсията да замества около 70% от доходите на осигурения преди да излезе в пенсия, а в България процентът е около 35. Кабинетът на Борисов с различни партньори провежда целенасочена политика, с която ощетява днешните и бъдещите пенсионери. В момента имаме една несправедлива, неадекватна и уязвима към външни фактори система, която не удовлетворява ползвателите си и е основа за бедност и неравенства. Това изисква адекватни решения, които сега управляващите не са способни да дадат. Общественото напрежение дойде като следствие от едно некомпетентно решение за законодателни промени, направени през 2015 г. с поредната "реформа на "Калфин" при управлението на "Борисов 2" с АБВ, но влезли в сила от януари 2019 г. С тези промени над 30% от бъдещите пенсионери ще взимат по-малки пенсии, а държавата ще намали разходите за пенсии с 9,1 млн. лева за 2019 г. - за сметка на хората.

Както и ДУМА писа, от стенограмите на НС е видно, че депутатите от БСП са последователни и са били против промените при приемането им и през 2015-а, и през 2018 г. БСП ясно е заявила в стратегическия си документ "Визия за България", че е за преизчисляване на всички пенсии със средно осигурителен доход за колкото е възможно (колкото позволява бюджетът) по-късна година. Тази тема получи сериозен обществен отзвук, който няма да стихне скоро, независимо че властта даде заден ход. Каза, че няма да се ощети нито един нов пенсионер и върна досегашната възможност за избор на три последователни "най-добри" години отпреди 2000 г.

- Неясноти има и по Закона за хората с увреждания, и този за личната помощ, и по това дали социалното министерство ще има нужното финансиране. 

- Наистина много са проблемите в социалната сфера, по които управляващите не могат да генерират адекватни решения. Подхождат палиативно, на парче, без глобален, цялостен поглед върху проблемите. А това води до хаотични решения и в законодателството, което в повечето случаи се оказва, че не решава, а задълбочава проблемите, затова се налага отмяна или промяна на приети текстове.

Ето, вдигнаха много шум около медицинската и трудовата експертиза - колко била несправедлива и давала възможност за фалшифициране. Направиха промени в Наредбата за медицинската експертиза през юли 2018 г., уж за да създадат нови мерки за контрол върху работата на ТЕЛК и фалшивите ТЕЛК-удостоверения. Но резултатът е, че около 30% от хората с увреждания са ощетени от действията на новата Наредба за медицинската експертиза! С приемането й се получи така, че много деца и възрастни с увреждания бяха лишени от всякакъв вид подкрепа, защото експертното решение на ТЕЛК е универсален ключ към тази подкрепа. Тези хора получиха по-нисък процент нетрудоспособност заради новите разпоредби в наредбата да се взема предвид само основно заболяване. При обжалване решението на ТЕЛК хората с увреждания остават без подкрепа и без помощи, докато трае процесът на обжалване, а той е от три месеца (в  малка част от случаите) до повече от година (най-често). БСП многократно публично се противопоставя на промените в наредбата. Управляващите и тук дадоха "заден ход" - на сайта на министерството е публикуван нов проект на наредба, която предвижда основното заболяване, което досега е 80% и повече, да бъде намалено на 50% и повече и да се прибавят 20% от всички други заболявания, като се твърди, че така хората с увреждания ще бъдат защитени.

Друг проблем се създаде с приетите и влезли в сила от 1 януари 2019 г. Закон за хората с увреждания и Закон за личната помощ. Три месеца по-късно обаче проблемите са повече от положителните страни. Новото е, че се осигурява месечна финансова подкрепа за всички хора с трайни увреждания над 18 г., която замени месечните добавки за социална интеграция (за транспорт, лекарства, хранене, телефон и т.н.) и социалната пенсия за инвалидност, която се изплаща към друг вид пенсия в размер от 25%, т.нар. четвъртинка. Тази финансова подкрепа е процент от "линията на бедност" (2019 г. - 348 лв.) и е от 24,36 лв. до 198,36 лв., т.е. тя е обвързана както с процента инвалидност, така и с линията на бедност. Въпреки обещанията на властта, на социалния министър Бисер Петков, че с новите правила хората с увреждания ще вземат повече пари, на практика през тази година те ще бъдат ощетени между 70 и 90%. Предстоят и още сериозни сътресения след 1 септември, когато ще влезе в сила предоставянето на личната помощ по новия закон. И тук добрите намерения на ГЕРБ, въпреки нашите предупреждения при приемането на тези закони, останаха на думи, а на практика ощетиха хората.

- Става дума и за промените около социалната помощ за родителите, чиито деца отсъстват от училище. Спирането на надбавките няма ли да засили още повече бедността сред тях, която често е причина децата да не ходят в училище? 

- Ще напомня, че обвързване на детските надбавки с посещението на училище бе прието и приложено за първи път по времето на управлението на БСП (Тройната коалиция). После, въпреки непрекъснатото настояване от наша страна това правило да се прилага стриктно, при управлението на ГЕРБ то остана на заден план заради сгрешения принцип "парите следват ученика". Отново ПГ "БСП за България" остро повдигна темата публично, като настоява помощите да се обвържат с образованието на децата до 16-годишна възраст, то е задължително по Конституция. В контекста на досегашната политика на правителството за ромска интеграция, която е пълен провал, предложените от БСП промени целят справяне с проблема за отпадане на деца до 16-годишна възраст от образователната система. Тогава не ни чуха, но виждайки обществения консенсус в това отношение, за да не изостанат в очите на обществото, ГЕРБ и "Обединени патриоти" два месеца по-късно също внесоха законопроекти по тази тема.

Усещането на масовия българин е, че "трайно безработен" и "самотна многодетна майка" са вече "професии", че има и хора, разчитащи на социално подпомагане, без да полагат усилия за излизане от това си състояние. Така източват социалната система и са в тежест на редовните данъкоплатци. Решения по този проблем са посочени в приетия от конгреса на БСП стратегически документ "Визия за България".

- Доходите на работещите са болна тема и също не слиза от дневния ред... Дали бъдещите евродепутати на БСП ще я вземат "на въоръжение"?

- Бедността, несигурността, липсата на перспектива, силното разслоение на обществото и увеличаването на неравенството в годините на прехода са неоспорим факт. България си остава най-бедната държава в ЕС, а неравенствата между самите българи продължават да се задълбочават. Въпреки че средната заплата в края на декември 2018 г. е 1135 лв. (около 580 евро), две трети от работещите у нас получават по-малко от нея, а близо половината са осигурявани на минимална заплата. Това са "работещите бедни". Това поставя България сред страните в ЕС с най-високо подоходно неравенство, да не казвам, на първо място. Над 2,5 милиона са били в риск от бедност и социално изключване през 2018 г. Ужасяващо е, че 30% от децата (до 17 години) са изложени на риск от бедност. И още един поглед върху проблема от гледна точка на данъчната система, която задълбочава неравенствата. Структурата на данъчните приходи у нас показва, че косвените данъци (акцизи и ДДС) формират 70% от данъчните приходи в бюджета, а преките са едва 30%. Тази структура прехвърля данъчната тежест към социалните слоеве с по-ниски доходи, т.е. "от здравата на болната глава". Ако се запази сегашният модел на данъчното законодателство, неравенствата ще се задълбочават. Затова БСП предлага алтернативна данъчна политика. Ние предлагаме българската данъчна система да се развива по начин, по който основен приходоизточник в хазната да бъдат преките данъци върху доходите и дивидентите - премахване на плоския данък и въвеждане на прогресивно подоходно облагане на физическите лица и постепенно въвеждане на семейното подоходно облагане. Председателят на БСП, заедно с председатели на леви партии от Вишеградската четворка, подписаха общ документ, в който се казва, че трябва да бъде въведена европейска минимална заплата и европейска минимална пенсия. Предсрочните избори неминуемо напират на вратата ни и аз съм сигурен, че в предизборната си програма БСП ще поеме ясен ангажимент за увеличаване на минималната заплата и на минималната пенсия в конкретни измерения и в конкретни срокове.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ