04 Май 2024събота22:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Животописи

Газетите

/ брой: 119

автор:Тодор Коруев

visibility 3646

Пенсионер-журналист, нямал си работа, събрал повече от 150 газети - така преди месец вашият колумнист стана "притча во язицех" в смолянските медии. В читалище "Балкански просветител" в кв. "Райково" показах своята колекция от първи (нулеви, сигнални, пробни) броеве на вестници, излизащи след 10 ноември 1989 г. Когато този рог от изобилие изсипах по масите и след като с председателя на читалището д-р Никола Проданов ги подредихме - всекидневници, седмичници, партийни, пенсионерски, семейни, икономически, културни, спортни, еротични, жълти и пр..., си позволихме публично да поразсъждаваме на теми, тръгващи от думите на Вазовия герой Бодков "Стани вестникар, за да прокопсаш...", или от убедеността на Бай Ганьо, че да се прави вестник е "да омаскариш тогоз-оногоз, за което не се иска кой знае каква философия", или от достойния принцип на Йосиф Хербст "Никому в угода, на никого напук!", та до любимата мисъл на Стефан Продев "Свободата на печата е майка на всички свободи". Така, щем не щем, стигаме до ролята на собствениците, дошли най-често от "зоната на здрача", но в това вонящо блато сега не ми се влиза.
След 10 ноември 1989 г. кой ли не яхна прогласената свобода на словото, роиха се маса вестници, които громяха миналото, възхваляваха промяната и чертаеха безоблачно бъдеще. Първите, пробните и нулевите броеве са "задатъкът", затуй най-често са програмни - преливат от обещания, сиреч послъгват, подсказват на кой бог ще служат. Като част от вестникарския еснаф не можех да подмина вестникарския бум. Така се роди колекцията, която вече предадох на регионалната библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Доц. Елена Меракова каза на представянето й, че тя дава материал на изследователите на печата, но и на езиковедите да проучват промените в езика. Примерно днес въпросителният знак придобива важност. Една нищо и никаква питанка може да те отърве в дело за клевета. Четеш "Константин преспа с Камелия?" Да, ама има питанка! Спал ли е? Може би! Ама надали!
Смяната на караула започна с промяна в заглавията, у едни козметични: "Литературен фронт" стана "Литературен форум", "Народна култура" - "Култура", "Отечествен фронт" - "Отечествен вестник", "Вечерни новини" - "Новини плюс"... Други просто си ги смениха: "Работническо дело" вече стана "Дума", а "Народна младеж" - "Факс"... Само "Труд" си запази името, но освен "Дневен" имаше "Жълт", "Нощен" и "Луд Труд". Опитите да бъде възкресено старото буржоазно газетарство бяха неуспешни - "Заря" и "Утро" живяха кратко, "Свободен народ" се наложи, но не за дълго, остана и крепне само  патриотичната "Нова Зора". Явлението бе "часовите вестници" - първом Петьо Блъсков направи "168 часа", след това към неговия екип се примъкна тайно Валери Найденов от "Дума" и родиха "24 часа". "Малък вестник" във формат А-4 "измислиха" Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, и "Сега" започна така.
Пенсионерските вестници се оказаха най-жилави. Списъкът им е дълъг: "Пенсионери", "Трета възраст", "Втора младост", "Над 55", "Минаха години", "Ретро", а и най-новият в колекцията ми вестник "Клуб 100", тръгнал с благословията на Стоянка Мутафова. Сега в ръцете ми е брой първи на "Живот без рак", издание на "168 часа ЕООД". Излезе с портрет на Венци Кисьов в деня, в който го изпратихме. Пенсионерите, знае се, са най-грамотните и най-четящите, без вестник не могат. А по тиражи господстват жълтите таблоиди, два всекидневника са откровено жълти - "България днес" и "Всеки ден", вече с реален принос в опростачването и оглупяването на народа български. У нас настъпва процес на конвергенция: "белите" вестници също пожълтяват, някои даже отдавна са пресекли дъгата и са си сменили пола, жълтите вестници пък търсят и други бои - привличат известни пера.
 Много вестници от колекцията споменаваме само като о'бозе почивши: "Демокрация", "Подкрепа", "Права и свободи" (ДПС се оправя и без вестник), "Преди и сега", "21 век" на Александър Йорданов, "Ранно утро", "Ден", "Мисъл", "България плюс", "Епоха", "Експрес", "Република", "Врабец", "Поглед", "Темпо", "Седем", "Класа", "Про и Анти", "Кеш", "Пари"... Една "Преса" (1991) на Петко Бочаров не успя, сега друга - на Тошо Тошев, триумфира. Когато "Демокрация" спря, Стефан Продев написа: "Няма нищо по-тъжно от смъртта на един вестник". В  колекцията понякога бродех като из гробище, крематориумът на демокрацията кремира много издания. А може би вестникът е въобще обречен - само 20 на сто у нас се информират от печата.
Още съжалявам за "Континент" (1992) - най-европейският вестник, най-стилният, най-умният наш всекидневник, който бе направен от ято, отлетяло от "Дума", предвождано от Ненко Сейменлийски. Но като че ли бе изпреварил времето. Липсва ми и "1001 халби", друго си е да си пиеш пивото и да четеш бирен вестник.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ